Концепция за пилотен участък на река искър в София са разработили от WWF, ацелта еда се възстанови крайречната гора, съобщават от организацията във фейсбук.
Някога река Искър е изглеждала много различно от това, което днес познаваме. Реката е била богата на заливни крайречни гори. По своя облик и животински и растителен свят те са наподобявали на екваториалните джунгли - с непроходима растителност и лиани.
Днес обаче заради развитието на селското стопанство и процесите на урбанизация те са напълно унищожени. А с тях и богатото биоразнообразие, което някога са приютявали. Очевидно е, че настъпилите изменения може да бъдат непоправими, а само чистенете от боклуци на речните корита не е достатъчно.
От организацията за защита на дивата природа са убедени, че има начин да се порменят нещата и край реката отново да има гъста зеленина. Това е възможно чрез подходящи природно-базирани решения, които освен с екологични и социални ползи са и на много по-ниска цена от конвенционалните инженерни подходи.
От WWF разработват концепция за прилагането им с цел справяне с негативните ефекти в пилотен участък на река Искър в София.
"Чрез природно базирани решения можем да помогнем и за дълготрайно опазване на една от най-големите и застрашени реки в България - река Искър. Тя, а и хората, които живеят около нея, днес са изправени пред редица предизвикателства. Намесата в речната екосистема е допринесла за множество екологични проблеми и ограничения", предупреждават от WWF.
След унищожаването на гъстата крайречна растителност има опасност от наводнения, замърсяване, загуба на биоразнообразие, липса на контакт с природата и най-лошото е климатични промени.
"Голяма част от тези проблеми имат конвенционални решения, които обаче са с много много висока цена - както икономическа, така и екологична. С помощта на природно-базирани решения можем устойчиво да управляваме водите на река Искър и да избегнем тези последствия. Повече пространство за реката - повече сигурност и ползи за хората", категорични са от WWF.
Залесяването е подход, който дава решение на няколко проблема, свързани с устойчивото управление на водите. Гъсто преплетените коренища на крайречна гора от черна елша, например, са в състояние да уловят по-голямата част от биогенните замърсители, стичащи се с подпочвените води от обработваемите земи към реката. Същите тези коренища укрепват и бреговете на реката и спират бреговата ерозия, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението.
По време на проливни дъждове, гората забавя и времето, за което дъждът достига до реката, поемайки значително количество вода, стичаща се по листата, шумата, коренищата, почвата и така същи намалява риска от наводнение. И не на последно място - крайречните гори осигуряват дом и храна на стотици видове животни, допринасяйки за решаването на проблема с намаляването на биоразнообразието.
Коментари
Последни
В пресцентъра на МВР не знаят колко са задържани в София в операцията с 5700 полицаи
Мащабна операция с хиляди полицаи - забележително участие на 5700 служители, проведе МВР на територи... Прочети още...
Проект "Фемили спорт" в Нови Искър събра деца и родители (СНИМКИ)
Деца и родители спортуваха заедно в софийския район "Нови Искър". Това се случи, благодарение на пр... Прочети още...
Кандидатът за кмет на София Антон Хекимян: Маниер на ДС е предложението на НАП - "бонус ср...
Да пускаш доноси в НАП срещу конкурентите си се нарича рекет, а не подобряване на условията за бизне... Прочети още...
Челен удар на кола и камион блокира пътя след Владая към Перник (СНИМКИ)
Тежка катастрофа е станала на пътя към Перник, след Владая, съобщиха пред Столица.bg шофьори. Челно ... Прочети още...
Виж също
closeЗа пореден път: Линията София-Перник отново се превърна в сметище...
Железопътната линия между София и Перник за пореден път се превърна в сметище, оплакаха се граждани пред btv. Според жив...
Прочети още keyboard_arrow_right