Николай Велчев: Ще предложа мораториум за 5 - 7 г. за строителство в Борисовата градина

Николай Велчев: Ще предложа мораториум за 5 - 7 г. за строителство в Борисо

Снимка: Личен архив

В ПУП-а са оставени вратички за отцепване на имоти от най-големия парк в София, казва общинският съветник от БСП

Защитава ли Борисовата градина от изсичане на дървета и строителство, обсъжданият на 13 януари т. г. коригиран проект на ПУП? Отговор на този въпрос потърси Столица.bg от Николай Велчев, общински съветник от БСП, арх. Иво Петков, от гражданската квота на ГЕРБ-СДС и председател на Комисията по архитектура към СОС и Марта Георгиева, общински съветник от Демократична България.

- Господин Велчев, доволен ли сте от коригирания проект за ПУП на Борисовата градина и защитава ли той парка от строителство и изсичане на дървета?

- Новият ПУП на Борисовата градина трябва да защити до максимална степен публичните интереси, разбира се, без да нарушава баланса на частните. И тук в конкретиня случай, след направените корекции се задава най-често въпросът за частната собственост в бъдеще. Защото това, че към днешна дата няма постъпило инвестиционно намерение не означава, че такова няма да има.

- Говорите, че частният интерес измества обществения, а Къпалнята "Мария Луиза" е частна с обществен интерес, отдавна не работи, а се говори за инвестиционни намерения на собствениците?

- "Мария Луиза" е затворена от 2005 г. и фактически собствениците са решили тя да не функционира. Важното според мен е че, собственикът притежава 58% от дружеството, в което има общинско участие (42% Софийски имоти), но без право на член в управлението. През 2006 г. този имот е актуван като частна собственост.

Арх. Иво Петков: Къпалня "Мария Луиза" ще има целогодишна зона със закрит басейн и СПА

Другото знаково място е 26 декара на Лозенец - Летния театър, също апортиран от Стефан Софиянски, и е най-голямата театрална сцена на открито в София. Това, което ме притеснява е Софияленд, защото никой не повдига въпроса. Също е частна собственост и помня как беше изчечена гората, за да стане атракцион, а сега ударно се застрои отстрани. Групата на БСП в СОС застъпваме тезата, че всички обществено значими въпроси, свързани с парковите пространства в София и зелените площи трябва да бъдат защитени в обществен интерес, без да се нарушава частната инициатива.

- Какви ще са вашите препоръки като общински съветник и групата на БСП?

- Подробният устройствен план на Борисовата градина не трябва да се бетонира и да застраши достъпа на гражданите и да наруши потребностите на хората. 

- А за реконструкцията на стадион "Българска армия", какво мислите?

- Рекострукцията на "Българска армия" има спорен момент. В ПУП-а се разреша основен ремонт и модернизация в съществуващите към момента граници на обекта. Това е за този стадион и може да се отнася и за националния стадион, а също и колодрума, колко хубави детски спомени имам, с други деца там ни ремонтираха колелата.

- Къде виждате проблеми?

- В другия край на Борисовата градина там проблемът е, че е залегнала идея в ПУП-а да се парцелират на големи УПИ-та и по този начин да се защити от изменение на предзназначението занапред, и да се парират мераците на частниците. В същото време това крие някои опасности според мен, които се изразяват в евентуалното тълкуване на всяко УПИ поотделно. Парцелирането на ПУП на Борисовата градина на големи парчета отваря сериозни празинни. Трябва да се внимава, защото и сега частните терени в парка са самостоятелни поземлени имоти и не е необходимо да стават УПИ-та Защото, ако станат УПИ-та и искат да разширят алеите това означава да има автомобилен трафик за обслужване на парка.

Марта Георгиева: Да се направи обсъждане за лесопарковата част на Борисовата градина

Също така е спорен моментът за изграждането на паркинги, например този до телевизонната в кула, до зала София. УПИ-тата да са самостаятелни е подозрително, защото трябва да се предприемат всички възможни действия за отчуждаването на частните имоти в парка. А това не се предпире и искам да насоча вниманието, че това може да се заложи в проекто бюджета за 2022 на Столична община.

- А пари за отчуждаването?

- Моето предложение е тези пари да се поискат като европейски средства по Плана за възстановяване и развитие за устойчиви зелени политики. По този начин ще се ликвидира частната собственост в парка. Хубаво е да се знае, че Борисовата градина е паметник на парковото изкуство, не е просто един парк и има сериозна растителност. Ще направя предложение до главният архитект на Столична община Здравко Здравков, защото той обясни, че пари за отчужадване се гласуват и отпускат от СОС  и напомни, че не могат да се отчуждават имоти преди да е влязъл в сила ПУП-ът, защото срокът за отчуждаване е 5 г.

- Какво ще предложите?

- Нека с приемането на ПУП-а на Борисовата градина, във вариант последен, да се наложи мораториум върху строителството на терени, които са частна собственост или частна общинска собственост за период 5 - 7 години, докато траят процедурите по отчуждаване. По този начин няма да се засегне общинската собственост от основните ремонти и модернизацията на спортните съоръжения, строителството на паркинги. Ще внеса това предложение за налагане на мораториум и Столична община да започне правни действия правни за ликвидирането на частната собственост в парка.
Най-големият проблем към днешнадата на ПУП-а е, че липсва социалният елемент, защото ако се приеме в този вид рискуваме да се обслужват едни частни терени. Оставят се законови вратички за отцепване от парка.

- А кои са хубавите неща в ПУП-а?

- Добрата новина в представения ПУП е, че се позволява само реконструкция на територията на Борисовата градина, отпаднаха първоначалните искания за ново строителство - конна база, училище и т. нат., и се запазва общестевната функция на същестувващите обекти. Другото хубаво нещо е, че се търси автентичния вид - ст. Юнак, връщане на Трите дансинга, Софийски тенис клуб и най-важното да се премахне заведението на езерото Ариана и както е заложено да се възстанови бирарията отпреди.

- А на гара Пионер, откъдето ще тръгва първият участък на Зеления ринг към Слатина, ще има ли детска градина?

- Там са намалени параметрите за застрояване и ще се оформи една зона за спорт и детски комплекс. Предвиден е паркинг за 210 автомобила. Трябва да се вземат мерки, много внимателно, по отношение на частните терени там, които са много апетитни и алеите трябва да са с широчина до 2 м, да няма възможност автомобили да се разминават, освен централните за преминаване на линейки, пожарни и автомобили със специален режим на движение за спортни състезания и др. събития.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

На 25 април гласуват освобождаването на съветника Благовест Георг......

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров, заедно със зам.-председателят Бойко Димитров и председателят ...

Прочети още keyboard_arrow_right