Най-желаната магистърска програма в Стопанския факултет на СУ е “Финанси, инвестиции и финтех”

Стопански факултет, СУ

Стопански факултет, СУ

Преподаватели в СУ решават да предложат създаване нова магистърска програма

“Финанси, инвестиции и финтех” в СУ „Св. Климент Охридски“ – най-желаната магистърска програма в Стопанския факултет.

Магистърската програма “Финанси, инвестиции и финтех” и курс “Блокчейн и криптовалути” е плод на общите усилия на СУ “Св. Климент Охридски”, Българската Финтех Асоциация и частния сектор. 
 
През 2020 г. в Стопанския факултет към Софийски университет “Св. Климент Охридски”, преподавателят д-р Божидар Недев и неговият колега доц. д-р Марселен Йовоган, ръководител на катедра „Финанси и счетоводство”, забелязали в годините нарастващия интерес от студентите към финтех.
 
Преподавателите решават да предложат създаване нова магистърска програма, изучаваща развитието на съвременните дигитални финансови услуги и продукти. В същото време от Българската финтех асоциация се свързва със Стопанския факултет по същата тема и така се създава първоприемникът на МП “Финанси, инвестиции и финтех”. 
 
Само за няколко месеца промотиране и работа по набиране на кандидат-магистри програмата се превръща в най-търсената редовна програма в Стопанския факултет с над 40 записани студенти, предава БНР. 
 
„Ние тръгнахме с доста по-скромни очаквания миналата година, все пак се надявахме, че програмата ще успее да стартира, а в крайна сметка тя се изкачи до първото място по интерес“, каза в студиото на радио София д-р Божидар Недев – ръководител на Магистърската програма.
 
Бизнесът и образованието трябва да вървят заедно напред, добави Георги Пенев, директор Българска Финтех Асоциация.
 
„Миналата година създадохме първата магистратура, която се казваше „Финанси и инвестиции“. Тази година вече имаме и думичката „финтех“, с което поставяме акцент върху финансовите услуги и продукти, които са вече в 21 век, които неминуемо са дигитализирани“, каза Георги Пенев.
 
„Младите хора са много активни във финансовите технологии“, добави Георги Манолов - Мениджър “Бизнес развитие” в Nexo - българската компания, която е една от водещите институции за управление на дигитални активи в света.
 
Най-иновативните части на програмата са подкрепени от частния сектор. През изминалата година са привлечени над 15 външни лектори. 
 
Частният сектор проявява сериозен интерес да стимулира такъв тип обучение и тази година членовете на БФА предоставят общо 9 частични и пълни стипендии.
 
Курсът “Блокчейн и криптовалути” ще стартира от летния семестър.
 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Виж също

close

На "Дондуков" : ИТН върнаха мандата, следва служебен кабинет...

Очаквано, от партия "Има такъв народ" върнаха проучвателния мандат, който получиха днес от президента Румен Радев. На св...

Прочети още keyboard_arrow_right