Защо стадионът в Кокаляне създаде напрежение на сесия на СОС?

Защо стадионът в Кокаляне създаде напрежение на сесия на СОС?

Снимка: Столица.bg

Сагата е стара, продължителна и административно напоителна, успя да скара районният кмет с общински съветник

От години Столична община провежда политика на публично-частно партньорство, а от 2 години стадионите в различните райони, по периферията, се дават за стопанисване на местни клубове, както например в Казичене. Колко е ефективно и отговорно ще докаже времето, но има логика, тъй като и без да е отдаден стадионът, той или пустее и е руина, или местните жители го поддържат, но административно неправомерно.

Последният даден е този в Кокаляне и то на човек, които от години  е доказал, че е отговорен и добър стопанин. Сред местните в Панчарево е известен, че коси, чисти, децата тренират там.

На последната за май т. г. сесия бе внесен и одобрен доклад от общински съветници, а не от районния кмет, което предизвика напрежение в зала. Имаше обвинения, обяснения, реплики и т. нат. нормални неща, породени от нормативната уредба и административния лабиринт, през който се минава за всеки доклад.

Стадионът в Кокаляне на път да скара кмет и сдружение (СНИМКИ)

Оказва се, че близо 10 години се е водила преписка между района, от няколко кмета, и Московска 33 за прословутия стадион в с. Кокаляне. Е, не е нито първият, нито пък последният такъв случай.

"Стадиони за електорат! Столичният общински съвет гласува единодушно да се отдадат безвъзмездно за ползване през следващите 10 години стадионите в с. Кокаляне, с. Бистрица и с. Железница на футболните клубове по места. Чудесно решение, дълго чакано от мнозина. Но светкавичната развръзка на случая със стадиона в с. Кокаляне, например, чието начало е далеч в миналото, поражда основателни въпроси и съмнения, че всичко се прави с политически цели с фокус предстоящите местни избори", се казва в позицията на район Панчарево пред Столица.bg.

Започна ремонтът на стадиона в Казичене, монтираха врати и прозорци (СНИМКИ)

А хронологията показва, че сагата е стара, продължителна и административно напоителна.
Със Заповед № РД-09050-734/ 16.09.2014 г. на главния архитект на Столична община е разрешено изработване на проект за подробен устройствен план (ПУП) - изменение на плана за регулация и застрояване (ИПРЗ) на с. Кокаляне.
С това започва една градоустройствена процедура, неприключила и до днес, 9 години по-късно. ПУП е одобрен с Решение № 653 на Столичния общински съвет от 14.10.2021 г., но се обжалва в Административен съд София-град и до днес.

От встъпването си в длъжност през 2019 г. кметът на СО - район “Панчарево” Николай Гюров и екипът му са амбицирани да осигурят възможност стадионите в селата от района да бъдат предоставени за ползване на местните спортни клубове и сдружения, а не на външни субекти. От цялата дейност на настоящия екип на района е пределно ясно, че той горещо подкрепя развитието на професионалния и масовия спорт в района.

Сдружението за развитие на Панчарево и Кокаляне беше част от инициативния комитет, издигнал Николай Гюров за независим районен кмет. Активист на Сдружението е представляващият Футболен клуб “Орловец - 2015” Венцислав Стойков. Със старта на управлението на Николай Гюров Сдружението подновява искането си стадионът да бъде предоставен на Футболен клуб “Орловец - 2015”, който от 2015 г. се грижи за поддръжката на съоръжението, където тренират деца от района срещу съответните такси. Това искане е поставено и пред предишния районен кмет, но не е намерило удовлетворение.

В следствие на постъпило в районната администрация мотивирано предложение от ФК “Орловец-2015” за предоставяне на стадиона в с. Кокаляне на клуба през 2020 г. между настоящия районен кмет и Столичната община започва официална кореспонденция. Николай Гюров информира с писмо Столичната община, че районната администрация не възразява срещу отдаването на стадиона на този клуб.

На 7 юли 2020 г. от зам.-кмета на СО доц. д-р Тодор Чобанов е получен отговор, който гласи следното:?“В тази връзка Ви уведомявам за изразено становище от експертите от дирекция „Общинска собственост“ (приложено е писмо №СОА20-ВК08-3734/ 03.07.2020 г. от Дончо Барбалов, зам.-кмет на СО), в което се посочва, че към настоящия момент за имота НЕ МОЖЕ да бъде издаден акт за общинска собственост по смисъла на Закона за физическото възпитание и спорта за “спортен обект”, поради промени в подробния устройствен план и настъпили изменения в кадастралната карта на района.

