Жителите и гостите на столицата ще имат възможност да се потопят в магията на родния фолклор, ако посетят спектакъла „Танците на българина“. Концертът ще събере на една сцена ансамблите „Тракия“, „Филип Кутев“, „Пирин“, „Странджа“, както и възпитаниците на Националното училище за танцово изкуство – София.
Представлението ще се състои на 28 юни от 19:00 ч. в зала 1 на НДК.
Най-добрите български народни танцьори, певци и музиканти ще излязат заедно пред публиката, за да отбележат 100-годишнината от рождението на проф. Кирил Дженев – един от основоположниците на сценичната фолклорна хореография у нас.
В спектакъла ще участват над 200 изпълнители. Те ще представят танци, които са по хореография на професора. Зрителите ще видят още класически образци на фолклорната ни школа - от хората и ръченицата, през музиката и вокалното майсторство до красивите и пищни костюми.
За проф. Кирил Дженев
Професор Дженев /1922 – 2006/ е създател на над сто танцови произведения, като творчеството му става фактор, който влияе върху изкуството на неговите съвременници и последователи.
Той е хореограф в Държавния ансамбъл за народни песни и танци - София още от неговото основаване през 1951 г., а през 1970 г. става хореограф в Ансамбъл „Пирин“ – Благоевград. Най-яркото му дело е създаването на Държавен фолклорен ансамбъл "Тракия" - Пловдив през 1974 г.
Паралелно с хореографската си дейност проф. Дженев се занимава и с научна работа. Издава сборника "Български сценични танци", участва като съавтор в написването на „Терминология на българската хореография“, "Теория за строежа на движенията" и "Универсален танцопис".
Автор е на учебника "Кинетография" или Танцова партитура – новаторска система за описване на танцовите движения на цялото тяло върху петолиние, успоредно с нотописа. Проф. Кирил Дженев е един от най-изтъкнатите педагози-хореографи на България.
Преподава в Държавното хореографско училище още от създаването му. През 1974 г. полага началото на специалността "Хореографска режисура" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство град Пловдив.
Коментари
Намерете ни във Фейсбук