Откриха скулптурната композиция "Водна паша" в Южния парк

-

Снимка: Столична община


Скулптурната композиция на именития художник Павел Койчев в столичния Южен парк беше открита официално днес, 27 септември, видя Столица.bg.

Посланието на композицията стъпва върху библейския разказ, отбеляза доц. Георги Лозанов, директор на дирекция „ЛИК“ в БТА. „Когато видях за първи път „Водна паша“, си казах, че това е евангелието с хепиенд. Защото духовният пастир повежда своето стадо. То обаче не загубва като Петър вярата и не пада във водата. А продължава да го следва. И вместо хората да сложат духовния пастир, както се случва в библейския разказ, на кръста и да го разпнат, му вярват и продължават да го следват“, коментира той.

„Водна паша“ представлява нова версия на едноименния проект на Павел Койчев от 2009 г. Композицията се състои от шест фигури – пастир и овце. Фигурите са изработени от месинг и тежат общо над два тона. Главната фигура е висока четири метра и 40 сантиметра. Първоначално тя е създадена предимно от стиропор, а по-късно авторът я покрива със смола. До 2019 г. „Водна паша“ е разположена край село Осиковица.

Столичен общински съвет одобри разполагането на композицията в градска среда със свое решение през ноември 2020 година. В настоящата композиция фигурите са изработени от месинг и тежат общо 2,165 тона. Главната фигура е висока 4,4 метра, 4 м от които над водата.

Идеята за поставянето на мащабно произведение на световнопризнатия наш творец беше подкрепена от много обществени фигури и личности от артистичния свят, от Съюза на българските художници, от екипа на Софийската градска художествена галерия. Проектът беше одобрен от Експертно-художествения съвет към Столична община.

"Водна паша" - от септември в езерото в Южния парк на София

"Необичайно ми е, още ми е необичайно. Не мога още напълно да го осъзная, но мисля, че добре се получи. Доволен съм от композирането“, каза авторът на творбата Павел Койчев след церемонията по откриване на композицията в Южен парк, като изрази надежда, че „Водна паша“ ще има „щастлив живот“ на новото място.

„Мисля, че животът винаги е бил еднакъв. Човек по принцип е създаден и живее в една враждебна среда, защото всеки ден се бори с много обстоятелства. Оцеляваме - това е оптимизъм“, коментира още той.

Павел Койчев е роден на 30 май 1939 г. в София. Завършва Художествената гимназия, а след това и специалност „Декоративно монументална скулптура“ в Художествената академия. Първата му самостоятелна изложба е през 1982 г. в София. Участва в проекта „Световни художници в края на хилядолетието“ в Ню Йорк през 1999 г. През 2002 г. и 2012 г. е сред творците, представящи България на Международното биенале във Венеция. От 2008 г. негови творби са постоянно изложени в парк-галерия „Оригиналите“ в село Осиковица. Негови скулптури са притежание на Националната художествена галерия, на Софийската градска галерия, на градските галерии в Пловдив, Добрич, Варна, Стара Загора, Кърджали и Плевен, както и на частни колекции в множество европейски държави. Досега в София са поставени две скулптури на автора – пред сградата на общински културен институт Дом на културата „Красно село“ и пред Американското посолство. За изложбата си „Градината на тревата“, представена в галерия „Райко Алексиев“, Павел Койчев получи през 2019 г. Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата в раздел „Визуално-пластични изкуства“.

 

 

 

 

 

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Спират поетапно парното в София...

Заради необичайното и рязко затопляне  на времето и тенденцията високите среднодневни температури да продължат, зап...

Прочети още keyboard_arrow_right