Евелина Славкова от "Тренд" пред Столица.bg: В София, може би в най-голяма степен, ще гласуват преференциално

СОС, Московска 33, общински съветници, кмет

Снимка: Столица.bg

Общинските съветници се избират само на първи тур, страхът от объркване кара избирателите да гласуват за листа

Общинският съвет е орган на местното самоуправление във всяка община, а в София е най-големият в страната и се състои от 61 общински съветници. Два дни преди местните избори - 27 октомври т. г., всеки е взел своето решение освен за кмет и за кой или кои общински съветници да гласува. Избират се само веднъж - на първи тур. За възможностите за избора и прогнозата за новия Столичен общински съвет пред Столица.bg коментира Евелина Славков от социологическа агенция "Тренд". 

- Госпожо Славкова, знаят ли избирателите колко е важен Общинският съвет и как да гласуват за общински съветници?

- Остават два дни до изборите и е много важно нещо гражданите да са информирани, че за общински съветници се гласува само на първи тур на 27 октомври. Евентуален втори тур - балотаж, е само за кметове и районни кметове. Трябва внимателно всеки да прецени каква и коя листа ще подкрепи в неделя, защото могат само веднъж да дадат подкрепа на общински съветник. В изборното законодателство обаче освен да се гласува за листа има още една възможност и това е избирателят да пренареди листите, като гласува преференциално. Това е лично решение да се подкрепят по-достойните да бъдат в Общинския съвет, които по една или друга причина в листата са поставени на места, които може би не са избираеми.

- В предизборната битка на кандидатите за кмет, общинските съветници остават в тяхната сянка, какво пропуска избирателят?

- Да, важно е да отбележим един факт, че когато говорим за местни избори много често пренебрегваме общинския съвет и повече се фокусираме като коментари и обществено мнение в кандидатите за кметове. Важно е да направим едно уточнение и то е, че Общинският съвет има изключително важна роля. Там се взимат решенията за всеки град и община независимо големи или малки. Общинският съвет решава каква ще бъде политиката, какъв ще е бюджетът, проекти, наредби, какви решения ще се вземат за развитието на дадената община. В голяма степен този орган има много по-важна и много по-тежка функция от тази на кмета. Затова трябва да се внимава много, когато избираме общинските съветници, които реално ще управляват града.

- Според вас в София кое ще надделее при избора на Общински съвет - "политическите листи" или "преференция"?
- По отношение на това дали в София ще се гласува както е подредена листата или префернициално, в повечето случаи, твърдите електорални ядра гласуват така, както е подрена листата от страна на партиите. Много рядко се стига до преференциална битка. Трябва да припомним, че имаше ситуации по време на парламентарни избори, когато дадени политически сили като ДПС забраняваха на своите избиратели да гласуват преференциално и настояваха да се приеме подредбата на листата, както е направена от централата на партията. Въпреки това е важно хората да знаят, че имат тази възможност да пренареждат листата за общински съветници.

- Какви са прогнозите ви за София?

- Твърдите електорални ядра ще гласуват така както е подредена листата, но това не означава, че няма да има и преференицални битки. Сред определени листи на политически формации, като тези на Демократична България очаквам, че преференциална битка ще има и техните избиратели ще използват в по-голяма степен пренареждането. Имаите предвид и още един ефект, че част от хората, забелязали сме от от изборния процес, имат несигурност и неразбиране при гласуването. Спомняме си случаят с Момчил Неков 15/15. И това се получава, когато избирателите не са намерили информация как да гласуват. Според мен част от хората няма да гласуват преференциално, поради страха да не объркат своя вот, въпреки че след тези случаи беше променена бюлетината и вече номерата на партиите не съвпадат, а на преференцията е с цифра от 100 нагоре, за да не се допускат тези грешки. Ако говорим конкретно за София това е може би градът, в който в най-голяма степен ще се възползват от преференциите и от избора на конкретен общински съветник. Възможно е да наблюдаваме пренареждане на листите в рамките на столицата за Общински съвет.

- Зад един от кандидатите за кмет има 3 листи за общински съветници, това не е ли объркващо?
- Това са 3 листи на политически партии, които са застанали зад една кандидатура и това може да създаде объркване, да се гласува за партията си, а да подкрепят кандидат за кмет, който не е подкрепен от тази политическа формация. Възможно е тук да има объркване. Затова най-точният показател ще бъде след изборите - резултатите на първи тур. Тогава ще се оцени и каква информативна кампания са водили самите партии, които са зад този кандидат за кмет и доколко са успели да обяснят това на своите избиратели.

- По-малкото ползване на преференция означава ли, че листата е много добре подредена?

- В никакъв случай не можем да сложим знак за равенство, но както казах много често твърдите електорални ядра, тези, които са привърженици на дадена политическа сила приемат безкомпромисно подредбата от партийните централи. Затова тук не можем да оценим дали я приемат, защото листата е безпогрешно подредена. По-скоро я приемат като цяло, защото одобряват водената политика от партията. Въпросът е в периферните избиратели, защото забележете в листите на почти всички политически формации има изявени хора, които не са с партийна принадлежност и тук говорим за гражданската квота.  Тези хора се одобряват освен от твърдите лекторални ядра, които гласуват за тях, но и други. Затова може би при тези кандидати ще наблюдаваме много преференции, защото те не са твърди партийни членове, а се борят за гласоподаватели извън твърдото електорално ядро.

- Прогнозата ви за СОС, колко партии, какво мнозинство и ще има ли изобщо такова в Обшинския съвет на София?
- В новия СОС по-трудно ще има конструиране на мнозинство. Това, което по мое мнение ще наблюдаваме е загуба на места в СОС от страна на ГЕРБ и увеличаване на общинските съветници от страна на БСП. Но все пак трябва да имаме предвид, че социалистите тръгват от една ниска база - от 7 общински съветника в рамките на предходния СОС. Тоест всяко увеличаване ще бъде плюс за БСП. Демократичната общност също ще намери добро присъствие в СОС, както и ВМРО. Трудно ми е да кажа дали ще са повече, представителите на ВМРО, но отново ще имат хора в СОС. По-трудно ще бъде конструирането на мнозинство, но въпросът е за ВМРО и ГЕРБ, по колко общински съветници ще имат и дали ще могат да направят мнозинство подобно на това, което наблюдаваме в НС и в изпълнителната власт.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 44 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 146 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

С гражданни в листите ВМРО ще участва самостоятелно в изборите за......

ПП „ВМРО – Българско национално движение" ще участва в изборите за ЕП и НС самосотятелно с партийната си рег...

Прочети още keyboard_arrow_right