1,2 млн. лв. ще струва на Столична община изграждането на парк Люлин-Градина (СНИМКИ)

photo_library
  • 1,2 млн. лв. ще струва на Столична община изграждането на парк Люлин-Градин

    Снимка: Спаси София

  • 1,2 млн. лв. ще струва на Столична община изграждането на парк Люлин-Градин

    Снимка: Фейсбук

  • 1,2 млн. лв. ще струва на Столична община изграждането на парк Люлин-Градин

    Снимка: Спаси София

Архитекти доброволци направиха проучване и проект за новото зелено пространство, и го даряват

Нов парк от 15 декара ще има в столичния район Люлин. Преобразяването на огромния общински терен и превръщане в зелено пространство бе презентирано днес от екипа архитекти. Стойноста на поректа е близо 1,2 млн. лв. с ДДС, стана ясно днес на пресконференция.

На нея участваха главният архитект на София Здравко Здравков, общинският съветник Борис бонев, един от иницаторите и архитектите, автори на проекта. "Трудно беше да намерим място, в което няма частна собственост, а в Люлин 6 е общински терен, защитет с ПУП. Колегите се справиха, процедурата мина през няколко етапа. Този терен е от тези, на които наистина може да се направи интервенция, защото в зоните с комплексно жилищно сторителство в София има територии с частна собственост. Кметът на Столична община Йорданка Фандъкова също оказа съдействие", каза арх. Здравков.

Новият парк обхваща междублоково пространство и общински терен наколо в Люлин 6.

"В проектирания парк са предвидени различни зони за пасивен и активен отдих на гражданите. Предпроектните предложения показват едно добре функционално решение за градска среда за хората. Алейната мрежа е със съвременен подход, организираното движението е с рингова алея за разходки и спорт. Под внимание са взети всички посетители. Запазват се съществуващите в момента площадки - фитнеса на открито и футболно игрище и ще има два детски къта за деца до 3 и до 12 г. При озеленяването ще проебладават дървеснохрастови групи за шумо и прахово изолиране. Зоните за детски игри са съгласно действащите наредби за безопасна игра. Повечето от тях са предвидени за дейности и активности за развитие на двигателната култура на малчуганите", обясниха от екипа на проекта.

Кметът на "Люлин" пред Столица.bg: Живеещите в района скоро ще имат самостоятелен парк - „Западна порта към Западен парк“

От старта до финала на идейния проект са изминали 2 години. "Не беше блесно. Започнахме през 2019 г. с проучване на възможни места за намеса, после през април 20202 изработихме задание и до октомври бяхме готови с изработването на концепцията и идейния проект. Беше интензивен процес с много срещи, анкети и впечатления. През октомври 2020 г. проектът беше презентиран на място, на терен. Тогава събрахме ценна информация от живеещите в района и през декември, след като бяхме приложили корекциите, входирахме идеен проект в НАГ. През януари 2021 беше проведен колегиум и имахме обратна връзка -  нормативна и градивна, от професионалисти. Месец по-късно получихме виза за този проект и до юни 2021 бяха събрани изходни данни, съгласуване на визата с експлоатационни дружества. Ревизирахме проекта и твърдя, че това, което предоставяме на Столична община не е просто красива картинка, а концепция, която е реално приложима към това място4, разказа един от авторите на проекта за цялия процес.

Според него паркът Люлин-Градина е важен, защото е изработен изцяло от професионалсти и доброволно. "В разработката беше присъединена общността и считаме, че проектът трябва да се реализира, защото междублоковите пространства не са полета да се засторяват, а да бъдат публични достъпни и за всички. Проектът е пилотен и ще се радваме, ако можем да направим такива и за други квартали в София", убедени са архитектите, които са изработили идейния проект.

В столицата започна строителството на мини парк Западна порта в Люлин (СНИМКИ)

Борис Бонев благодари на арх. Здравков и на кмета на Люлин - Милко Младенов за съдейстивето. "Поемам политическия ангажимент да направим всичко, да се включи проектът в бюджета за 2022 г., защото най-важното за жителите е да обитават красиви, модерни, градски пространства изработени със сърце от хората за хората", каза независимят общински съветник в СОС.

Арх. Здравков коментира, че от общинското дружество Софинвест са пресметнали и проектът излиза около милион лева без ДДС или 1,2 млн. лв. с ДДС. Той препоръча да се помисли за въвеждане на етапност при изграждането, защото бюджетът на парка е сериозен. 

Цялата площ на бъдещия парк е 14.9 декара, а самото междублоково пространство е 4 декара. При изграждането ще се включи не само наземната част, а и подмена инфраструктура, допълни арх. Здравков. Районният кмет Милко Младенов пък коментира, че милион лева за междублково пространство са трудно постижими и трябва да се съобразяваме с икономическите фактори.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Коли плуват на паркинг пред бл. 741 в Люлин...

Паркинг в столичния Люлин се превърна в езеро след вчерашните дъждове, а леките коли до броня бяха заляти. За дългогодиш...

Прочети още keyboard_arrow_right