Промяна в критериите на схемата 60/40, която е за подпомагане на малък и среден бизнес от епидемията от COVID-19 искат от Българската асоциация на заведенията (БАЗ). Според организацията в края на месеца ще има нова вълна съкращения на персонал в заведенията. За това предупреждава председателят на БАЗ Ричард Алибегов.
Ресторантьорите искат отпадане на критерия за липса на задължения към бюджета по схемата 60/40. "По-малко от 10% от фирмите в сектора на ресторантьорството и хотелиерството са се възползвали от държавната мярка тази икономическа мярка, която цели да запази заетостта", казват от БАЗ.
От извънредното положение заради епидемията от коронвирус най-тежкия удар получиха ресторанти, заведения, хотели, които бяха изцяло затворени. Съответно там бяха и най-много освободените от работа.
Бизнесът, който е успял да отговори на заложените критерии обаче е кандидатствал само за част от персонала си, а останалите служители са пуснати в неплатен отпуск до 26 април.
Според Алибегов 60/40 ще е ефективна и полезна за сектора едва юни, когато реално обектите заработят. "В момента обаче в постановлението за нея фигурира критерий, на който около 85% от фирмите в сектора не могат да отговорят - липсата на всякакви задължения към бюджета", коментира председателят на БАЗ.
"Малкият и среден бизнес оперират ден за ден, месец за месец, декларирането и плащането на задължения на по-късен етап не е престъпление, това не означава, че се укриват доходи, а че се плащат малко по-късно. Всеки в малкия и среден бизнес влачи някакво задължение със себе си. При затварянето на обектите на 13 март всички разплащателни планове се провалиха. Ако това условие в мярката 60/40 се премахне, тя би имала по-голям отзвук и в нашата сфера", надяват се от БАЗ.
От асоциацията смятат, че трябва да се създадена пътна карта, която да обясни как да заработи отново браншът, който „обхваща доста голяма процент от малкия и среден бизнес в страната.
Прогнозата на БАЗ е за около 50% фалити в сектора до края на годината. В момента с бизнеса са приключили около 15%. Ако извънредното положение продължи по-дълго, този процент ще продължи да расте. Другата прогноза е, че извънредното положение и мерките ще се удължат и след 13 май т. г., а възстановяването на бизнеса, който в момента е изцяло блокиран, ще се възстановява най-малко 6 месеца.
Коментари
Последни
Шофьор на скъпа спортна кола блъсна жена на пешеходна пътека в София и избяга
Шофьор на луксозен спортен автомобил блъсна жена на пешеходна пътека в центъра на София и избяга от ... Прочети още...
Новините в София: Най-важното за деня 22 септември 2023 г.
Столица.bg ви представя вечерния информационен бюлетин с акцентите от София на 22 септември. Младен... Прочети още...
Общински съветник: Не може София да се блокира при всеки протест
Мерките, които МВР и Столична община вземат, при провеждането на всеки един протест в София, водят д... Прочети още...
ВМРО ще регистрира кандидата си кмет и листа в София
ВМРО-София ще регистрира утре в Общинската избирателна комисия своя кандидат за кмет, листа за район... Прочети още...
Виж също
closeСвежо и атрактивно - партньорството, което дава впечатляващи резу......
Въпреки че вече десетилетие efbet е сред най-влиятелните компании в сферата на онлайн спортни залози и казино игри,...
Прочети още keyboard_arrow_right