Кметът на "Сердика" пред Столица.bg: Мечтая да видя, че гражданите поддържат направеното (СНИМКИ)

photo_library
  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Карта на район Сердика

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Витрината със сувенири и подаръци

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

  • Кметът на район "Сердика" инж. Тодор Кръстев

    Снимка: Столица.bg

Всеки квартал има специфика и проблеми, ние трябва да ги решим и да направим живота на хората по-добър, казва инж. Тодор Кръстев

Инж. Тодор Кръстев е трети мандат кмет на район „Сердика“. За него почивен ден няма. Ежедневно е по кварталите в района и с екипа си решават неотложни проблеми на гражданите. Под неговото управление е и един от най-тежките столични квартали – кв. Орландовци. Всяка сряда инж. Кръстев приема граждани, но и извън приемния ден никого не е върнал. Телефонът му звъни непрекъснато и рядко може да бъде забелязан без слушалка в ухото. Е, случва се, докато е на сесия на СОС или в Столична община. Семеен е, има син и дъщеря, които често лишава от вниманието си, за да решава проблеми в „Сердика“. В кабинета му мебелите са обикновенни, но е доста уютно. Едната стена е във витрини, пълни със спомени от проведени събития и сувенири  - боксови ръкавици с автограф от Кубрат Пулев, футболна топка с подписа на Бербатов, статуетки на красиви коне и други интересни подаръци. Пред Столица.bg инж. Кръстев разказва за промяната и трудностите в район „Сердика“ през последните години.

- Инж. Кръстев, кв. „Орландовци“ е най-тежката част на „Сердика“, как се справяте там?
- „Орландовци“ е една красива част от район „Сердика“, защото в нея има много зелени площи, малки къщи и блокове, но повече са къщите с дворове. Разбира се това е и по трудно за управление, освен това има промишлена зона и гробища. Кварталът е конгломерат от много неща. Именно в това е предизвикателството да бъде изчистен, подреден, красив и удобен за живеене.

- Кое на спешното, което трябва да се направи?
- Най-важното в момента за „Орландовци“ и „Бенковци“ това е изграждането на канализацията. В „Бенковски“ е започнал процесът и продължаваме с етапите, за които имаме разрешение за строеж. А в „Орландовци“, в тази част към жп линията, препроектираме изцяло канализацията, защото без нея няма да могат да се изградят и улиците след това.

- Имате ли осигурено финансиране?
- Основно то е от Столична община. Сега участваме в една оперативна програма и очаквам, от там също да има финансиране.
Включен ли е кварталъл в РПИП и изцяло ли ще бъде изградена канализацията?
Надяваме се, но в по-голямата част на „Орландовци“ има канализация, само че тя се отводнява на определени места, а не трябва да е така. Опитваме се да изчистим старата и новата да отговаря на изискванията.

- Там е район с ромско население?
- Беше, защото от няколко години поетапно се отстраниха и продължаваме с незаконните къщи там. В момента е изчистено старото място, известно като Градините 3 и 4. Периодично правим проверки, да не се заселят отново там. Ако има самонастанили ще бъдат изведени и премахнати постройките.

- Да разбираме ли, че е изчистено незаконното строителство?
- В Градините 3 и 4 беше проблем, но вече е решен. Другата проблемна зона е покрай жп линията. Там се извършва оглед и се прави заснемане. До месец, два трябва да имаме заповеди от НКЖИ за отстраняване на незаконните постройки от сервитутната зона. Това ще доведе до премахване на по-голямата част на незаконните покрай линията.

- Кой е най-проблемния квартал в „Сердика“?

- Всеки квартал си има специфика и проблеми. За „Банишора“ са едни, за „Орландовци“ и „Бенковски“ други. Трябва да съберем проблемите на всеки квартал и да успеем да ги решим.

- Какъв е проблемът на „Банишора“?
- Там сме започнали преасфалтиране на междублоковото пространство, защото е квартал с високоетажно строителство, откъм „Опълченска“ от едната страна, а от другата има стари сгради и ги събарят. В момента има и ново строителство, което води до нарушаване на инфраструктурата. Тежкотоварни машини камиони минават, недобросъвестни строители. „Клокотница“, „Ботев“ и „Мария Луиза“, и „Ботев“ и „Опълченска“ предизвикват недоволство на гражданите заради разбити улици и тротоари. И там, където са минали тежки машини и е имало разкопаване за вода и канализация следим, дали е възстановено и то качествено. Подписвали сме договори за гаранция на настилките. Ако пропаднат след определено време, виждаме кой, къде е копал, за да може да си възстанови настилката.

