"Безопасни детски площадки с „класна стая на открито“ в София по проект „Аз съм промяната“

"Безопасни детски площадки с  „класна стоя на открито“ в София по проект „А

Снимка: Безопасни детски площадки

Анкета показва, че децата до 15 години имат желание да се грижат за детските площадки, 55% не знаят към кого да се обърнат при нередности на площадката

Децата до 15 години в София се интересуват от състоянието на площадката им за игра, изявяват желание да я поддържат и питат кой е отговорен за това. Това показват резултатие от непредставително проучване на Сдружение „Безопасни детски площадки“ сред над 300 родители,  съобщиха от организацията.

Анкетата е направена и разпространена в социалните мрежи през декември 2020 г. като част от проект „Аз съм промяната“. Сдружението в партньорство с район „Слатина“, Столична община, стартира инициативата с цел да проучи мнението на ученици на възраст 10-12 години за средата за игра и спорт, от която имат нужда, и да ги включи при взимане на решенията за планиране, изграждане и поддържането на тези места.

Проектът сe финансира от програма „Кризата като възможност“ на Столична община, администрирана от Асоциация за развитие на София. На въпроса „Вашите деца интересуват ли се от това какво е състоянието на средата, в която играят и спортуват (площадката за игра, стрийт фитнеса, училищния двор), 80% от отговорите са „да“.

61% от родителите казват, че техните деца проявяват инициатива и желание да се грижат за средата, в която играят и спортуват. Това означава, че с малко поощрение площадките и игрищата може да бъдат по-чисти, безопасни и най-вече да служат за култивиране на активни и отговорни граждани.

55% от отговорилите родители твърдят, че говорят по темата с децата, но е обезпокоително, че по-малко от половината от тях са уверени, че знаят към кого да се обърнат при нередности. Това показва, че институциите, неправителствените организации и медиите не сме си свършили добре работата да образоваме пълнолетните граждани за правата и възможностите да допринасят за развитието на средата, коментираха пред Столица.bg от Сдружение „Безопасни детски площадки“.

На въпроса дали децата знаят към кого да се обърнат при нередности на площадката за игра, 87% от родителите казват „не“ и сред другите отговори се виждат предположения, че или това е работа на родителите, на общината или, че децата са малки за това.

"В същото време няма технологично или регулаторно ограничение за подаване на сигнали към тел.112 например, чрез популярни приложения за гражданска активност или за подаване на предложения чрез кореспонденция чрез е-поща, телефон, за срещи с представители на администрацията със съдействието на учители, родители, или по собствена инициатива на учениците. Макар че в страната има спорадични добри практики, родителите, институциите и медиите все още не смятат преките ползватели на местата за игра и спорт за равнопоставени участници в диалог и във взаимодействие по темата", споделят от организацията.

За да промени това, сдружение „Безопасни детски площадки“ в партньорство с район „Слатина“, Столична община, стартира пилотно на територията на училищата на района, 6-месечна инициатива с дискусии с учениците, техните родители, учители, с представители на районната администрация, експерти от неправителствения сектор, медии.

"Планираме да насърчим гражданската активност на децата, като ги запознаем с възможностите да изказват пряко мнението си, да разберем нуждите и желанията им за промяна на средата за игра, спорт и забавление, да подпомогнем доброволчески кампании", категорични са от гражданската организация.

През май и юни ще изградим т.нар. „класна стоя на открито“ и като пространство за срещи на децата с всички останали заинтересовани страни по планирането, изграждането и поддържането на средата за игра и спорт. Предстои и „Кашонвил“ – предизвикателство за изграждане на pop up (временна) площадка за игра и развлечения от рециклирани материали – картон, пластмаса, дърво и др.

Въпреки че проектът стартира пилотно в един столичен район, вярваме, че неговото въздействие е много по-голямо и може да задвижи процеси на осъзнаване на важното място на децата при взимане на решения за средата, в която растат на територията на цяла Столична община", разказаха за плановете си от "Безопасни детски площадки.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Сигнали за бомби блокират институции в София...

Сигнали за бомби са били получени тази сутрин в Съдебната палата и в Софийския университет, съобщи Нова телевизия. Тази...

Прочети още keyboard_arrow_right