Вандали разбиват контейнерите за дрехи на столичния пазар „Димитър Петков“. За това сигнализират слушатели на БНР. Дарените в контейнерите дрехи и обувки най-често са предназначени за нуждаещите се в общинските кризисни центрове.
Инициативата за събиране на дрехи и текстил се реализира в столицата от 5 години, съвместно с Българския Червен кръст. Тя е организирана по подобие на отдавна съществуващ модел в Западна Европа. Още при стартирането рискът от вандализъм е оценен като висок, каза пред БНР Антон Гичев от фирмата - собственик на част от контейнерите за дрехи в България.
„Тези прогнози не се оправдаха и наблюдаваме една много висока дарителска култура в България, въпреки това има такива прояви, които много „бият“ на очи. Те са много откъслечни прояви и в момента, разполагайки със 150 контейнера, може да се каже, че имаме по няколко такива случая на година“, добави Гичев.
Според Гичев, вандалите вземат по-качествените дрехи и обувки, а останалото разхвърлят по тротоарите. По думите му, в зависимост от сезона контейнерите се пълнят по различен начин, като в най-масовия случай се изпразват до 4 пъти седмично.
Контейнерите за текстил са част от мащабна национална кампания за популяризиране на система за ефективно събиране и оползотворяване на дрехи и текстилни продукти от населението. Към момента в София, Пловдив, Перник, Кюстендил и Варна са разположени над 150 контейнера, като е планирано броят им да достигне 1000 през следващите няколко години.
Първите 20 постоянни контейнера за текстил в София са част от системата за събиране и третиране на текстилни отпадъци, която Столичната община започна да разработва през 2019г.
Милиони тонове облекла се изхвърлят на сметищата в Европа всяка година, а потреблението на дрехи на годишна база надвишава 6 млн. тона.
Коментари
Намерете ни във Фейсбук