menu close
° close
Столица новини от София.
more_vert close

София Тур

Забележителности и интересни места в София,
които трябва да посетите.

Паметник на Царя освободител

Паметникът Цар освободител, познат и като Паметник на Освободителите, е един от най-величествените паметници в столицата. Той е изграден в знак на признателност към руснаците в лицето на инператор Александър II. Издигнат  е пред Народното събрание. Откриването му се организира през 1907 г.

През 1892 г. се предлага да бъде изграден паметник на освободителите. Учредява се комитет с председател Стоян Заимов и почетен председател княз Фердинанд. Комитетът имал задачата да набере средства за построяване на пманетник  на Александър II . Първото дарение прави Фердинанд като дава 50 000 лв. 300 000 лв даряват народните представители от 10-то Обикновено народно събрание. Дарения правят много обществени организации. Доста пари се събират и от продажбата на на пощенската марка с Александър II, специално емитирана за случая.

През 1900 г. са изготвени правилата за конкурса за построяване на паметника. Посочени са задължителните елементи, от какви материали трябва да се изработи и каква сума ще се инвестира. Информация за конкурса е разпратена на всички художествени академии по света. Проекти за конкурса изпращат 32 скулптори от 13 държави. Конкурсът печели скулпторът Арналдо Дзоки от Франция. Основният камък на паметника е положен през 1901 г. През 1903 реботата по монумента приключва, а през 1907 г. е официалното откриване.

Паметникът в действителност е Александър II на кон, направен от бронз. Фигурата е 4.5 м. и е монтирана върху гранитен постамент. Целия паметникът е висок 12 м. Средната част на постамента е опасана от бронзов релеф на богинята Нике, водеща народа. Разпознават се лицата на пълководци, участвали в Руско-турската война.  Три малки релефа са посветени на битката при Стара Загора, сключването на Санстефанския мирен договор и свикването на Учредителното събрание.

На фасадната част е положен лавров венец, който е подарък от Карол I, крал на Румъния, в памет на загиналите във войната румънски войници.


Галерия

За контакти

  • languageСофия

Времето в София

Въздухът в София

Реклама