Какво прави МЗ: 20 години банята в Княжево тъне в разруха

Банята в Княжево е пред срутване

Снимка: knyazhevo.eu

Още една минерална баня в София е на път да бъде заличена от историята на града. Това е сградата в кв. Княжево. За съществуването й има данни от турския пътешественик Евлия Челеби, който посещава София през 1652-1653 г. От около 20 години сградата, която е паметник на културата тъне в разруха. Състоянието е аварийно и може да се срути, алармираха граждани пред Столица.bg.

Собственик на имота е Министерство на здравеопазването или по-точно търговското дружество Специализирани болници за рехабилитация ЕАД. Очевидно е, че собственикът нехае за имуществото си. А лечебната вода остава неизползвана. Преди години минералната баня в Княжево е дадена под наем с договор. Наемателят обаче не е доволен от икиномическия резултат и бързо се отказва, без да вложи нито лев в обекта. 

Живеещите в Княжево и Владая потвърждават, че банята е работела до 2000 г., след това започва окончателно да се превръща в руина. Земята също е собственост на здравното министерство и най-интересното е, че самият каптаж с минерална вода е в ъгъла на имота. Дебитът на водата е утвърден със заповед от 2016 г. на екоминистъра.

Така обектът може да ползва ресурс - вода с дебит 5,7 л/сек., достатъчен и за басейна. Два сондажа от минералното находище са дадени на концесия на две компании за бутилиране на вода - с червен и син етикет, но това по никакъв начин не влияе на дебитът, определен за банята.

В близост до банята в Княжево има градинка с малка чешмичка също с минерална вода, чийто дебит е 0,3 л/сек. Единственият ангажимент на Столична община е да прави мониторинг на тази чешмичка и на другата, която е на колелето на трамвай №5. През есента там завърши ремонта на градинката с чешмичката от район Витоша. Мястото се сдоби с детска площадка, ремонт на чешмата и поливна система с отпадната вода.

В ангажиментите на общината е всеки месец да се носят проби от водата в чешмите за микробиология и химичен анализ. От Московска 33 са загрижени за рушащата се сграда, но са безсилни, тъй като собственикът не предприема никакви мерки. Преди дни, в Банкя, кметът на София Йорданка Фандъкова потвърди, че ще се борят за спасяването на всеки паметник на културата в Столична община. Пред очевидната незаинтересованост на собствениците обаче, не е ясно какво може да направи общината.

Находището на минералната вода, с която се захранва банята има 5 сондажа и 1 каптаж с няколко водоизмерни съоръжения. Според стари свидетелства изворът се е използвал за балнеолечебницата и е бил с дебит 10л/сек. и температура 31.5 градуса. Съставът на водата е карбонатен, с приятен вкус, с алкална реакция РН 9-68, а радиоактивност 3,5 Е. Водата е лечебна чрез бани и пиене.

Едни от първите сведения за минералната банята е оставил турският пътешественик Евлия Челеби.„Наблизо е Бали ефендивата баня, която се намира при село Бали ефенди. Банята е хладна с едно ниско кубенце , край една река (Владайската река) От много опит се знае, че тя е лековита вода", пише турският пътешественик. "Всред селото (Княжево б. р.) се намира държавната минерална баня с дебит 24 литри в минута. През 1936 г. са се окъпали в банята 70 210", сочат други исторически данни. 

Сякаш историята се шегува с банята в Княжево. И през далечната 1893 г. общинският съвет в столицата решава „да се помоли Министерството на търговията, промишлеността и труда да отстъпи по законодателен ред държавния минерален извор в Княжево. Местната власт е искала обекта за ползване на вечни времена, при условие, че в четиригодишен срок общината ще построи нова баня и необходимите около нея постройки и планове, каквито министерството даде.

Трябва ли сега отново Общинският съвет да се моли на Министерство на здравеопазването да се погрижи за имота си или да го даде на по-съвестнет стопанин?

"Общинският съвет упорствува в искането си и обещава да разшири и разхубави банята по модерен начин, да създаде парк около нея, но министерството не отстъпва. По-късно бил изграден още един басейн и едва през 1938 г. при кметуването на Кирил Колчаков тя добива днешния си вид след един по-свестен ремонт. А местният лекар д-р Миладинов прави проекти за изграждане „парк с баня на открито“, подобно на баните в Баден или Бреслац при Виена", свидетелстват записките от миналия век.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Виж също

close

Пламен Данаилов, ИТН: Това е сборен бюджет, без ясна политика за ......

„Гласувахме против бюджета за София за 2024 г. поради ясна липса на визия от страна на столичната администрация в ...

Прочети още keyboard_arrow_right