Поредицата "5 минути София-карталите" разказва историята на ж.к. Младост

-

Снимка: кадър


"Младост" отдавна не е млад квартал - вече десетилетия той е сред най-модерните и бързо развиващи се столични квартали. Днес, въпреки името си, годините му започват да личат. За неговата история разказва в своя четвърти епизод деветият сезон на документалната ни поредица "5 минути София-карталите".

Продукцията се реализира с подкрепата на Програма “Култура” на Столична община.

Младият някога столичен комплекс се строи върху землищата на тогавашните села Дървеница, Симеоново и Горубляне, разказват авторите на късометражната лента. Държавата изкупува на ниски цени нивите, собственост на отделни шопи, в името на социалистическата мечта. Една малка част все пак е заета и от държавни терени – една казарама – там, където днес е пазарът „Младост 1“, и школата на МВР.

Генералният план на София от 60-те години на миналия век предвижда новият жилищен район, поместен в югоизточната част на града, да граничи с магистрала София – Пловдив, село Дървеница и улица 256. Замисълът бил кварталът да е опасан от плавателния канал на плана „Мусман“ от 1938 година, според който край града трябвало да бъде изграден залесителен пояс в английски стил.

Проектът е дело на арх. Богдан Томалевски, който започва строежа на първата част на „Младост“. По това време кварталът е рехаво застроен, между блоковете има въздух и пространство. С времето обаче кварталът започва да се уплътнява и той се оттегля от проекта.

Към „Младост 1“ се оформят още четири микрорайона с по четири жилищни групи, с по около 7500 жители. През 70-те години се построяват втората и третата част на район „Младост“, през 1980-а е приет планът за четвъртата, а година по-късно и за петата част – „Младост 1А“. През 1988 година на територията му вече живеят 97 000 души.

В края на миналия век от синоним на ново, модерно жилищно строителство „Младост“ става известен като една от „спалните на столичани“, в които те се прибират само за да преспят.

Кметът на София за периода 1978 – 1986 година Петър Междуречки казва: „Тогава нямахме пари да строим паркове. Беше нещо като „кюнци имам, печка нямам…“. Ако имахме средства, щяхме да построим и парковете, и зоните за спорт, и плувните басейни, и зоните за отдих, ама нямахме. Бързахме да направим жилищата, за да има къде да се подслонят хората, но я нямаше обслужващата част. Не можахме например да направим паркинги и затова хората си паркират колите и до ден днешен на зелените площи“.

С годините вторият по големина район в София стана синоним и на протести и гражданско недоволство срещу застрояването на зелени площи и реституцията в реални граници.

Целият късометражен филм, посветен на "Младост", както и останалите филми от поредицата, ще намерите във Фейсбук страницата на "5 минути София".

 

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

В "Младост" поправят и боядисват пейки...

Продължават дейностите по реновиране на парковата мебел в столичният район Младост, съобщават от районната администрация...

Прочети още keyboard_arrow_right