Паркиране, улици, колчета и общински жилища тормозят кметовета на Демократична България

photo_library
  • Кметовете на Демократична България

    Снимка: Столица.bg, Зорница Митин

  • Осемте кмета на Демократична България

    Снимка: Столица.bg, Зорница Митин

Управляващите осемте столични района отчетоха 100 дни от встъпването в длъжност

Паркиране, разбити улици, липса на тротоари, лошо управление на общински имоти, презастрояване и лоша инфраструктура са само част от проблемите, които продължават да тормозят районните кметове на Демократична България, но и не само тях. Днес осемте кмета се събраха на работна закуска с журналисти, с което отбелязаха 100 дни от встъпването им длъжност. Сред всички с най-голям опит в местната власт бе бившият общински съветник Трайчо Трайко, който наследи като кмет Мария Ачкова в центъра на София - район Средец.

Един по един кметовете споделиха в какво състояние са заварили районите си, каква и визията им за развитие и кои са най-сериозните и специфични за района им проблеми. Стана ясно, че общински съветници от Демократична България са внесли доклад в СОС, с който искат децентралицзация на Столичен инспекторат, за да се работи по-ефективно и адекватно за разрешаването на проблемите. темата с недостига на пари, както е известно е вечна.

Единодушни бяха, че трябва друга политика за общинските жилища. В момента има работна група, която работи по нова наредба. Едно от предложенията е картотекирането и даването на жилище да не е само в един район, а да е валидно за цяла София. Очаква се новата наредба да е на основата на променена и адекватна социална политика на Столична община.

Димитър Божилов на Триадица 

До две седмици започва изграждането на канализационен колектор на ул. "Хенрих Ибсен", без който канализацията в Кръстова вада е невъзможна. Акцент в работата ни е и "Манастирски ливади", допълни той. Ходя пеша на работа и си гледам района, имам три приемни дни, засилихме гражданския диалог с хората.  

Петко Горанов на Студентски град

Големият проблем на Студентски град е липсата на кадастрална карта. Няма и политическа воля, за да се преодолее застоят, в който се намира районът. В момента има над 700 частни имота. Очаквам институциите да си свършат работата, за да имаме кадастрална карта и се надявам това да стане до края на март т. г.  В другият бързоразвиващ се квартал "Малинова долина" бяха изчезнали общинските имоти за социална инфраструктура. Все още има неясноти и се забавя изграждането на парк Въртопо, защото има пробелми със собствеността. Трябва да се заделят  7 - 8 млн. лв. от бюджета, за да се придобива общинска собственост за такива проекти.

Георги Илиев на Слатина

100 дни минаха бързо и скоростта, с която  се движат нещата не е удовлетворителна, защото не е тази, която трябва да бъде, но такива са правилата. За мен най-важна е комуникацията с гражданите. Имаме два приоритета - достъпност и прозрачност. От 41 предложения само едно е прието от Столична община за ремонт на улица, включена в Капиталовата програма. Става въпрос за ул. Кочани, която е много интересна. Тя сама пресича себе си на няколко места. В района има улици, които са без тротоари, а Слатина е част от София от 1938 г. В Ситняково и в "Гео Милев" има имоти на Министерство на отбраната и в тях е пълно със самонастанили се хора. Писах писма до Красимир Каракачанов, защото тези хора редовно горят гуми. В нашия район има от най-скъпите имоти като цена на квадратен метър и от най-евтините. Проблем все още са детските градини. Децата са 4000, а местата са 2000. Имаме добри взаимоотношения с инспектората и фирмата, която почиства района, и ми дават неофициални отчети. Получавам съдействие от всички служби.

Росина Станиславова на Красно село

Това, което заварихме не ни хареса и искаме да го променим. Заварихме липса на концепция за потребностите на 100 000, които живеят в район Красно село. Няма терени за детски градини, но има голям инвеститорски интерес за строителството на жилищни кооперации. Заварихме единствено детска кухня за 300 деца. Няма баланс, но ще следваме политиките ни за чист въздух и ограничаване на презасторяването. Не искаме платено паркиране. От нас поискаха предложение и аз дадох да се въведе в Красно село "учредено право на паркиране" и искаме таксите да остават в района. Заварихме огромен куп с папки с инвестиционни намерения, които, ако се претворят в сгради и Господ да слезе не може да се оправи. Заварихме безстопанственост при изграждането на допълнителен корпус на 124 детска градина за 2,5 млн. лв. Там имаше липса на всякаква грижа, изхарчени бяха 700 000 лв. за една гола поляна със стени от гипсокартон. Убедихме изпълнителя, че няма да е както преди и те поискаха удължаване на срока на изпълнение. В район Красно село през 2018 г. са продадени 18 общински апартаменат, а чакащите в момента са 100. В тези години нями нито един придобит апартамент. Успяхме да проведем разговори със собствениците на приватизираното НПЗ "Балканкар" , които ще дадат терен от 3,5 декара да строеж на детска градина.

