Артисти от цял свят ще представят в София изкуство на "180 градуса"

Артисти от цял свят ще представят в София изкуство на "180 градуса"

Снимка: 180-degrees

Деветото издание на фестивала за експериментално изкуство "180 градуса" събира в София участници от цял свят. Събитието ще проведе от 23 до 29 юли и ще се реализира на пет локации в столицата – "Топлоцентрала", "Гьоте институт", Студентски дом, "Фабрика 126" и The Steps, съобщават организаторите. Темата, върху която иновативни артисти ще творят заедно тази година, е EXISTINCT.

Фестивалът ще бъде открит на 23 юли от 19:30 ч. в „Топлоцентрала“ – Регионален център за съвременни изкуства. Зрителите ще видят пърформанс на ученици от столичните училища по изкуствата, създаден в рамките на лабораторията за креативност, ръководена от артистите Ксения Раввина, Михаела Добрева и Александър Хаджиев.

Фокус в програмата ще бъде темата за ролята на изкуството в обществото. В рамките на симпозиум, модериран от драматурга Флорънс Рукщул (Германия), Михаела Добрева и Александър Хаджиев (България), представители на културната сцена ще разговарят за функцията на изкуството днес.

Сред артистите, който ще се включат във фестивала тази година, са също двойката Кети Маринова и Стефан Прохоров, германският композитор с еквадорски корени Андреас Едуардо Франк, танцьорката Леа Буркарт (Германия), режисьорът Ксения Раввина (Русия), хореографката Марион Дърова и композиторът Ян Брауер (Германия).

Своята съвместна работа пред публика ще покажат още танцьорката Наташа Вергилио (Бразилия), музикантът Мирян Колев и визуалният артист Оле Меерганс (Германия). Комбинирани в три артистични екипа, всички те ще си партнират, вдъхновени от темата на фестивала Existinct.

Към тях се присъединяват български и германски студенти от международната академия на Ensemble Modern (IEMA), които ще обединят усилия и обменят опит в лабораторията за студенти и млади професионалисти.

Съпътстващата програма предлага още работилница за импровизации и ансамблово свирене, ръководена от германския флейтист и съосновател на ансамбъл "Модерн" – Дитмар Визнер.

Oфициалното закриване на фестивала ще бъде на 29 юли, от 20:15 ч., когато ще се проведе  конкурса ВидеоМоушън 2022 за късометражен ням филм. Събитието е отворено за професионалисти и любители. Тази година темата е existinct, а избраните на финала видеа ще бъдат озвучени с импровизация на живо от музикантите на фестивала.

Всички събития от фестивала са с вход свободен.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Монтират нова арт инсталация в Градската градина в София...

Започва поставянето на инсталацията на Красимир Терзиев „Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, кое...

Прочети още keyboard_arrow_right