- А във „Фондови жилища“?
- „Фондови жилища“ и „Банишора“ имат много дървесна растителност. Ако не се окастри преиздивква проблеми, инциденти, затъмнявания и вече сме започнали поетапно изсичане на тези дървета. От две години целия кв. „Банишора“, между блоковете 22 и 28, имаше основна резитба и почти пред всички блокове са възстановени детските площадки. За тази година, за там сме предвидили изграждане на 4 нови и реновиране на старите. Основната е пред бл. 213 във „Фондови жилища“ - чисто нова. Другата ще е в „Орландовци“ и ще довършим тази на ул. „Кълвач“. В „Банишора“ новата детска площадка ще е при бл. 56 срещу Пета градска болница.

- Какво предстои за кв. „Бенковски“?
- Разширение в „Бенковски“, в една емблематична за квартала зелена зона. Искаме да я направим за отдих и същеременно с това да оставим място за паметник. Там има ИК за изграждане на паметник на Георги Бенковски. В читалището имаше бюст, който изчезна. Знаете, кое е най-трудното, затова сега полагаме усилия да поддържаме изграденото и ремонтираното вече в добро състояние.

- Има ли в район „Сердика“ видеонаблюдение?
- Към настоящия момент започнахме да изграждане видеонаблюдение в кв. „Орландовци“. То е част от голямото видеонаблюдение, което е вързано с това на София. 24-часово наблюдение ще има в парка в „Орландовци“, няколко камери на читалището на църквата на ул. „Първа Българска армия“. Там се финансира с евросредства, тъй като е в проекта, който започна на ул. „Каменоделска“ и продължава по ул. „Козлодуй“. Предвижда се подмяна на трамвайни релси до последна спирка. Изцяло ще се подновят пътната настилка и уличното осветление. Ще бъде изцяло реконструиран булеварда, който минава покрай гробищата. Срокът е около 6 месеца. Сега водим разговори как ще бъде поетапно затварян, за да се осъществява преминаването на градски транспорт и автомобили, и едновременно с това да не нарушаваме работния процес. На „Първа Българска армия“ един от основните ни проблеми е, че е много широка улица. А за да се изгради такъв булевард трябва да се съборят първия ред къщи, защото трасето на булеварда минава върху тях. По ОУП на София е предивдено да има и трасе за трамваи. Тъй като това не се знае кога ще стане, а не са извършени и отчуждителните процедури, къщите няма да се събарят. Опитваме се да променим параметрите на улицата. В същото време обаче не може да се промени ОУП и това наложи забавяне за асфалтиране и изцяло възстановяване на паважната настилка.
От 2018 г. работим да се реконструира булевардът, но в съществуващите му размери и граници, без разширяване и събаряне на къщи, защото това са много съдби и животи.

- В тази ситуация ще има ли ремонт на „Първа българска армия“?
- Към настоящия момент няма необходимост от толкова широк булевард. Столична община няма и средтва за отчуждаване и затова минаваме на варианта да се пресасфалтира улицата от ул. „Мара Бунева“ до „Каменоделска“ и до бул. „Илиенци“ в последната му част. За да може да се реазлизира реконструкцията се разбрахме със Софийска вода и изградиха и подмениха изцяло канализацияна на „Първа българска армия“. Така цяла зима уляга това, което са подменили, за да не пропадне при асфалтиране. Имаме разговори и с доставчика „София газ“ за газифициране по къщите. Това бяхме обещали на граждданите и на Инициативен комитет в кв. „Орландовци“. Извикахме на среща „София газ“ и се разбрахме, когато започне изграждането на „Първа българска армия“ те да дойдат и да направят сградните отклонения и връзките. Така че тази година да се газифицира голяма част от района и конкретно домакинствата, които са подали молба за това. Защото това е частно волеизлияние и става само, ако хората искат.

- Кога започва преасфалтирането на „Първа българска армия“?
- Процедурата за изпълнител е започнала през 2018 г. и до май т. г. трябва да приключи. Ако всичко е наред и е осигуреното финансирането в бюджета на Столична община веднага се започва след избора на изпълнител. Това е един от основните ни проблеми и реконструкцията ще отпуши изцяло квартала, защото едновременно с това се опитваме да подобрим и транспорта.

