Кметът на "Искър" пред Столица.bg: Изграждаме детска градина в Дружба-2 за 4 групи (СНИМКИ)

photo_library
  • Кметът "Искър" Ивайло Цеков пред Столица.bg: Изграждаме детска градина  в Д

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът "Искър" Ивайло Цеков пред Столица.bg: Изграждаме детска градина  в Д

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът "Искър" Ивайло Цеков пред Столица.bg: Изграждаме детска градина  в Д

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът "Искър" Ивайло Цеков пред Столица.bg: Изграждаме детска градина  в Д

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът "Искър" Ивайло Цеков пред Столица.bg: Изграждаме детска градина  в Д

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът "Искър" Ивайло Цеков пред Столица.bg: Изграждаме детска градина  в Д

    Снимка: Столица.bg

Пешеходните пътеки в района ще бъдат допълнително осветени, обеща Ивайло Цеков

Столица.bg продължава поредицата с интервюта с кметовете на 24-те района на Столична община. Днес кметът на район "Искър"  Ивайло Цеков разказва за проблема с вандалщината и опазването на новите обекти и парк "Дружба", запазването на зелените пространства от застрояване, предстоящия ремонт на ул. "Димитър Пешев" и всички проекти предвидени за 2021 г.

- Господин Цеков, какво успяхте да направите за район "Искър" през изминалата 2020 година и за какво не стигна времето?

- Изминалата година, заради пандемията COVID-19, беше доста сложна, плановете винаги са големи, а хората имат различни очаквания. През годината приоритетите се променяха според ситуацията и очакванията на хората.
Мога да изброя няколко от по-мащабните обекти, които реализирахме в района ни с подкрепата на кмета на София Йорданка Фандъкова, Столичната община и Столичния общински съвет.
Бих откроил на първо място реконструкцията на парк „Езерото“, защото той бе приет с най-много положителни емоции от жителите на района и защото в него са събрани дейности, свързани с жителите от всички поколения. Защо мисля така – защото обновихме изцяло няколко зони с различни функции . Вече има красиви нови детски площадки за две възрастови групи - от 0 до 3 години и от 3 до 12 години, фитнес на открито за обичащите да спортуват в паркова среда и две големи площадки за разхождане на домашни любимци. С това обновяване на парка около емблематичното за района езеро отговорихме и на очакването да има такава специализирана зона в зеленото пространство. Създадохме една напълно обновена зона с изгледна площадка - мястото, където традиционно се хвърля кръстът на Йордановден и амфитеатрално разположени пейки с изглед към езерото и своеобразната открита сцена. Така жителите на района ще имаме не само едно прекрасно място за отдих и наблюдение на променящото се през сезоните езеро, но и едно прекрасно място за културни събития на открито. Мисля, че се получи много приятна и обновена среда, на която ежедневно хората се радват без значение на сезона и времето.

Още една ентернитова ДГ е в историята, "Пеперуда" отваря врати през есента (ВИДЕО/СНИМКИ)

Друг важен обект, който е факт, е реконструкцията на 36. ДГ „Пеперуда“. Това беше последната детска градина с ентернитови плоскости. Работя от няколко години за нейното обновяване, заедно с 96 ДГ „Росна китка“, която също обновихме през 2019 г., и съм удовлетворен, че най-накрая приключихме и с този завещан ни през годините проблем. Изцяло подновихме старата сграда, както и целия двор на градината. Смея да твърдя, че тази детска градина вече е една от най-зелените в цяла София. В нейният двор има над двеста броя разновидности на различни дървета и храсти.

- Кой от стратегически инфраструктурни проекти на Столична община попада във вашия район?

- По отношение на инфраструктурните проекти смятам, че също отговорихме на очакванията на голяма част от живеещите - завършихме ремонта на бул. „Искърско шосе“, който вече е изцяло обновен, с ново осветление и велоалея. Освен това успяхме да подменим навесите към спирките на градския транспорт, а там където нямаше, да поставим нови.

-Новите обекти са красиви, но бързо станаха мишена на вандалски действия. Как ще се справите с опазването?

