Европейската нощ на учените ще предложи 200 онлайн научни събития и дискусии по много любопитни въпроси.
Стотици учени от цялата страна ще се включат с представяния, дискусии, демонстрации и други формати с повече от 24 часа материал в трите поредни дни на проявата- 27,28 и 29 ноември.
А въпросите, на които ще се търсят отговори в 200-те онлайн събития в различни области и теми, са повече от интересни:
Каква е науката зад поговорката „ден година храни“ и в приказката „Загубената пчела“ от Елин Пелин и как се е променила трапезата на българите вследствие от промени в поминъка, природните условия и човешката дейност през вековете. Знаете ли, че растенията, подобно на хората, страдат от затлъстяване? Какви са билките на България и как те се превръщат в лекарства? Какво всъщност се случва с растенията при процеса на генетична трансформация, за да се превърнат в генетично модифицирани растения, и какво означават е-тата? Как ще отглеждаме растения в Космоса и каква е диетата на спортистите? Можем ли да изпробваме симулатор за космически полети? Върху какви изобретения и иновации работят учените в България и какво казва Уикипедия за Covid-19?
Събитието, в което участват 20 основни и 35 асоциирани партньори от цялата страна, по проект на Европейската комисия, ще се проведе тази година изцяло виртуално заради кризата с COVID-19.
Националната програма ще започне на 27 ноември от 18.00 часа и ще можете да я наблюдавате на профилите ни в социалните мрежи и в канала ни в You Tube- Европейска нощ на учените.
Приветствие към учените и зрителите ще отправят еврокомисарят с ресор „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“ Мария Габриел, зам.- министърът на образованието и науката Карина Ангелиева и зам.-кметът на София Тодор Чобанов.
В Нощта ще се включат изследователи от образователни институции и организации от София, Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Плевен, Стара Загора, Благоевград, Сливен, Габрово, община Долна Митрополия, Велико Търново и други.
Коментари
Намерете ни във Фейсбук