Визия за София: 96% от столичани имат детско заведение на 12 минути пеша

Изследване на Визия за София

Снимка: Визия за София

Общинската инициатива Визия за София представи резултати от последните си проучвания в София за развитието на града. 96% от столичани имат детско заведение на 12 минути път пеша. Това сочат данните от анализите. Според тях голям процент от живущите в кварталите на София имат пешеходен достъп до детски заведения, училища и спирки на градския транспорт на по-малко от 400 метра от дома си.

В рамките на същия периметър от 400 метра 67.9% имат детска градина, 49.7% - училище и 89.4% - спирка. За запазване и подобряване на тези резултати е необходим фокус върху осигуряването на пешеходна инфраструктура в кварталите със засилено жилищно строителство. На не по-далеч от 1200 м до обект от същия тип живеят 31 469 или 2.8% и едва 12 324 или 1.1% са по-далеч от 1200 м.

По отношение на пешеходната достъпност до училища 560 445 души или 49.7% живеят на 400 метра, а други 483 367 или 42.9% - на 800 метра от училище. Общият процент от 92.6% показва добро пространствено разпределение на учебните заведения спрямо жителите в града. На по-малко от 1200 м живеят още 72 635 (6.4%) и едва 11 309 (1.0%) са на пешеходно разстояние по-дълго от 1200 м.

Едно от оправданията за засиления трафик сутрин и вечер в столицата е, че родителите си карат и прибират децата от училище. Във връзка с това продължава детайлното проучване на придвижванията до училищата и подобряване на достъпа до тях. Целта е да се избегне генерирането на допълнително количество трафик в пиковите часове на деня.

УЧИЛИЩА

Началните и основни училища са общо 79 на брой в рамките на град София, като от тях 3 са начални и 76 основни. Те са концентрирани основно в центъра и прилежащите квартали. В отделни части от жилищни райони като “Люлин”, “Младост”, “Овча купел”, както и в жилищните комплекси “Западен парк” и “Гео Милев” началните и основните училища са на пешеходно разстояние от над 1200 м.

Имайки в предвид, обаче, че в тях има средни училища СУ-та, които приемат и ученици от първи клас, то разположението на сградите за началните класове е сравнително балансирано. Въпреки ниския процент (1.0%) на граждани, които имат училище на разстояние по-дълго от 1200 м. е необходимо да се продължи с активната политика за подобряване на пешеходната достъпност до училищата.

СПИРКИ НА ГРАДСКИЯ ТРАНСПОРТ

Спирките на градския транспорт са сред обектите, които привличат най-засилен пешеходен трафик от и до тях. Изследването анализира пространственото разпределение на спирки спрямо демографско покритие в определени райони. Без временните и закритите, общият брой на спирки в София е 1893 според данните, предоставени от ЦГМ с актуалност към 25.10.2018 г. От анализа става ясно, че 1 008 131 (89.4%) души живеят до 400 м от спирка, а още 115 938 (10.3%) обитават сгради на 800 м от спирка. Това значи, че общо 99.7% от жителите имат спирка на градски транспорт не по-далеч от 12 минути пеша от дома си.

Освен пешеходната достъпност има и други фактори, които оказват влияние за ползването на транспорта като честотата на преминаване, скоростта на придвижване, състоянието на превозните средства, връзките между отделните линии, видовете транспорт и др. Затова е разгледана и обслужеността на територията на града по брой линии на транспорта.

За районите с висока концентрация на население като “Младост”, “Люлин”, “Надежда”, “Красно село” и ж.к. “Дружба” е видно, че освен периферно, те са добре обслужени откъм брой спирки и линии и вътрешно за територията на районите. Поради тенденцията за пространствено развитие през последните години в отделни части от райони като “Триадица”, “Лозенец” и “Студентски”, съществува необходимост от подобряване на транспортното им обслужване.

Анализът на връзките между подземния и наземния публичен транспорт показва, че повечето метростанции имат удобна връзка с доста спирки на други видове градски транспорт, през които преминават голям брой линии - “Лъвов мост”, “Стадион Васил Левски”, “Сердика”, “Младост I”, “Витоша”, “Опълченска” и др. За някои метростанции като “Жолио Кюри”, “Ломско шосе” и “Джеймс Баучер” има по няколко спирки, обслужвани от 1 или 2 линии, на по-малко от 400 м разстояние. Метростанциите “Мусагеница” и “Младост III” имат най-близки спирки на наземен транспорт извън 6-минутния периметър (400 м), но са на разстояния под 800 м.

ПАРКОВЕ

Изследването анализира и пешеходната достъпност до парковете в София с площ по-голяма от 3 ха, разглеждайки пешеходни изохрони с размери 400, 800, 1200 и 2000 м, като последното по-голямо разстояние е включено с презумпцията, че когато хората отиват на разходка в парка, са склонни да изминават по-големи разстояния пеша. Маркирани са официалните входове на парковете с наличие на настилки и нерегламентирани входове без настилка, създадени от хората.

Анализите показват, че парковете са сравнително равномерно разпределени на територията на града. В някои от панелните жилищни комплекси липсват такива, но при тях фокусът може да се насочи към локалните градини и пространствата между сградите. В ж.к. Люлин и ж.к. Младост, обособяването на нови входове съответно към Западен парк и Въртопо е достатъчно начало за осигуряване на достъп до зелени площи преди да се мисли за създаване на нови.

Резултатите за цялата мрежа (радиус n) отчитат няколко основни оси, повечето от които съвсем естествено са в централните градски части, ул. “Граф Игнатиев”, “Борисовата градина” и връзките към големите квартали. Ясно се вижда значимостта на бул. “Тодор Каблешков” и ул. “Филип Кутев” за връзка Изток - Запад в структурата на южните периферии. Забелязва се и очертаването на основните пешеходни отсечки и добре свързани отсечки на локално ниво в различните квартали. На локално ниво (радиус 800м.) получените резултати за отделните отсечки на мрежата чрез метричния подход придобиват доста хомогенни стойности в целия град и показват вероятните пешеходни маршрути на квартално ниво.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Пламен Данаилов, ИТН: Това е сборен бюджет, без ясна политика за ......

„Гласувахме против бюджета за София за 2024 г. поради ясна липса на визия от страна на столичната администрация в ...

Прочети още keyboard_arrow_right