Обсъждат 4 варианта за управление на минералната баня в Банкя

Кметът на Банкя Рангел Марков

Снимка: Столица.bg

Инвестицията за 25-метровия басейн е около 1,8 млн. лв. с оборудването.

Четири са вариантите за стопанисване и управление на минералната баня в Банкя. Ремонтът, реставрацията и социализацията на обекта са към края и вече е време да се реши как ще се управлява.

Първият вариант е общинско предприятие, вторият - общинско дружество, третия - концесия за строителство и управление и четвъртия е отдаване под наем, каза кметът на Банкя Рангел Марков. За управлението на минералната баня има запитване и от чуди оператори - Италия, Франция и Турция.

Вторият вариант не е много добър, защото за дружество ще трябва да се апортира сградата, което не е приемливо и носи изключително много рискове и има недобри практики назад във времето (б. р. апортираната къпалня Мария Луиза в борисовата градина е безвъзвратно изгубена от Столична община), обясни Рангел Марков. Апорт няма да допуснем, категоричен бе и кметът на София Йорданка Фандъкова. 

"Нашето голямо желание е веднага след приключването на реставрация този обект да започне да работи, защото това е крайната ни цел - да посреща клиентите и така както преди повече от 110 години, от 1910 г, когато е заработила банята. Ще изберем най-подходящата процедура", каза Рангел Марков.

Той припомни, че се предвижда и построяването на 25-закрит плувен басейн с минерална вода. Съоръжението ще бъде под паркинга зад банята и с топла връзка ще се стига до СПА центъра. Инвестицията за 25-метровия басейн е около 1,8 млн. лв. с оборудването. Капацитетът на минералната баня заедно с басейна е 200 души едноврменно да посещават обекта.

Възстановяването и ремонта на минералната баня стана възможно благодарение на публично-частно партньорство след решение на СОС. През 2017 г. Алианц плати за 9,7 млн. лв. за общински терен от 7,4 декара, на гърба на банята, през улицата, на който ще построй хотел и с топла връзка под земята ще се стига до банята.

Договорът бе финализиран декември 2019 г. и имат 3-годишен срок, в който трябва да изградят хотел. Между хотела и банята ще има топла връзка, която да даде функционалност на двата обекта", обясни кметът на Банкя.

 

Възстановяването на  минералната баня излиза малко над 7 млн. лв. Трябва да подсигурим ефективно управление на банята, защото това е важно за устойчивото развитие на обекта.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Събират се книги за библиотеката на СУ „Хр. Смирненски в Банкя...

За поредна година район „Банкя“ организира набиране на книги за обогатяване на библиотечния фонд в 78. СУ &b...

Прочети още keyboard_arrow_right