Иван Чакъров: „Красна поляна“ е особен и различен район

-

Снимка: Stolica.bg

„Красна поляна“ е един от особените райони на София. Той е особен и различен, защото в „Красна поляна“ половината население е ромско. Това каза в ефира на Радио София кметът на района Иван Чакъров.

"Ако районът е 70 000 жители – 35 000 са роми и то основно съсредоточени в „Татарли“ и „Факултета“. Болшинството се отопляват на твърдо гориво – и то най-евтиното и намерено по кофи за боклук“, каза Чакъров.

„Проблемът е, че това население е по-бедно и те гледат да се отопляват през зимата на най-евтиното гориво“, каза кметът на района - „Ние се опитваме да ограничим това отопление. Полицията вече е задържала 7-8 души, които горят отпадъци“, обясни кметът на района и добави, че една от целите му е адаптира ромското население в „Красна поляна“.

„90% от чистотата, асфалтиране, плочки, косене, почистване в строителството се извършва от ромите“, отбеляза Чакъров. По думите му трябва да се работи с ромското население и то да се обучава. Кметът подчерта, че над 90% от ромските деца в района ходят на училище.

Жителите на район „Красна поляна“ откроиха и други основни проблеми на територията: мръсният въздух, осветлението в парк „Св. Св. Петър и Павел“, разрушеният парк „Лебеда“.

„През последните 15 години, парк „Св. Св. Петър и Павел“ се превърна в много посещавано място. Втора година се борим да се направи осветление в парка“, каза Чакъров. По думите му, осветлението ще струва над 450 000 лева. „Трябва да е съвременно, LED осветление. По проект са предвидени 156 стълба, а досега са били 35-40“, добави кметът. Кметът изрази надежда през пролетта на следващата година да бъде изградено осветлението и видеонаблюдението в парка.

По отношение на парк „Лебеда“, кметът на „Красна поляна“ каза, че теренът е бил продаден в края на 90-е години. След това имотът е препродаван няколко пъти, което е забавило процесите за възстановяване и реконструкция на парка. „Последният собственик внесе проект в НАК за довършване на строителството. Засега имаме разговори догодина да започне да се завършва този проект“.

Чакъров обясни, че през 90-е години бившите Виетнамски общежития са били населени с роми от различни райони на София и често са ставали проблеми между живеещите във Факултета и тези във Виетнамските общежития. „На терен в една къща живеят по 15-20 души, само 5 от които са настанени със заповед. Много е трудна регулацията на процесите, които текат там“, каза кметът.

По отношение на мръсния въздух, Чакъров обясни, че над 200 ромски семейства участват в програмата на Столична община за подмяна на уредите отопление. На 270 къщи са поставени филтри за пречистване на комините.

В района има и над 930 незаконни гаража. В края на миналата година е започнало интензивното им премахване, каза още Чакъров.

„Вече са премахнати 350. След премахването им на техните места ще направим истински паркоместа“, каза кметът на „Красна поляна“.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Вдигат купища отпадъци от терени в Красна поляна...

Екипи на Столичния инспекторат премахват големи количества нерегламентирано изхвърлени отпадъци в район „Красна по...

Прочети още keyboard_arrow_right