Кога ще бъде активен Националният електронен регистър на бомбоубежищата в София страната? Обещанията на директора на ГДПБЗН скоро ще бъдат реалност и гражданите ще могат да имат точна информация в случай на нужда, къде могат се укрият.
"Регистърът е готов и скоро ще бъде представен и активен", казаха пред Столица.bg от ГДПБЗН. Почти цяла седмица районните кметове в София направиха обходи и провериха реалното състояние на подземните скривалища на тяхна територия. Едно от най-големите в София, това в Южния парк, се установи, че е не е в готовност.
Ангажимент за поддръжка и стопанисване на бомбоубежищата е на пожарната. Освен да бъдат заредени с храни, лекарства и санитарни материали, трябва да се проверят и системите за нормално функциониране на съоръженията.
Районните кметове на София проверяват бомбоубежища (СНИМКИ)
"В жилищните и обществени сгради, строени след 50-те години на миналия век, мазетата са пригодени за такива ситуации, а констативните изисквания за тези скривалища са напълно спазени, оборудването, общо като цяло може да се каже, че пак е оборудване от 50-те 60-те години, старо оборудване", обеща преди дни директорът на ПБЗН ген. Николов .
В имейл до медиите притеснението си изразяват и от Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост - Справедливост (АРОЕС). Писмото е до президнета, премиера, министъра на регионалното развитие и медии.
"Обезпокоени сме от липсата на подробна информация, за наличието на бомбоубежища и тяхното разположение. При наличието на военен конфликт на такова ниво смятаме, че е нужно гражданите да бъдат информирани за местата в Етажна собственост, в които могат да се укрият при въздушно нападение или друга опасност", се казва в писмото.
От Асоциацията задават следните въпроси:
- Съществува ли регистър и/или води ли се статистика на бомбоубежищата в сгради в режим на Етажна собственост?
- Къде са и какво представляват ?
- Могат ли да бъдат ползвани при нужда, при какъв капацитет и има ли разпределение по сгради, за да не се съберат всички на едно място, а други да останат празни?
- На какви изисквания и условия трябва да отговоря едно бомбоубежище?
- Затварят ли се вратите? Имат ли действаща вентилация, вода и тоалетни?
- Каква квадратура се полага на един човек в бомбоубежище?
- Кой контролира и извършва ли се периодична проверка на бомбоубежищата?
Какъв процент от бомбоубежищата към днешна дата, са годни за ползване при извънредна ситуация?
"Ако правителствата се бяха вслушали в нашите предложения, за създаване на централен регистър на етажните собствености, с координати на управителите и собствениците. Щяхме да съберем за 24 часа цялата информация и да не се налага публично да се обявява най-близкото укритие, което е чувствителна информация. Координацията може да се направи, чрез управителите. Разбрахме, че не достигат държавните служители, както и че това е частна собственост и държавата няма отношение, но затова сме в блатото на посредствеността", коментират от Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост.
Коментари
Последни
Проект "Фемили спорт" в Нови Искър събра деца и родители (СНИМКИ)
Деца и родители спортуваха заедно в софийския район "Нови Искър". Това се случи, благодарение на пр... Прочети още...
Езерото в столичния парк "Дружба" ще се сдобие с 300 кг бял амур
Езерото в парк "Дружба", което е емблематично за софийския район "Искър" ще бъде напълнено с 300 кг ... Прочети още...
75% от пациентите с рядко заболяване са лекувани от нещо друго
75% от пациентите с диагноза транстиретинова амилоидна кардиомиопатия са лекувани за друго заболяван... Прочети още...
Започва електронно подаването на документи за компенсации на неприети деца в детска градин...
Родителите на деца, неприети в детски градини вече могат да подават заявления за изплащане на компен... Прочети още...
Виж също
closeХартиената трудова книжка остава в историята...
Народните представители приеха днес на второ четене промените в Кодекса на труда, които предвиждат хартиената трудова кн...
Прочети още keyboard_arrow_right