За множество столичани жълтата осмоъгълна кула в „Офицерската" градинка зад Военния клуб в София е с неизвестно предназначение. Това обаче е основната астрономическа точка на държавната триангулация на България. Тук минава „Българският меридиан" - 23 градуса и 33 минути източна дължина по Гринуич.
Кулата е построена през 1920г. от географския институт на Министерство на войната на Царство България като геодезическа обсерватория. В момента сградата е заключена, неизползваема и оставена да се разрушава.
"Кулата може да се нарече и паметник на културата и паметник на безхаберието", коментира темата пред БНР Вили Лилков, професор по физика, преподавател в Минно-геоложкия университет, няколко мандата общински съветник в СОС и заместник-председател на Столичния общински съвет.
"Чрез тази кула и София България се свързва Гринуичкият меридиан. Така преди 90 години България се свързва с мрежата на Европа. За мен тази кула е джипиес преди сателитите, защото това е било мястото, от което са започнали да се изграждат триангулачната мрежа на България", разказа още той.
Кулата е била част от войсковия район на Военния клуб от най-старо време. По-съвременните документи сочат, че кулата е публична държавна собственост, а МО е собственикът, който трябва да я стопанисва. Решението за съдбата на постройката обаче е на Столична община - съответно, съдбата ѝ ще се реши от множество фактори, които не си комуникират ефективно.
"Това е било и най-високото място в столицата тогава - 552 метра надморска височина и тази височина е отразена в една плочка, поставена на храм- паметника "Александър Невски". Тоест - най-високо място на т.нар. свещен хълм на София. Кулата в момента може да се впише много добре в едни туристически маршрут в центъра на града и да бъдат разказани много интересни неща за историята на българската геодезия и топография", разказва още проф. Лилков.
"Жълтата кула" в момента е изключително занемарена. Не се използва и не се говори на хората какво представлява", посочва още проф. Вили Лилков. Според него Столична община трябва да предприеме действия за промяна на визията на кулата. Вариант е кулата и районът около нея да се деактува от публична държавна собственост в общинска. Така чрез програмата на Столичната община „Стара София“ тя може да бъде стопанисвана и показана по подходящия начин. И да стане и по-забележима и за туристите, и за столичани.
Коментари
Последни
Предстои профилактика на тол рамките по АМ "Хемус"
Шофьорите да се движат с повишено внимание между 6-ти и 39-ти км на АМ "Хемус" поради профилактика н... Прочети още...
Съдят мъж, ограбил жена в София и я изхвърлил полугола
Срещу 27-годишен мъж е бил внесен обвинителен акт в съда за това, че е ограбил жена, като е употреби... Прочети още...
Румънец почисти в столичния "Студентски град"
Габриел Християнович е румънски гражданин, който живее в Лондон, но пътува редовно до България.... Прочети още...
Пореден сигнал за бомба опразни столичната Втора английска гимназия
Поредният сигнал със заплаха за поставено взривно устройство е получен в столичната Втора английска ... Прочети още...
Виж също
closeПредседателят на СОС: Водих интересни дискусии с представители на......
Председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев участва в среща с представители на Международната програма за ...
Прочети още keyboard_arrow_right