- За съжаление, има много случаи, в които се чупят нови детски площадки и съоръжения. Това се случи и със спортната площадка между трета и четвърта част в жк Дружба 2. За година я ремонтираме поне четири пъти. Но искам специално да благодаря на хората, които сигнализират бързо още при първите вандалски прояви, особено за случая с надписа "Парк Дружба", където проявиха гражданско отношение, като осъдиха неколкократните прояви на вандализъм.
В момента в Столична община тече процедура за избор на изпълнител за монтиране на видеонаблюдение в обновената част на парк „Езерото“. Знам, че това не е панацея, но със сигурност ще помогне. Надявам се, това да стане възможно през пролетта или лятото.

-Предвиждате ли изграждане на нови детски градини в района, проблемът с недостига на места в столицата е голям?

-Така е, това е един от сериозните проблеми на столицата като цяло. В момента тече процедура за избор на изпълнител за разширение с три нови яслени и една градинска групи на 88. ДГ "Детски рай"  в жк Дружба 2.
Надявам се, съвсем скоро да подпишем договора и при първите благоприятни метеорологични условия да стартираме изпълнението. В проекта е заложено освен строителството на новия корпус, да се санира и старата част на сградата, както и да се реконструира целият двор, за да може да имаме напълно завършен обект. Въпреки изграждането на това разширение, аз съм наясно, че това не е решение на ситуацията с недостига на места в детските градини в района.
В подробните устройствени планове на жк Дружба 2, които са приети и всеки може да ги види, са предвидени няколко терена за изцяло нови детски градини.

Кметът на "Искър" пред Столица.bg: Пазим "Дружба" от презастрояване, плануваме 3 градини

Благодаря на общинския съветник от района ни и председател на Комисията по околна среда към Столичния общински съвет Лорита Радева, на хората, на гражданско сдружение "Дружба-София" и инициативните комитети. В процеса на обществено обсъждане на проектите на плановете, което продължи близо 10 години, заедно с тях успяхме да включим в плановете и запазим тези терени за изграждане на три детски градини. Да, в по-голямата си част терените са частни реституирани имоти. Съответно, частните собственици, защитавайки своите интереси и инвестиционни намерения, обжалват приетите подробни устройствени планове в съда. На този етап все още не са завършили всички процедури. Там, където са завършили пък, тепърва предстои отчуждаване и придобиване на имотите от страна на Столична община. Така че, за да можем да реализираме какъвто и да било проект, трябва да станем първо собственици на терените. Отстояваме намеренията си и вървим към решение, като поетапно ще реализираме плановете си за нови детски градини.

- Какви затруднения и на кой обект имахте през 2020 година?

- Като цяло всичко беше предизвикателство в условията на пандемия, в ситуация, в която хората се притесняваха да си вършат работата. Със сигурност беше сложно, със сигурност се забавиха много неща, но все пак съм благодарен, че въпреки кризата и намаления бюджет на Столична община, не се спряха важни обекти в района ни и те бяха реализирани.

- Какво предстои да се случи през настоящата година?

- Предстои разширяването на 88. ДГ. Вероятно ще има неудобство заради дейностите по изграждането на новия корпус, но разчитам, да се прояви разбиране, защото крайният резултат ще бъде положителен за всички и най-вече за най-малките жители на района.
Освен това е изготвен проект за енергийна ефективност на сградата на 163. ОУ „Черноризец Храбър“, а през настоящата година ще възложим такъв проект и за сградата на 68. СУ „Акад. Никола Обрешков“.
Очаквам съвсем скоро да стартира и процедура за избор на изпълнител, след като е готов проектът на ул. „5001“, която е продължението на бул. „Искърско шосе“. Трафикът по тази улица е натоварен, защото оттам минават тежкотоварни автомобили, положението със старите трамвайни релси също е сериозно. Трябва да се има предвид, че район "Искър" не е само жилищна зона, а на част от територията на района се намира голяма промишлена зона.
Освен това пилотно стартирахме в нашия район новата система за събиране на отпадъци. Тя наистина има много плюсове, които хората вече споделят. Новите контейнери са с три пъти по-голям обем от старите.

