Столичният храм "Свети Седмочисленици" празнува 119 години от освещаването си

-

Снимка: Столица.bg

Един от най-красивите и обичани храмове в столицата - "Свети Седмочисленици", празнува своя храмов празник на днешния 27 юли. На тази дата през 1903г. църквата е била осветена.

Покровители на храма са светите Седмочисленици - Св. Кирил и Методи и техните ученици - св. Климет, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий. На днешния ден почитаме и тяхната памет.

Храмът има дълга и противоречива история. До 1900г. това е била “Коджа Дервиш Мехмед-пашовата джамия”, известна още като “Имарет джамия”, или "Черната джамия" в спомените на старите софиянци. По предания се смята, че джамията е изградена върху по-древен храм - християнски манастир, посветен на Св. Иван Рилски. След Освободителната война, джамията губи значението си, изоставена е и е превърната в склад за муниции. Сградите към нея - имарет и баня, са превърнати в затвор.

С провъзгласяването на София за столица идва и необходимостта в тази част на града да бъде построена църква. Идеята изоставената джамия да бъде преустроена в църква принадлежи на Петко Каравелов, който не доживява освещаването на храма, но е погребан пред олтарната стена. Тази идея трудно си пробива път, но след доста спорове, в края на краищата се налага.

"Хубавата сграда на джамията ще се запази от разрушение и с малко пари ще се обърне във великолепен храм, какъвто няма по цяла България, когато проектираната нова църква поради липса на достатъчно средства не ще се построи скоро и ще бъде малка и няма да се отличава от другите наши църкви. Нам ни трябват високи, светли храмове, да повдигат религиозното чувство – тесни, тъмни подземия имаме и тъй достатъчно”, отбелязва Каравелов във в. "Пряпорец" през 1900г.

Църквата е изградена с доброволни пожертвования от гражданите, предимно от енорията. Средствата за градежа първоначално са били набирани от старата църква “св.Петка”, в специален фонд , който възлизал на сума 37000 златни лева. Преустройството на джамията в църква е извършено върху цялостната постройка на джамията и по-точно около централния и корпус. Направена е само пристройка от притвора и камбанарията. Друга особеност е пробиването на югоизточната стена, за да се иззида олтарната абсида Освен това са отворени две странични врати с красиви колонади.

При освещаването си храмът все още не е напълно изографисан. Този процес продължава повече от 70 години - чак до края на 70-те години на ХХ век, а едва през 1996 г. стенописите са осветени.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Междусъседски спор в София: Псувни и хвърляне на пиратки на метри......

Викове, заплахи и хвърляне на пиратки на метри от 7-месечно бебе – всичко това преживява младо семейство от София ...

Прочети още keyboard_arrow_right