ИК "Горубляне": Парк "Изток" не може да се осъществи по начина, по който е проектиран

-

Снимка: НАГ

Парк "Изток" никога няма да се случи по начина, по който е проектиран в подробния устройствен план на столицата. Това заяви пред БНР арх. Янита Тарабанова от Инициативен комитет „Горубляне“.

Арх.Тарабанова, Инициативен комитет „Горубляне“: Не може 50 % от Младост да бъде паркове

От инициативния комитет са провели срещи с министър Сандов, както и с политици от различни партии. "Всички казват, че паркът не може да се реализира", каза арх. Тарабанова.

По думите ѝ когато през 1991 - 1995г земята е връщана на собствениците, терените не са предвидени за парк. Решението за парк е от 2006-2008 г., като логиката е да се вземат всички свободни земи на Горубляне. Трябвало е да има проценти зелени площи и служебно се е решавало къде да са те. Собствениците на земи са съгласни да дарят от земите си за изграждане на улици и детски градини. На 25 май предстои среща в МРРБ за направата на ПУП по чл.16, като една четвърт от дарените терени ще са за обществени нужди.

Според арх. Весела Цанова от Инициативния комитет, шанс за Парк Изток има, ако се редуцира в нормални габарити, така че да има възможност за финансиране. Да има и паркове, и улици, и място за строителство. Тя добавя, че изграждането на парка ще струва над 100 милиарда според "Визия за София", което е очевидно непосилно за общината.

От сдружението настояват за законови промени, които да следят да бъде спазен както обществения, така и частния интерес. Чистият въздух на София няма да се случи с рязане на дървета по улиците и с правене на паркове в периферията, те не пречистват въздуха на София, категорични са гражданите на Горубляне.

"Проблемите на Горубляне не се различават от тези на останалите квартали - те са в качеството на живот", заяви пред БНР арх. Стефан Стефанов - кмет на столичният район "Младост". Той отбеляза, че проблемите с парковете са неглижирани в годините назад. Към момента София няма финансов ресурс, за да придобие земите за парковете. Според районният кмет, вариантът за ПУП по чл.16 няма да е задоволителен за всички в "Младост", но пък сегашната ситуация не е полезна за никого.

По думите му, наредбата за отчуждаване в момента се преработва. Той поясни, че районният кмет предава като становище за Общинския съвет всяка възможност, предложена от гражданите. " Ако се работи с мащабите и скоростта на последните 15 години, не виждам кога ще станат нещата", каза арх. Стефанов, като добави, че ако районът разполага с финансов ресурс, ще може да обърне внимание на проблемите си, но засега огромна част от средствата се решава на друго ниво.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Опресняват пешеходни пътеки в столичния "Младост"...

След констатираните нарушения и незадоволителното качество на изпълнението, ще се опресни пътната маркировка на пешеходн...

Прочети още keyboard_arrow_right