Константин Павлов на Лозенец

Още с първите дни на встъпването в длъжност като кмет трябваше да се решават задачи и една от тях беше ремонт на отоплителната инсталация на 107-о училище. В новите квартали на Лозенец си продължават проблемите със собствеността на имотите за придобиване и реализиране на улици. Такива трябва да се изградят като продължение на "Ангел Каралийчев", Филип Кутев, Сребърна и др. Да, в момента живеещи в квартала са на 20 минути пеша до метростанциите, но минават през калта. Нашето предложение за ПУП на Борисовата градина е да се изградят велоалеи от новите квартали на Лозенец, за да стигат хората с велосипед до центъра. Проведохме две обществени обсъждания. Едното бе за бюджет 2020, а другото за участието на гражданите във властта. Въведени са нови електронни услуги за гражданите в районната администрация. Предстои спешно укрепване на 120 училище. Големият проблем на Лозенец е, че има много имоти с неизвестни собственици. Развитието на новите квартали е изостанало с десетилетия. Предстои да се изгради парк между Кръстова вада и Витоша. Усилено върви строителството в ПЗ "Хладилника" и населението на района ще се увеличи съвсем скоро с хиляди. А там децата ще имат нужда от училище, детска градина и инфраструктура. Друг сериозен проблем на Лозенец е безпроблемното пресичане на големи транзитни булеварди, които са в района. Хората искат надлези, подлези и пешеходни пътеки за безопасно пресичане. Проблемът с детските градини в района е отдавна и много от децата ходят в други райони. 

Ангел Стефанов на Овча купел

Три са приоритетите ни, да работим по-бързо, качествено и прозрачно. Заварихме тежко наследство. Вече няколко години се говори за изграждането на парк Кукуряк. Имам надежда, че следващата седмица ще се изчисти собствеността, ще можем да приемем плановете и 2021 г. паркът да се изгради. Ул. "Народно хоро" е включена в капиталовата програма за ремонт. Успях да убедя да се направи цялата и да има тротоари по цялото продължение, а не както бе първоначалният вариант, да се ремонтира както е в момента. В Овча купел има само две улици, които са с тротоари и това са "Боряна" и ремонтирания през 2019 г. "Президент Линкълн". Към райононто кметство има граждански съвет, които е за прозрачност, но и за контрол на администрацията. На последното събиране бяха 90 души, но каня и останалите жители да се включат.

Николай Александров на Оборище 

Няма нито една сфера с концепция, особено за общинските жилища и пътната инфраструктура, която е в лошо състояние. Като централен район се стремим да се запазят и ремонтират емблематични сгради. Бях на среща на главния архитект Здравко Здравков със Стара София, но и там не видях концепция. Това беше за имидж и за прах в очите на хората. Борбата ни е за реставриране на сградите, които са паметници на културата. Целта е в центъра да няма презастрояване и да се запазят парка Заимов и Докторската градина. Още в първите дни като кмет на района трябваше да подпиша фактура за 1 млн. лв., а е видно, че сумата не е това. Установих, че има голяма безхаберие и лошо управление на детски градини и училища с добра и ремонтирана база, с басейни. Такъв е случаят с Испанската гимназия и 151 детска градина. Директорите не могат да я стопанисват базата и има липса на мениджърски умения за такава сграда. В момента в район Оборище има 36 свободни общински апартамента и 26 чакащи. Ние обаче не можем да дадем нищо, защото са в лошо състояние и са за ремонт.

Трайчо Трайков на Средец

В нашия район има рекорд от 83 000 жители регистрарани на един адрес - Леге 6. Това са всички чужденци с българско гражданство, които нямат постоян адрес у нас. Жоро (кмета на Слатина) се възприема като шериф, а за като личен лекар. Помагам, но ми се налага да давам направления и за специалист. Вчера ме извика една възрастна дама, каквито има много в нашия район, и аз естествено отидох. Сигналът и беше, че съседът имал незаконно парно и искал да влезе в нейния апартамент. Днес разбира се изпратих проверка. Други пък ми се похвалиха, че правят одит на предишните на етажната собственост и открили, че с картата на етажната собстевност управителят си купил капучино в Хонолулу. Проблемите в "Средец" са трафика, паркирането, детските градини и хармонизирането на културното и археологическото наследство. При нас няма общински имоти и парцели. Затова се налага да търсим по иновативни методи за управление. За предложението да се построи блок с общински апратаменти в друга част на София, а съществуващите в центъра да се ремонтират и дадат под наем на пазарни цени, се прие добре от Столична община. Срещам разбиране на Московска 33 от кмета Йорданка Фандъкова и от зам.-кметовете особено за публично-частно партньорство за паркинги и детски градини. Подели сме инициатива със Столичен инспекторат за обновяване на стени и фасади на сгради, за да няма графити. Ние ще пердоставим фасадна боя, а те с тяхната машина ще почистват. Интересно е, че като районен кмет аз давам предписание за сградите. Обаче собственик на паметник, държавата чрез областния управител, ми дава предписания на мен да се грижа да обекта му. Става въпрос за Паметника на Съветската армия, ами, да си го преместят, ако му намерят място. Важен фактор при нас са човешките ресурси. Работата е доста, а заплатите са ниски и от служителите в адимнистрацията искам емпатия. Да се поставят на мястото на гражданите и какво биха искали да получат като отговор. В края на декември получихме колосален обем пари от Столична община и за разочарование на някои, които мислеха, че няма да се справим, ние оправихме тротоари и дигитализирахме архива. За нас е важно бързото влизане в сила на ПУП на Борисовата градина, за да се запази парка, защото се чуват намерения за строежи като например на Къпалнята "Мария Луиза".

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Хората, които са непрекъснато кисели, в следващия сиживот се прераждат в туршия

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Благовест Георгиев остава независим общински съветник?...

Общинският съветник Благовест Георгиев, който се опита да избяга от катастрофа и отказа и тест за алкохол и наркотици, б...

Прочети още keyboard_arrow_right