ДНСК вече ще може да глобява местните власти

-

Снимка: Столица.bg

Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията предвижда мерки, които ще позволят на Дирекцията за национален строителен контрол да упражнява по-ефективен контрол, съобщават от ДНСК.

Със законопроекта се предвиждат и законови текстове, даващи възможност на органите на ДНСК да упражняват по-ефективен контрол върху дейността на общинските администрации в областта на строителния контрол за
строежите от четвърта, пета и шеста категории. Предвижда се дирекцията да може да налага глоби на местните власти, ако не изпълнят в срок указанията ѝ.

В момента държавният строителен контрол може да издава единствено предписания на общинските администрации, които обаче нямат задължителен характер.

В момента ДНСК контролира строежите от първа до трета категория - стратегическите пътни, жп и други обекти на техническата инфраструктура и високото строителство. Местните власти са отговорни за строежите от четвърта до шеста категория (предимно средно и ниско застрояване) – главните архитекти и техническите служби издават съответните строителни книжа, а след това се самоконтролират за тяхната законосъобразност, което на практика занижава ефективния контрол. При констатиране на нарушения при строежи от четвърта до шеста категория, регионалните структури на ДНСК ще могат да съставят констативен протокол, с който дават на кмета на общината или района задължителни указания за действия и срок, в който това да се случи. Ако съответното длъжностно лице не изпълни указанията и срока, дадени от ДНСК, то ще се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв.

Сегашният 30- дневен срок за съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти, за които оценката за
съответствие е извършена с приемане от експертен съвет, се намалява на 14-дневен, предвиждат още измененията. Предлагат се и промени, които ще позволят да се преодолее порочната практика на някои главни архитекти отказите за съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти да се правят на формално основание, макар и тези откази да са „мотивирани“.

Предвижда се още завишаване на контрола върху издадените строителни книжа, с оглед изпълнението на основните изисквания към строежите, а именно: опазване здравето и живота на хората, безопасност и достъпност при въвеждането на строежите в експлоатация.

"Във връзка с постоянно постъпващите жалби и сигнали, относно забавяне на преписки, касаещи незаконно строителство, неспазване на срокове и изискване на
документи от органите на общинската администрация, които не са изискуеми по закон, с предложените изменения тези проблеми ще бъдат преодолени във голяма степен", се посочва в мотивите към законопроекта.

Променят се и изискванията за заустване на битови отпадъчни води в населени места и селищни образувания или в части от тях без канализация. Предлага се в тези територии битовите отпадъчни води да се заустват в съоръжения за пречистване на образуваните в имотите отпадъчни води, а по изключение за жилищни сгради с до три жилища и за вилни сгради - във водоплътни изгребни ями.

Предложенията за промени в Закона за устройство на територията са публикуваните за обществено обсъждане от Министерството на регионалното развитие.

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

ЕРМ Запад изпълни плана си за обезопасяване на щъркелови гнезда в......

ЕРМ Запад обезопаси 88 щъркелови гнезда и 125 електрически стълба на територията на община Самоков в рамките на проекта ...

Прочети още keyboard_arrow_right