Вандализъм: Потрошиха спортно игрище на 3 месеца в Дружба 2 (СНИМКИ)

Особено важно е, че от тях не се носи неприятна миризма, няма го и огромното количество инфилтрат. Крачното отваряне носи също значително и осезаемо предимство, особено в настоящата ситуация с епидемичната обстановка. Контейнерите са затворени и отпадъците не могат да се разпиляват от вятър или от животи, които влизат в контейнерите от стария тип. Плюсовете са доста, но за съжаление видях актове на вандализъм и по тях, въпреки че са доста стабилни и добре направени.

- Какво ще се случи с ул. "Димитър Пешев" и терените там, които са частна собственост?

- Улица "Димитър Пешев" е сериозно предизвикателство, защото е една от трите основни входно-изходни артерии на нашия голям район. Официално над 75 000 души живеят тук, а с промишлената зона и други основни трасета, говорим за над 100 000 души, които се придвижват всеки ден по транспортните артерии в района. Улица „Димитър Пешев“ е строена по стопански способ, без необходимите основи за трафика, който поема в момента. Така каквито и ремонти да направим, те са временно решение.

- Кога ще се ремонтира, така че да се реши този проблем?
- Ако зависеше решаването на този казус единствено от един човек или една институция, то тогава смятам, че щеше отдавна да се случи. Тук имаме същия проблем като с възстановяването на земи. Улица „Димитър Пешев“ е част от подробните устройствени планове, приети от Столичния общински съвет, но собствениците на частни терени, попадащи в трасето на улицата, обжалват в съда решението. В момента, в който съдът вземе своето решение, можем да пристъпим към реализация. Подготвен е проект за частта от бул. „Цариградско шосе“ до ул. „Обиколна“. Веднага, след като се реши въпросът с частните терени, ще можем да пристъпим към проектиране на улицата до бул. „Цветан Лазаров“ и след осигуряване на необходимите средства да започне изграждането.

- Мислите ли в посока на създаване на по-безопасна среда по пътищата в район „Искър“ след тежката катастрофа, при която пострада майка с дете?

- Това е една голяма трагедия. За безопасността мисля, че каквото и да се каже и направи, винаги ще е малко. Безопасността трябва да е приоритет на всички - както на институциите, така и на участниците в пътното движение. В повечето случаи високата скорост е основната причина за тежките катастрофи. Във връзка с осигуряване на по-добра и безопасна среда допълнително ще бъдат осветени основни пешеходни пътеки на територията на целия ни район, макар че вече има изградено улично осветление.

- Какво не успяхте да реализирате през 2020 г.?

- Това е труден въпрос, желанията на кмета винаги са много повече от възможните за реализация проекти. Например, ние като район, на чиято територия по-голямата част от пътната мрежа е изграждана или частично, или по стопански метод, имаме проблеми с липсващи тротоари.
Нуждата от ремонтиране на тротоари и недоизградени паркинги е огромна. През годините започнахме поетапна работа по изграждането на детски площадки, озеленяване на различни пространства, на паркинги пред блоковете. Активно работим с гражданите за използване на възможностите, които създава програма „Зелена София“ за допълващо озеленяване и облагородяване на междублоковите пространства.
През годината ще продължим да работим за решаването на конкретните проблеми по кварталите, малките улички и междублоковите пространства.

- Какъв бюджет Ви е необходим, за да се решат проблемите на инфраструктурата?

- Каквато и сума да кажа, тя ще е недостатъчна, защото необходимостта и желанията на хората за подобряване на заобикалящата ни среда, е голяма. Затова се стремим да отговорим на техните желания в рамките на ресурса, с който разполагаме.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Обърнете повече внимание на вътрешната красота днес – кожен салон, затоплящи се седалки, климатроник …

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Събират в кутия предложения и препоръки за развитието на столични......

Жителите на столичния район „Искър“ вече могат да отправят своите предложения, препоръки и критики към кмета...

Прочети още keyboard_arrow_right