Сдружение събира пари за косачка на стадиона в Кокаляне

"Уведомяваме Ви, че към настоящия момент НЕ СА НАЛИЧНИ ПРАВНИ ОСНОВАНИЯ за включване на обекта в списъка на спортните обекти - общинска собственост, предмет на управление и разпореждане за 2020 г.”, отговаря тогавашният зам.-кмет по образование и култура.

В опит казусът да намери своето решение е проведена среща в СО, на която присъстват районният кмет Николай Гюров, кметът на София Йорданка Фандъкова, зам.-кметът Тодор Чобанов, представители на НАГ и на Сдружението за развитие на Панчарево и Кокаляне. На тази срещу на районната администрация се препоръчва да поиска план-извадка от ПУП, само за стадиона в с. Кокаляне. В изпълнение на това районната администрация възлага на ГИС-София да изготви заснемане и мотивирано предложение за план-извадка, съгласно чл. 133 от ЗУТ само за стадиона в с. Кокаляне. Това е направено и на 10 март 2021 г. в СО - район Панчарево е получена заповед на главния архитект на гр. София за допускане на ПУП – ИПР. Процесът, обаче, не продължава.
(Писмо 2- Заповед на главния архитект )

Междувременно експертите в районната администрация правят обстоен анализ на съществуващите стадиони и спортни игрища в 10-те села в район “Панчарево". Установява се, че само 2 от стадионите се управляват по силата на дългосрочни договори - в с. Герман и в. Бистрица. Стадионът в с. Герман се стопанисва от Сдружение ФК „Конелиано“ по силата на Договор № РПН17-ДГ56-129/ 17.08.2017 г. за срок от 10 години, а стадионът в Бистрица е взет от Сдружение ФК „Витоша – Бистрица“ по силата на Договор за наем № СО-РД-55-615/ 25.09.2013 г . за срок от 10 години.

Всяка година район “Панчарево” изпраща в Столична община списък със спортните съоръжения за включване в списъка на общината на спортни обекти за управление и разпореждане. За да ги направи годни за включване в списъците за 2020 г., 2021 г. и 2022 г., районната администрация полага целенасочени усилия. Съставени са нови актове за общинска собственост за съоръженията в с. Герман и с. Долни Пасарел, изяснена е площта на стадиона в с. Железница, активно се съдейства за приключване на градоустройствените процедури в с. Кокаляне, с. Казичене и с. Лозен.

В тези списъци към всеки от обектите се отбелязват в забележка какви са правните основания, препятстващи включването им. СО от своя страна също прави забележки защо определен обект не е включен в списъка. В случая със стадиона в с. Кокаляне неизменно се посочва неприключилата градоустройствена процедура. И той не се включва по тази причина. Т.е. експертите на Столична община виждат в неприетия ПУП на с. Кокаляне бариера пред отдаването на стадиона за дългосрочно разпореждане. Това се случва през 2020, 2021, 2022 г.

През 2022 г. кметът на СО - район “Панчарево” Николай Гюров получава писмо РПН22-ВК08-220/ 17.02.2022 г. от зам.-кмета Мирослав Боршош, ресорен за образование, култура, спорт, младеж, относно актуализирането на списъка на спортните обекти, общинска собственост, предмет на управление и разпореждане през 2022 г.

В писмото зам.-кметът Боршош предоставя становище на направление “Култура, образование, спорт и младежки дейности”, “относно наличие на административно несъответствие за следните обекти: четири обекта са в неприключила градоустройствена процедура - в с. Кокаляне, с. Казичене и два обекта в с. Лозен.”
И се иска становище от районния кмет за прецизиране на спортните обекти, които да бъдат включени в Списъка за 2022 г.

Т.е. стадионът в с. Кокаляне и през 2022 г. според Столична община продължава да бъде недопустим за включване в списъка.

С писмо от РПН22-ВК08-1475/1.02.2023 г. до Мирослав Боршош кметът Николай Гюров изпраща актуална информация за спортните обекти на територията на СО - район Панчарево, които могат да бъдат предмет на управление и разпореждане за 2023 г. В него са включени стадионите в с. Железница, с. Лозен, с. Герман, с. Долни Пасарел, с. Кокаляне, с. Казичене и с. Кривина. Към всеки в забележка са изброени правните основания, които пречат за отдаването им за дългосрочно ползване. За стадиона в с. Железница, например, е записано, че няма проблем да се предостави за ползване, но трябва да се проведе обществено обсъждане в изпълнение на наредбата.