- Какви други промени се очакват, за да се подобри живота на гражданите в квартала?
- От 16 март 2019 официално би трябвало да тръгне рейс 100 и ще се движи в събота и неделя. Успяхме да се преборим, защото събота и неделя беше ограничено придвижването на хората от „Орландовци“ до центъра.

- Кой проект е гордостта на района?
- Канализацията в кв. „Бенковски“, защото никога не е имал. Много хора са работили за това, стигали са до определен етап и са приключвали, защото канализацията е тежка за реализиране. Мястото, в което се изгражда е най-ниската точка на Софийското поле. Не напразно пречиствателната станция на София е там. А за да може „Бенковски“ да бъде отводнен, трябваше да се изгради една помпена станция, която беше много скъпа, но я направихме. За да се продължи, трябваше всички колектори да бъдат прекарани и то на дълбочина 8 м. Бяхме започнали активно през 2012 г. След това имаше смяна на правителството, което ни спря. После започнахме отново и продължихме. Сега работими поетапно. В програмата на Софийска вода е заложено за 2020 - 2021 г. да се кандидадатства по оперативни програми, за да се направят абсолютно всички главни канализационни отклоненияя в „Бенковски“. Същеврменно, ако успеем да направим и канализацията на „Орландовци“, това е нещо много добре.

- 2019 г. е изборна, ще се кандидатирате ли пак, разбрахме, че вече има инициативен комитет, за да ви подкрепи?
- Има време. Нека видя, докъде ще ми стигнат силите, моите и като районна администрация. Искам да продължим да работим, да решаваме проблемите на хората, пък после ще видим.

- Очевидно доста работа сте свършили, какво още искате да се случи в район „Сердика“?
- Това, което искам не е трудно и невъзможно. Вижте, аз и районната администрация създаваме условия. Ако ние, хората започнем сами да си поддържаме нещата да се грижим за тях, всичко ще е красиво и ново. Знаете ли колко е неприятно да отидеш сутрин в една детска площадка и да видиш, че е пълна с бири, слънчоглед, цигари и фасове, през пясъчника са мнал кучета и котки, въпреки че е заградена отвсякъде. Ако това успеем да направим, да се грижим за общите си части, които ние посещаваме, това ще ми бъде удовлетворение. И ще ме направи щастлив.

- Това не е ли въпрос на възпитание наподрастващите?
- Да, така е. Сега работим много с децата в училищата в район „Сердика“. Имаме много проекти заедно работим С ГДБОП, за детското насилие в интернет и заплахите. В класовете влизат психолози на ГДБОП, имаме общи лекции с тях и с отдел „Наркотици“. Превенцията е много важна.

- Вие ходите ли на тези срещи?
- Да, опитваме се да предпазим децата. Водим ги и центъра на БЧК в Лозен, да им покажем как се работи, какво да се направи при пожар земетресение и катастрофа. Да го видят на живо, да го усетят и да имат компетентност.

- Тази година ще ремонтирате ли детски градини в „Сердика“?
- Абсолютно всички в нашия район са санирани. Дворовете в добро състояние. Сега минаваме за саниране на училища. Проблемът и при нас е, че няма места в градините. Тази във „Фондови жилища“ е много голяма и хубава. Работи по системата на Монтесори. Поетапно там изградихме иновативни стаи за работа с деца - тъмна, светла, сензорна. Търсим финансиране за солната стая и тя ще е само за децата в градината, със информираното съгласие на родителите. Има затруднение с местата основно за градини и то в кварталите като „Банишора“, където се увеличило новото строителство.

- Чисто нова градина в района ще се строи ли тази година?
- В този мандат построихме в „Бенковски“. Тя беше за 8 групи и тогава имаше упреци, че е голяма. Сега се оказа, че е пълна и няма свободни места. Опитваме се в 45 детска градина да изчистим административно мястото и да направим нов корпус.

- А нови училища?
- В бюджета на Столична община са заложени средства за физкултурен салон на училище 100. Сега има готов проект, отпреди 6 години и ще се изгради нов салон, корпус и столова, долепени до основната сграда. Имаме гласувани около 1,5 млн. лв. и за оборудването. Надявам се тази година да започнем и през 2020 г. да е завършен проектът. Това училище е уникално. Местоположението му е в средата на „Фондови жилища и може да поеме всички от квартала.

