Частична забрана се налага на придвижването с електрическа тротинетка и по-точно двуколесните няма да се карат в парковете в София, само ще се бутат. Това предвиждат новите правила за ползването на електрическите тротинетки на трите оператора в столицата.
Предложения пакет с мерки, целящи сигурността на на гражданите, е внесен за обществено обсъждане, съобщи днес на пресконференция председателят на СОС Георги Георгиев и Карлос Контрера, председател на Комисията по транспорт и пътна безопасност..
В парковете тротинетките ще се бутат, а от фирмите оператори ще ограничат скоростта на двуколесните, чрез софтуера, до 25 км/ч., за движение по пътните артерии.
Забранява се и паркирането им в широките градски пространства. Пакетът от мерки предвижда и глоба от 50 до 100 лв. за нарушителите.
Още преди да навлязат електрическите тротинетки в София, 2019 г., специалисти предупредиха за инциденти с пешеходци и допълниха, че двуколесните ще се бъдат захвърляни. Най-сериозният пролем с тротинетките е захвърлени по средата на тротоар, в контейнери, водоеми и по средата на пътното платно.
„София е голям и модерен град и бързото увеличаване на броя на устройства за лична мобилност, по-просто казано тротинетките, е логично и очаквано. Те са важен фактор за намаляване на замърсяването на въздуха, въглеродните емисии и автомобилните задръствания. На територията на Столична община има вече над 10 000 електрически тротинетки, от които около 2 000 се отдават под наем от 3-ма оператора. За съжаление, обаче, през последните две години станахме свидетели на инциденти с тротинетки – от самозапалване в резултат на зареждане, през инциденти с пешеходци и автомобили до кадри с хора, които карат с неразумно висока скорост между колите. Има непрекъснати оплаквания и за неправилно паркирани електрически тротинетки. В рамките на две години МВР са регистрирали 1 604 нарушения. Поради, което се налага да въведем правила. Безопасността на гражданите ни е най-важният приоритет. Знам, това са непопулярни мерки, но ние проучихме опита в други големи градове, обсъждахме ги нееднократно с операторите, които отдават под наем тротинетки и постигнахме съгласие за повечето от ограниченията, които предвиждаме. Ще разчитаме на тях и за прилагането им", аргументира въвеждането на правила председателят на градския парламент Георгиев.
Какво предлагат общинските съветници:
1. Забранява се движението на тротинетки в паркове, градини, площади, тротоари и по пешеходни зони (бул. „Витоша" между ул. „Алабин" и бул. „Патриарх Евтимий"; зоната около НТ "Иван Вазов"; ул. "Граф Игнатиев" между бул. „Евлоги и Христо Георгиеви" и ул. "Алабин"; ул. "Пиротска" в участъка между бул. "Княгиня Мария Луиза" и бул. "Ст. Стамболов"; бул. "Ст. Стамболов" в участъка между ул. "Екзарх Йосиф" и бул. "Сливница" (Женския пазар); ул. "Екзарх Йосиф" в участъка между ул. "Г. С. Раковски" и ул. "Г. Бенковски"; ул. „Георг Вашингтон" от ул. „Трапезица" до ул. „Пиротска"; ул. „Съборна" от пл. „Света Неделя" до ул. „Цар Калоян"; по ул. „Съборна" от ул. „Леге" до ул. „Княз Александър I"). В посочените по-горе места движението е позволено само чрез бутане. Задължение за собствениците или операторите, които предоставят под наем тротинетки, е да ограничават софтуерно скоростта до 5 km/h в зоните, в които е забранено движението им (посочени по-горе), а във всички останали зони до 25 km/h.
2. Забранява се паркирането по широки градски пространства като паркове, градини, детски и спортни площадки, зелени площи, пешеходни пространства, спирки на градския транспорт или входове към метростанции, входове на сгради, рамки на хора с увреждания, освен на посочените за целта места в паркове и на площади, които следва да се определят от Столичната община в едномесечен срок от приемането на Наредбата. Задължение за собствениците или операторите, които предоставят под наем тротинетки е да указват в мобилните приложения допустимите места за паркиране, както и че е забранено управлението след употреба на алкохол или наркотични вещества или техните аналози. Собствениците или операторите, които предоставят под наем тротинетки следва да премахват неправилно паркирани електрически тротинетки не по-късно от 4 часа в работни дни и 6 часа в почивни дни след извършване на нарушението в периода между 08.00 ч. и 18.00 ч.
3. Предвиждат се следните санкции:
- 50 лв. глоба за физическо лице за неправилно паркирана електрическа тротинетка, за движение по пешеходни и други открити градски пространства без бутане, както и за управление на електрическа тротинетка със скорост по-висока от 25 km/h.;
- от 500 до 1 000 лв. имуществена санкция за юридическо лице, който не ограничи скоростта на движение на тротинетка до 25 km/h или до 5 km/h в паркове, градини и тротоари за всеки отделен случай;
- от 500 до 1 000 лв. имуществена санкция за юридическо лице, което не указва в приложението допустимите места за паркиране;
- от 300 лв. имуществена санкция за юридическо лице, което не премахне неправилно паркирана тротинетка не по-късно от 4 часа в работни дни и 6 часа в почивни дни след констатиране на нарушението. При повторно нарушение глобата е от 500 лв.
Коментари
Последни
В Европейската седмица на спорта: Наградиха училищни отбори от столичния „Надежда“
Училищните отбори, които се класираха на призови места в Ученическите игри за учебната 2022/2023 год... Прочети още...
Академията на МВР откри новата учебна година (СНИМКИ)
С тържествена церемония Академията на МВР откри новата учебна година, съобщиха от пресцентъра на вът... Прочети още...
Жителите на „Изгрев“ събраха пълен камион с капачки
Пълен камион с пластмасови капачки събраха доброволци в столичния район „Искър“, съобщав... Прочети още...
ЦИК: Данните от секционните протоколи ще се сумират при предаването им в Общинските избира...
Образците на протоколите за отчитане на резултатите от предстоящите местни избори на 29 октомври веч... Прочети още...
Виж също
closeПосолството на Украйна поздрави председателят на СОС...
Посолството на Украйна у нас поздравява председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев за удостояването му с Д...
Прочети още keyboard_arrow_right