Решават съдбата на Централна баня в София с онлайн обсъждане (СНИМКИ)

photo_library
  • Решават съдбата на Централна баня в София с онлайн обсъждане (СНИМКИ)

    Снимка: Столица.bg, Зорница Митин

  • Решават съдбата на Централна баня в София с онлайн обсъждане (СНИМКИ)

    Снимка: Столица.bg, Зорница Митин

  • Решават съдбата на Централна баня в София с онлайн обсъждане (СНИМКИ)

    Снимка: Столица.bg, Зорница Митин

  • Решават съдбата на Централна баня в София с онлайн обсъждане (СНИМКИ)

    Снимка: Столица.bg, Зорница Митин

  • Решават съдбата на Централна баня в София с онлайн обсъждане (СНИМКИ)

    Снимка: Столица.bg, Зорница Митин

  • Решават съдбата на Централна баня в София с онлайн обсъждане (СНИМКИ)

    Снимка: Столица.bg, Зорница Митин

Възстановяването ѝ започва през 1996 г. и с различни източници на финансиране продължава близо 20 години

Съдбата на емблематичната за София Централна баня ще се обсъжда днес, онлайн от 17 часа. Заданието за провеждането на конкурса - открита покана, за концепция на източното и северното крило на минералната баня е публикувано на страницата на общинското "Софпроект".

Любопитни и заинтересовани могат да дават предложения по заданието онлайн на платформата Zoom -zoom.us/j/3697555860, съобщиха от "Софпроект". По време на днешното онлайн представяне екипът на "Софпроект", автор на заданието, ще отговаря на въпроси на живо. Още утре на страницата на "Софпроект" ще бъде качен видеозапис на онлайн обсъждането. 

Подготовката на заданието е възложена на екипа на общинското предприятие от Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община. Целта е да се съберат идеи и концепции за функционирането и предназначението на двете на крила на Централна баня. Това е лявата част на сградата, откъм ул. Екзарх Йосиф, а другото - северното крило, е към ул. Сердика, в което попадат и двата салона с голям и малък басейн.

Минералната вода в Централна баня - за пиене или за миене (СНИМКИ)

В момента големият басейн "прелива" от експонати на Регионалният исторически музей - София. След неколкоратни опити на Столична община да се намери инвеститор, който да възстанови и стопанисва Централната баня, бе предложено от зам.-кмета по култура обектът за стане музей. Един от аргументите на доц. д-р тодор Чобанов е, че значително е начмалял дебитът на минералната вода и сградата трудно ще функционира като минерална баня или СПА център.

Сдружението "Термално" пък настояват минералната баня да запази предназначението си и столичани и гости на София да се възползват от природната богатство - минерална вода.

Протестиращи не искат Централната баня да е музей

Днес от 17 ч ще се обсъжда заданието, което определя правилата за провеждането на конкурса за концепция за Централна баня. След това заданието отново ще бъде обсъдено, коригирано и конкурсът ще бъде обявен в края на април т. г.

В срок от две седмици - до 9 април, ще се събират предложения, коментари и препоръки по заданието на имейл open-call@sofproect.com. Получените предложения ще послужат за финализиране на документа и в края на април се предвижда да бъде обявена и самата отворена покана.

Подборът на идеи ще се проведе в два етапа. В първия кандидатите трябва да подадат документи, включващи резюме на концепцията, техническо и методологично предложение за начина на работа на колектива.

Материалите ще бъдат разгледани от жури, което ще избере три екипа за участие в следващата фаза на процеса. Във втория етап всеки от трите екипа ще разработи детайлно концепцията си и да я представи публично. И трите екипа ще получат възнаграждение за своята концепция.

Задължително условие ще бъде идеите за развитието на тази част от сградата да бъдат съобразени със статута ѝ на недвижима културна ценност от национално значение. Предложенията ще трябва да включват оценка на възможностите за оползотворяване на водата от минералния извор до банята като ценен ресурс за града и неговите обитатели. Очаква се участниците да представят също така икономическа обосновка и финансов модел на концепциите си.

Сградата на Централната минерална баня е построена в началото на XX век по проект на арх. Петко Момчилов. Тя е издигната на място, което през столетията винаги се е свързвало с минералната вода. Тук се намира каптажът на минералния извор, който е важен градообразуващ фактор в историята на София. Между днешната баня и джамията Баня Баши някога е бил разположен термалния комплекс на Сердика. През османския период на това място се е намирал градския хамам.

Строителството на Централната баня е замислено като комплекс от две постройки – малка баня (на мястото на днешните чешми) и голяма – съществуващата сграда. Малката бива разрушена по време на бомбардировките през Втората световна война, а голямата продължава да функционира до 1988 г., когато е спряна от експлоатация. Възстановяването ѝ започва през 1996 г. и с различни източници на финансиране продължава близо 20 години. През 2015 г. част от сградата отново е отворена за посетители като Музей за историята на София.

Можете да следите информация и да потвърдите присъствие във Facebook събитието и на сайта на Софпроект www.sofproect.com

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Няма да има вода в част от столичния "Дружба 1" и с. Горни Богров...

На 27 март (сряда) 2024 г. във връзка с изпълнение на строително-ремонтни дейности по ул. „Илия Бешков“, ж.к...

Прочети още keyboard_arrow_right