Какво се промени през 2023 г., че да може стадионът в с. Кокаляне не само да бъде включен в списъка на Столична община, но и да бъде даден на Футболен клуб “Орловец - 2015” за дългосрочно ползване?

Има решаване на делата по обжалване на ПУП в Административния съд - София? Не. Има промяна в нормативната уредба, която позволява акт за общинска собственост да се издаде при наличие на неприключила градоустройствена процедура, или стадион да се отдаде за разпореждане без становище на районния кмет и без провеждане на обществено обсъждане? Не!

Просто през есента на 2023 г. предстоят местни избори. Сдружението за развитие на Панчарево и Кокаляне в търсене на решение на дългогодишния си казус със стадиона в с. Кокаляне услужливо забравя, че ПП ГЕРБ е била основният му враг, едва ли не причината за съществуването на организацията. Намира съмишленик в лицето на четирима съветници и внасят доклад до председателя на СОС Георги Георгиев, в който искат СОС да предостави спортния терен за безвъзмездно използване в полза на Сдружение “Футболен клуб “Орловец - 2015”.

Доклад с идентичен текст е приложен и от кмета на с. Кокаляне Александър Борисов (кмет от ПП ГЕРБ). Становище или доклад не е изискано от районния кмет, въпреки че подобни разпореждания с имоти са в неговите правомощия по силата на нормативната уредба.

Т.е. 3 години топката умишлено е прехвърляна от терена на СО в терена на районната администрация. Всъщност даже повече - 5 години. Още през 2018 г. районният кмет от ГЕРБ Димитър Сичанов пише в отговор на жалба от Сдружението за развитие на Панчарево и Кокаляне до кмета Йорданка Фандъкова, че е “необходимо Планът за регулация, изработван по силата на Заповед РД-09050-734/2014 г., да влезе в сила, след което имотите, общинска собственост, да се преактуват и след съставяне на нов акт за общинска собственост може да се извърши разпореждане с имота”.

По същия повод главният архитект на Столична община дравко Здравков, още тогава, през 2018 г. , пише до председателя на сдружението Галина Бел, че “възлаганото и процедираното на ПУП-ИПРЗ не спира възможността за извършване на ремонтни дейности, поддръжка, стопанисване и управление на собствеността и ползване на стадиона по предназначение”.

Логично изниква въпросът защо, ако не е имало проблем, още тогава районният кмет от ГЕРБ, кметът на града от ГЕРБ и общинският съвет, доминиран от ГЕРБ, не са предоставили стадиона на ФК “Орловец - 2015”?

Двойният аршин личи и в писмата от зам.-кмета Мирослав Боршош. В писмо РПН21-ВК08-4418/20.07.2021 г. се настоява, че в защита на обществения интерес за стадионите в с. Долни Пасарел, с. Железница и с. Герман следва да се проведе обществено обсъждане за следващите процедури по обектите съгласно Наредбата за реда и начина за провеждане на обществени обсъждания в областта на пространственото развитие и устройството на територията на Столичната община.

Същият зам.-кмет на 22 май 2023 г. заявява в свое писмо до кмета Гюров “Цитираният обект (стадионът в с. Бистрица) не попада в хипотезата на Наредбата за реда и начина за провеждане на обществени обсъждания в областта на пространственото развитие и устройството на територията на Столичната община”. Т.е. не е необходимо да се прави обществено обсъждане. Защо това е така, не се обяснява.

Скандалният случай с отдаването на стадиона в с. Кокаляне е пакетиран с отдаването за дългосрочно ползване на стадионите в с. Железница и с. Бистрица.

"Базирайки се на развръзката по горните казуси, районният кмет Николай Гюров е решен да внесе доклади в СОС, с които предлага спортните съоръжения в с. Казичене, с. Лозен, с. Долни Пасарел да бъдат безвъзмездно отдадени за 10 години на местните клубове и сдружения. И за терените в с. Казичене и в с. Лозен има неприключили градоустройствени процедури и няма проведени обществени обсъждания. Но предвид последните решения на общинските съветници, би следвало те да гласуват докладите със същото благоразположение както и в случая със стадиона в с. Кокаляне", категорични са от район Панчарево.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Хората, които са непрекъснато кисели, в следващия сиживот се прераждат в туршия

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Над 250 доброволци чистиха Панчаревското езеро и р. Искър...

Няколко тона отпадъци събраха доброволците, включили се в почистването на Панчаревското езеро и пространството около кор...

Прочети още keyboard_arrow_right