„Красна поляна“ е един от особените райони на София. Той е особен и различен, защото в „Красна поляна“ половината население е ромско. Това каза в ефира на Радио София кметът на района Иван Чакъров.
"Ако районът е 70 000 жители – 35 000 са роми и то основно съсредоточени в „Татарли“ и „Факултета“. Болшинството се отопляват на твърдо гориво – и то най-евтиното и намерено по кофи за боклук“, каза Чакъров.
„Проблемът е, че това население е по-бедно и те гледат да се отопляват през зимата на най-евтиното гориво“, каза кметът на района - „Ние се опитваме да ограничим това отопление. Полицията вече е задържала 7-8 души, които горят отпадъци“, обясни кметът на района и добави, че една от целите му е адаптира ромското население в „Красна поляна“.
„90% от чистотата, асфалтиране, плочки, косене, почистване в строителството се извършва от ромите“, отбеляза Чакъров. По думите му трябва да се работи с ромското население и то да се обучава. Кметът подчерта, че над 90% от ромските деца в района ходят на училище.
Жителите на район „Красна поляна“ откроиха и други основни проблеми на територията: мръсният въздух, осветлението в парк „Св. Св. Петър и Павел“, разрушеният парк „Лебеда“.
„През последните 15 години, парк „Св. Св. Петър и Павел“ се превърна в много посещавано място. Втора година се борим да се направи осветление в парка“, каза Чакъров. По думите му, осветлението ще струва над 450 000 лева. „Трябва да е съвременно, LED осветление. По проект са предвидени 156 стълба, а досега са били 35-40“, добави кметът. Кметът изрази надежда през пролетта на следващата година да бъде изградено осветлението и видеонаблюдението в парка.
По отношение на парк „Лебеда“, кметът на „Красна поляна“ каза, че теренът е бил продаден в края на 90-е години. След това имотът е препродаван няколко пъти, което е забавило процесите за възстановяване и реконструкция на парка. „Последният собственик внесе проект в НАК за довършване на строителството. Засега имаме разговори догодина да започне да се завършва този проект“.
Чакъров обясни, че през 90-е години бившите Виетнамски общежития са били населени с роми от различни райони на София и често са ставали проблеми между живеещите във Факултета и тези във Виетнамските общежития. „На терен в една къща живеят по 15-20 души, само 5 от които са настанени със заповед. Много е трудна регулацията на процесите, които текат там“, каза кметът.
По отношение на мръсния въздух, Чакъров обясни, че над 200 ромски семейства участват в програмата на Столична община за подмяна на уредите отопление. На 270 къщи са поставени филтри за пречистване на комините.
В района има и над 930 незаконни гаража. В края на миналата година е започнало интензивното им премахване, каза още Чакъров.
„Вече са премахнати 350. След премахването им на техните места ще направим истински паркоместа“, каза кметът на „Красна поляна“.
Коментари
Последни
Във Военноисторическия музей в столицата откриха изложба "Памет за бъдещето"
В Националния военноисторически музей на ул. „Черковна“, 92 в столичният район "Оборище"... Прочети още...
Повече от 500 проверки на строителни обекти извършиха през януари
През първия месец от 2023 г. екипите на Столичен инспекторат извършиха над 500 проверки на строителн... Прочети още...
Нова детска кухня отваря врати в "Хаджи Димитър"
По желание на майки от район „Подуяне“ в столицата започва работа нов пункт на детска ку... Прочети още...
Председателят на СОС Георги Георгиев: За да не се подмени истината, трябва да се помни и г...
Заедно със стотици столичани, с президента Плевнелиев, с председателят на НС Веджи Рашидов, председа... Прочети още...
Виж също
closeНово осветление и видеонаблюдение се изграждат в парк „Св. Св. Пе......
Столичният кмет Йорданка Фандъкова провери работата по изграждането на ново осветление в парк „Св. Св. Петър и Пав...
Прочети още keyboard_arrow_right