Институтът за изследване на изкуствата – БАН и Държавна агенция „Архиви“ канят всички, интересуващи се от историята на българското кино и култура, на изложбата „Васил Гендов. Живот между театъра и киното“. Събитието е по случай 130 години от рождението на пионера на българското кино.
Експозицията е съставена от 30 табла в размер 70 х 100, посветени на различни теми от биографията и творческия път на Васил Гендов, и няколко десетки ценни експонати и документи, които досега не са напускали музейните и архивни хранилища. За първи път се представят пред широката публика редица неизвестни факти за пионера на българското кино, а така също и непоказвани досега фотографии, документи от личния му архив, предаден в Националния исторически музей, както и документи съхранявани във фондовете на ДА „Архиви“.
Изложбата си поставя за цел не само да отдаде почит на един от основателите на българското филмово изкуство, но и да приближи съвременната публика до реалните размери на неговата значимост и неоценим принос в българската култура от първата половина на ХХ век. Сред показаните за първи път в изложбата документи са неизвестни досега ръкописи с оригиналните пиеси и драматизации на Васил Гендов, които той пише за своята пътуваща театрална трупа. Ще бъде експониран и опазеният и съхранен в Централния държавен архив най-стар български филмов плакат, изработен за филма на В. Гендов „Бай Ганьо“ (1922) – открит при подготовката на изложбата.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Столична община, Столична програма Култура, Направление „София – творчески град на киното (под егидата на ЮНЕСКО)” и с любезното съдействие на Българска национална филмотека, Национален исторически музей, Народен театър „Иван Вазов“, ФилмсканПро в партньорство със Съюза на артистите в България, Националния политехнически музей, кината „Дом на киното“, „Влайкова“, „Евросинема“, “G8 Cinema”.
Изложбата „Васил Гендов. Живот между театъра и киното“ ще се открие на 7 декември 2021 г., вторник, от 17.00 ч. в Изложбена зала „Архиви“ на ДА „Архиви“ на ул. „Московска“ № 5. Ще може да се разгледа до 13 януари 2022г.
Коментари
Намерете ни във Фейсбук