Кметът и главният архитект на София спасяват автентичността на Къщата с ягодите

Кметът и главният архитект на София спасяват автентичността на Къщата с яго

Снимка: Фейсбук

Арх. Здравков с предложения за запазване на сгради, които са недвижими културни ценности около "Патриарха", Графа", "Шишман" и "Раковски"

Емблематичната старинна Къща с ягодите - културно наследство, ще запази автентичността си. Ако собственикът не промени проекта си, няма да да получи разрешение за възстановяване.

Това съобщи главният архитект на София Здравко Здравков днес при представянето на разработени от Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община, предложения за запазването на сгради, които са недвижимо културно наследство в столицата. А София има това богатство особено в централната част.

За Къщата с ягодите има заповед на кмета на София Йорданка Фандъкова и са направени конкретни предписания с конкретни действия по представения вече проект от собственика. "Златев ни уведоми, че е изпълнил дейностите - укрепване на покрива, поставяне на улуци и трябва да се убедим, че е направено всичко и сградата е запазена в същия вид. Ако тя се преизгради няма да е изградена от същите материали и няма да е автентична. Има технологии да се запази автентичната вид. Трябва да се намери механизъм, собственикът да преработи проектната документация. Засега не виждаме такова желание от тяхна страна да запазят автентичността. Вече имаме примери с Двойната къща, Кристал Палас и Гранд хотела, които наподобява наподяват старата сграда, но не е запазена автентичността. Чакаме да се преработи проектната документация за запазване на автентичната конструкция на Къщата с ягодите", каза арх. Здравков.

Той сподели и за омогьосания кръг между общината, собствениците и съда, когато има желание и се полагат усилия да се спаси старинна сграда. Като пример посочи къщата на Гешов, за окято са разходвани общински средства за проекта за възстановяване, свършили са всичко и накрая собственика отново ги вкарва в съда.

Днес главният архитект на София представи предложенията на НАГ за актуализация на недвижими културни ценности на част от София. Става въпрос за централна зона, наречена Г-14, в която има уличните ансамбли между бул. “Патриарх Евтимий“, ул.“Г.С.Раковски“ и ул. “Граф Игнатиев“ и улиците “Преспа“, „6-ти септември“, “Хан Аспарух“, “Неофит Рилски“ и “Струмица“.

След това ще се насочим и към Женския пазар, обеща арх. Здравков. Предложенията вече са залегнали и в Наредбата за градската среда, с ксе създават и стандарти за възстановяване на стари сгради и изисквания за ново строителство, както и градската среда и елементите.

Предложенията са:

- Предоставяне на статут на груповата недвижима културна ценност;

- Актуализиране на статут на 9 /девет/ единични недвижими културни ценности;

- Предоставяне на статут на 1 /една/ единична недвижима културна ценност, която притежава временен режим на опазване;

- Прекратяване на временен режим на опазване за 2 /два/ елемента;

- Определяне на елементи, които не притежават признаци на ЕНКЦ, но имат значение за съхраняване на автентични характеристики на груповия обект – 21 /двайсет и един/ елемента.

Изготвени са режими за опазване както на груповата недвижима културна ценност, така и за всички единични недвижими културни ценности. Разработката е изпратена от НАГ в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и се очаква издаване на заповед за приемането ѝ от Министъра от културата. Също така предложенията трябва да се разгледат и одобрят от Експертен съвет на МК. "Подготвяме и договор между Столична община и Министерство на културата, за да работим заедно и в една посока за запазването на тези сгради, коментира арх. Здравков.

Като пример той даде зоната около малките Пет кюшета, където малки кафета, вътрешни пространства и малки дворчета, запазили духа на стара София. В същото време обаче трябва да се "изчисти" от съвременните наслоявания като гаражни клетки в дворовете.

"В зона Г-14 има 14 паметници. Има сгради, които получават пълна защита като паметници на културата и остава други да се допроучат и да се определят техните режими за намеса. Стряскащо е, че на 7 сгради е свален статутът. Територията е с подходящ мащаб, улиците са с паваж, които също са паметници на културата, изградени преди 1944 г. Целта на разработката е да възстановим градската структура на автентични коридори загубени във времето. Най-важното да върнем статута на сгради - национални културни ценности. Вече са декларирани сгради, които са под специфична защита - на "6-ти септември" и "Патриарх Евтимий", на "Хан Крум" 20 и предлагаме да се върне статутът на сградите на "Хан Крум" 23 и "Шишман" 36", каза главният архитект на София.

Той коментира, че сградата на "Хан Крум" 30 е обект на инвеститорски интерес. Тя е между два калкана и желанието на НАГ е със даването на статут да се защити от премахне.

Арх. Здравко Здравков обясни, че се създават рестриктивни условия и предписания ПУП-овете да се коригират и да отпаднат надстрояване и присторяване, за да не се компроментират сградите.

 

"Режимите ще дадат възможност всяка от тези сгради да има изискване от цялостна градска страна. През наредбата за Градската среда получихме инструмент да подрежадме средата в качествен вид", обясни арх. Здравков.

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Виж също

close

Пламен Данаилов, ИТН: Това е сборен бюджет, без ясна политика за ......

„Гласувахме против бюджета за София за 2024 г. поради ясна липса на визия от страна на столичната администрация в ...

Прочети още keyboard_arrow_right