До 10 000 лв. е глобата за търговци на некачествени горива за битово отопление

Информационно табло за замърсяването на въздуха в София

Снимка: Столица.bg

КАТ могат да спират автомобилите от движение от днес, ако очевидно колите замърсяват атмосферния въздух. Това гласи обнародвания в Държавен вестник Закон за чистотата на атмосферния въздух. Особено интересно става в столицата, където всеки пети автомобил бълва чернилка.

Коя е главната причина за замърсяването на въздуха в София ще анализира Институтът по метеорология и хидрология. Битовото отопление на твърди горива или транспортът е основен замърсител в столицата ще трябва да кажат от Института. Друг проект, по който работят трябва да покаже каква част от замърсяването се дължи на външни за София влияния, казва заместник-директорът на Института Христомир Брънзов, цитиран от БНР.  Резултатите от проектите Столичната община с подкрепата на МОН ще бъдат ясни след година.

До 10 000 лв. може да стигне глобата за некачествени дърва за огрев, гласи новият Закон за чистотата на атмосферния въздух. Той е обнародван в в Държавен вестник и влиза в сила. Максималният размер на имуществената санкция пък може да е до 50 000 лв. Това е максималният размер, ако продажбата на твърди горива се извършва без регистрация. Санкциите могат да бъдат наложени за продажбата на некачествени твърди горива за битово отопление.

Промените в закона бяха напревни и по предложение на кметът на София Йорданка Фандъкова през септември 2018 г. Горенето на некачествени дърва и въглища, както и боклуци е един от основните причинители на замърсяването на въздуха в столицата. Както вече е известно Столична община реализира пилотен проект като бяха монтирани специални филтри на комини в един от най-замърсеният район расна поляна.

Такива устройства има на БСК Красна поляна, както и на още 11 адреса на частни къщи. Едновременно с това мобилни екипи на Столичния инспекторат следят безкомпромисно за замърсяване, както и за горене на открито.

При замърсяване на въздуха от строителни и ремонтни дейности, разрушаване на сгради, транспортиране на земна маса и строителни отпадъци също се налагат санкции от 100 до 1000 лв. При повторно нарушение глобата става двойна, а парите влизат в бюджета на общината.

Законът позволява гратисен период от година за кметовете, които през това време трябва да разработят и изпълнят програма за по-ниски нива на замърсяване в градовете. Глоба от 5000 лв. за общините ще се налага през 2020 г., ако няма резултати от ипълнението на програма или липсва такава, гласи законът.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

20 автомобила с камери ще следят за неправилно паркиране в София...

Контролът за неправилно паркиране в София се затяга, съобщиха от Центъра за градска мобилност. Към днешна дата всички 2...

Прочети още keyboard_arrow_right