Между 5 и 10 млрд. лв. ще са нужни на Столичната община за изкупуване на имоти

-

Снимка: Столица.bg

Анализ, изготвен от екипа на главния архитект Здравко Здравков сочи, че Столична община ще се нуждае от сума между пет и десет млрд. лева за да изкyпи или отчyжди вcички чаcтни имоти, предвидени за паркове, училища и детски градини. В това число влиза и предвидената техническа инфраструктура и улична мрежа, съобщава "24 часа".

Частните имоти с одобрен подробен устройствен план, които подлежат частично или пълно на отчуждаване за реализиране на публични мероприятия, са 81 583, като общата им площ е 2160 хектара.

За екология са предназначени 897 хектара - - те следва да бъдат отчуждени за осигуряване на нови паркове, градини и улично озеленяване. 132 хектара са предвидени за изграждане на социална инфраструктура - детски градини, ясли, училища, здравни заведения и др. Над 100 хектара е общата площ на частните терени, отредени за инженерна инфраструктура - това включва изграждане на нова ВиК мрежа, електрификация, топлофикация, газопроводи и т.н. За изграждане на улици и булеварди са предвидени за отчуждаване са 1031 хектара частни имоти.

Имоти с обща площ 3103 хектара са без одобрен подробен устройствен план, но по силата на общия устройствен от 2009 г. са предвидени за паркове, озеленяване на улици и гробища.

Общо предвидените за отчуждаване терени, отредени за публични дейности, са общо 45 000 дка.

Справката на направление "Архитектура и градоустройство" показва, че най-много имоти за нови зелени площи трябва да се изкупят в районите "Триадица" - над 1 млн. кв. м, "Панчарево" - 822 000 кв. м, "Лозенец" - близо 800 000 квадрата, и "Витоша" 782 000 кв. м. Най-малко са в идеалния център на града - в "Оборище" едва 252 кв. м, в "Средец" - 6000 кв. м, и във "Възраждане" - 8000.

За последните 13 г. Столична община е отчуждила 700 000 кв. м. В последните години средствата за отчуждаване в общинския бюджет са около 10 млн. лв. годишно. В Столична община ежегодно отделят малко над 500 млн. лв. годишно за капиталовата програма на общината.

"За да отчуждим тези имоти в следващото десетилетие, столицата трябва да се лиши от всякакви други инвестиции - строителство на детски градини, училища, метро, булеварди и др. Това е немислимо", коментира главният архитект. Според него необходимият финансов ресурс е непосилен за който и да е общински бюджет.

Арх. Здравков предлага да се разработят поредица от фискални и немонетарни инструменти за придобиване на тези имоти. Така отчуждителните производства ще могат да разчитат не само на местния бюджет, а и на допълнителни стимули, които да защитят интересите на всички участници на пазара, обясни Здравко Здравков. По думите му, екип от външни експерти работи по създаване на пазарни инструменти, които да подпомогнат процеса по изкупуване на частните терени. След месец екипът трябва да е готов с конкретни идеи, а след това на база на техните предложения ще се подготвят и евентуални законови промени.

Въпреки изтеклите срокове за отчуждаване арх. Здравков успокоява, че терените не могат да бъдат застроени. Терените на парковете и озеленените площи в междублоковите пространства в кварталите не могат да променят предназначението си и да бъдат застроявани с жилищни сгради, поясни той.

"София е защитена със специален закон - този за устройството и застрояването на Столичната община, който въвежда допълнителни гаранции за защита на зелената система и предвижда забрана за промяна на предназначението на поземлени имоти, попадащи в устройствени зони, и самостоятелни терени на зелената система", каза Здравков.

"За съжаление, реституцията на бивши земеделски земи в реални граници уби градоустройството", коментира главният архитект на София и даде пример с Южния парк, където има 54 дка частни имоти. Балансът между жителите на жилищни комплекси и собствениците на възстановени земи е изключително труден, а защитата на обществения интерес не може да се случи без сериозен финансов ресурс, подчерта той. Той е категоричен, че трябва да се намери механизъм, по който държавата да се ангажира с дествия по опазване и развитие на зелената система на София, за да може тя да се случи в обозрими времеви граници.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 44 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 146 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Поругаха гроба на патриарх Неофит под колоните на църква "Света Н......

Неизвестни лица са поругали и осквернили гроба на блаженопочившия Български патриарх и Софийски митрополит Неофит, съобщ...

Прочети още keyboard_arrow_right