menu close
° close
Столица новини от София.
more_vert close

София Тур

Забележителности и интересни места в София,
които трябва да посетите.

Паметник на „Българския опълченец"

Паметникът на „Българския опълченец" е разположен в градината зад Централен военен клуб срещу Дома на Москва в София. Той е висок 7 метра и представлява бронзова статуя на опълченец, държащ знаме и стъпил върху правоъгълен пиедестал. Паметникът е изработен от екип скулптор Николай Савов, художник-реставратор Емил Чушев и архитект Владимир Станимиров.

Като модел за изработването на опълченеца е използвана картината на Ярослав Вешин „Самарското знаме“. На всяка една от страните на постамента е разположен по един барелеф, изобразяващ сцена от Руско-турската освободителна война. На лицевата страна е използвана като модел картината „Защитата на Орлово гнездо”, на източната страна е използвана картината „Освещаване на знамето на Българското опълчение в присъствието на великия княз и неговата свита”, на западната страна е сцена от „Зимното преминаване на руските войски през Троянския проход в Стара планина“. На гърба на паметника е разположена карта, показваща пътя на опълченците от Руско-турската война.

Когато се погледне отгоре, стъпалата заедно с паметника оформят орден „Кръст за храброст“. Непосредствено до паметника е разположен камък, който е бил донесен от светия връх Шипка. През 2005 г. се появява идеята за създаването на този паметник. Подписка за набиране на средства откриват инициативен комитет и фондация „Героите на България“. В подписката се включват 3000 човека, а най-голямата дарена сума е 50 000 лв. Забележителното е, че в изграждането на този паметник роля играе и Фонда на потомците на героите от Руско-турската война 1877-1878 г. Наследничката на подп. Калитин е негов президент, а наследниците на ген. Столетов, ген. Радецки и граф Игнатиев имат ръководни функции във фонда.

12 бронзови капсули, съдържащи имената на всички 12 000 опълченци, взели участие във войната са вградени в паметника. Вградени са и кутия със завет за идните поколения, както и списъка с дарителите за паметника и урна с пръстта, напоена с кръвта на борците за българската свобода, взета от местата на ключовите битки.

Тържественото откриване на паметника е през 2008г.  


Галерия

За контакти

  • languageСофия
  • placeСофия градинката зад „Военния клуб“

Времето в София

Въздухът в София

Реклама