В средата на 2021 г. може да започне изграждането на канализация в София за 140 млн. лв.

В средата на 2021 г.  може да започне изграждането на канализация в София з

Снимка: Столица.bg

Изграждането на канализация в райони на София където няма, каквито са Драгалевци и Симеоново, район Нови Искър и др., може да започне през 2021 г. В средата на следващата година година стартира подготовката за реализирането на проекта за обновяване и изграждане на ВиК инфраструктура в Столична община. 

Това стана ясно днес , след като СОС прие доклада за Подготовка за кандидатстване на Столична община с проект за водоснабдяване и канализация за агломерации с над 10 000 еквивалентни жители (е. ж.) на територията на Столична община за получаване на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Околна среда".

За трите агломерации с над 10 000 е. ж. София град, Банкя и Нови Искър са направени инвестиционни проекти в идейна фаза. По изготвянето на Регионално прединвестиционно проучване (РПИП) е получена подкрепата и одобрение от техническата помощ на ЕК - JASPERS.

Предстои одобрение от УО на ОПОС до 3 месеца. А Столична община вече е започнала подготовка на тръжните процедури по проектите за 140 млн. лв. В Регионалното прединвестиционно проучване са разработени само обекти с разделна канализация, за да бъдат по-бързо одобрени. Така финансирането няма да бъде 400 млн. лв., и 140 млн. лв.

Очаквата финнасова помощ от над 400 млн. лв. е намалена, тъй като преди 3 месеца е променено изискването за разделна канализация, а в по-голямата част в София тя е смесена. На 24 януари т. г. по изпратеното инвестиционно намерение са получени коментари от JASPERS и за първи път се препоръчва изграждане на разделна канализация на територията на Столична община.

Първоначално Столична община ще получи 140 млн. лв. за водоснабдяване и канализация, тъй като след новите изисквания са променени проекти за райони, където е възможно канализацията да е разделна.

Намерението на Столична община е да се обявява отделна обществена поръчка за всеки обект отделно. Проектът обхваща крайградската зона Симеоново - Драгалевци, защото там от много години има сериозен проблем с липсата на канализация и подземна инфраструктура. Ще се работи и в Бенковски, Кръстова вада, Обеля, Банкя и Нови Искър.

Столичните Драгалевци, Обеля и Бенковски ще имат канализация по "Околна среда"

"Общата стойност на всички разработени проекти на територията на Столична община, за пълно съответствие с изискванията на Европа, в трите агломерации с над 10 000 е. ж. - София град, Банкя и Нови Искър, е над 1,3 млрд. лв. Заради високата стойност на предложената инвестиция е въведен двуетапен подход от изпълнителя на РПИП. Етап 1 е с индикативна стойност 356 112 653, 74 лв. без ЗЗД. А Етап 2 е с индикативна стойност 951 045 448, 82 лв. без ДДС. Вариантите за финансиране на I и II етап са по Оперативна програма "Околона среда" 2014 - 2020 и "Околна среда" 2021 - 2027, ПУДОС, Бизнес плана на Софийска вода АД, Плана за възстановяване и устойчивост на Република България и бюджет на Столична община", се посочва в доклада.

Както е известно кварталите в район Витоша по Витошката яка, район Панчаево, район Връбница, район Нови Искър, Сердика и други няма канализация и е сериозен проблемът с водната инфраструктура. Повече от 5 години се чака ремонт и изграждане на канализация и обновяване на водоснабдяването в някои райони на Столична община.

Водни проекти за близо 1,3 млрд. лв ще бъдат реализирани в София

Разработването на РПИП е, за да се определят приоритетните инвестиции във ВиК инфраструктурата, за да отговоря столицата ни европейските изисквания - Директивата на ЕС за питейното водоснабдяване и отвеждане и пречистване на отпадъчните води.

Анализирана е съществуващата ВиК инфраструктура на Столична община, а целта е да се подобри на качеството като се прилагат европейски директиви за водоснабдяването и отпадъчните води.

Според направеното прединвестицонно проучване са определени 38 агломерации в Столична община. Три от тях са с над 10 000 е. ж. и 21 са под 2000 е. ж. (еквивалентни жители) Проекти за прединвестиционно проучване в част канализация са изготвени за всички агломерации с над 2000 е. ж., защото са констатирани несъответствия с емропейските директиви. За тези агломерации с над 50 е. ж. има ПИП по част водоснабдяване.

Едно от изисквания на ОПОС е РПИП-ът да има одобрение от иницативата JASPERS на ЕК, за да кандидатства Столична община за финансиране. Инвестиционното намерение заедно с анализа на данни за съществуващата ситуация, прединвестиционните проучвания, формуляра за кандидатстване и анализа разходи-приходи са изпратени за съгласуване на JASPERS.

Проектът може да започне да се реализира още в средата на 2021 година. От Столична община вече се работи по подготовката на тръжните процедури, за да не се губи време при подписване на договора с ОПОС. Строителството няма да започне веднага, тъй като има работна фаза, а очакванията са първите елементи да се изградят в края на 2021 г., а основните строително-монтажни работи през 2022 г.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Пламен Данаилов, ИТН: Това е сборен бюджет, без ясна политика за ......

„Гласувахме против бюджета за София за 2024 г. поради ясна липса на визия от страна на столичната администрация в ...

Прочети още keyboard_arrow_right