- Получихте тежко наследство, особено в зоната около „Сливница“ – арабско гето?
- Беше. Сега мисля, че успяхме изцяло да изчистим този проблем след ремонта на Лъвов мост и „Сливница“. Вече там има много по-малко хора, които живеят нелегално. Защото извършваме много често проверки с полицията. Когато имаме сигнали от граждани за незаконно пребиваващи, получаваме такива и правим провверки за нелегални хостели.

- А публичните домове?
- Да имаше много, но се изместиха. На моста има постоянно охрана и видеонаблюдение, и същевременно с това полицията патрулира. Без тяхна помощ нищо не можем да направим.

- А „Пийп шоуто“ на Лъвов мост?
- То още стои. Работи и няма никакви проблеми. С видеонаблюдение е там, но нямаме сигнали.

- Мислите ли, че този бум на ново строителство в района допринесе за прочистването му и за цивилизоването?
- Абсолютно. По-голямата част от тези стари сгради имаха по няколко собственици, които не се грижеха за имотите си. Строителите успяха да се срещнат с тези наследници да ги обещетят и изградиха нови, модерни сгради. В крайна сметка апратаментът се заключва и ако има проблем, той е на етажната собственост, а не на хората от общината. Защото има имоти неоградени, стари и там се нанасят бездомници.

- Какво става с пробива от „Данаил Николаев“ към Централна гара, ще го има ли?
- Продъжаваме да работим по него и се опитваме поетапно да изкупим земите по него. По „Данаил Николаев“ изкупихме една част - около 2 декара, с решение на СОС. Трасето минава от колелото на „Данаил Николаев“ към Централна автогара през двора на митница, през новата сграда, в която в момента е „Агенция по сигурността на информацията“, на ъгъла на „Раковски“ и „Козлодуй“ и продължава през паркинга и през къщите на „Козлодуй“.

- Кога го виждате реализирането на този проект?
- Основното е отчуждаването и изкупуването. Той е доста години, а сега има проект на арх. Здравков да се оправи предгаровия площад.

- Колко са чакащите за общински жилища?
- Имаме около 700 души картотекирани. До 30 март правим окончателен списък. Публикува се на 1 март и който иска обжалва. Няма ново строителство и замените са спрени, откъде да дойдат тези общински жилища?

- Имаше желания в „Сердика“ да се строи джамия?
- Не, за джамия не е ставало въпрос. Имаше желание за жилищна сграда, собственост на мюсюлманското вероизповедание в „Орландовци“. Джамия никога не е имало желание да се прави. Но в момента собствениците на имота се оттеглиха. Проектът е за жилищни сгради с магазини и гаражи. Проблемът беше, че този който иска да строи – мюсюлманското вероизповедание, се свърза с джамия и започнаха проблемите, бяха преекспонирани. Ние бяхме длъжни и проверихме всичко. Затова спряхме, сега има три дела заведени срещу мен от мюсюлманското вероизповедание за мълчалив отказ. Изчаквам да видим.

- Имат ли разрешение за строеж?
- Да имат, но на жилищна сграда с магазини и гаражи.

- Открихте параклис „Св. Екатерина“ в двора на църквата в „Орландовци“?
- Ремонтирахме църквата в „Света Петка“, а във двора е параклиса „Света Екатерина“, в единия край. В другия имаше стари, порутени постройки. Вече са съборени по искане на отец Петър и има заявено искане за разрешение за строеж. Там е предвидено, със спонсори да се изгради помещение за Неделно училище, за магерница и стаи за преспиване на монаси. Продължаваме помагаме, като отделим гробището от църквата, защото основиня проблем, който отец Петър очертава е, че на Великденските празници не може да се обикаля около църквата. Ще ги отделим с ограда от ковано желязо.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Виц на седмицата Виж Още

Защо в София пукат гумите на варненци?

Защото им се диша свеж морски въздух.

Късмет на деня

Обърнете повече внимание на вътрешната красота днес – кожен салон, затоплящи се седалки, климатроник …

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Акт за строител заради дървена преграда на столичната ул. Софрони......

Екип на Столичния инспекторат премахна дървени палета, поставени незаконно на уличното платно пред вход на строителна пл...

Прочети още keyboard_arrow_right