Районните кметове на София проверяват бомбоубежища (СНИМКИ)

photo_library
  • Районните кметове на София проверяват бомбоубежища

    Снимка: Фейсбук

  • Районните кметове на София проверяват бомбоубежища

    Снимка: Фейсбук

  • Районните кметове на София проверяват бомбоубежища

    Снимка: Фейсбук

Най-големите събират до 1000 души

Кметовете на столичните райони започнаха проверка на позабравените и доскоро ненужни бомбоубежища, наследство от годините на социализма. Бомбоубежищата в столицата са под жилищни сгради, училища, детски градини и административни сгради. Те са явни и са предназначени за работещите в съответната сграда и за хора от района. Някой от тях са с капацитет до 100 души. Има и пунктове за управление, които обаче остават засекретени, научи Столица.bg.

Първи сред районните кметове проверка направи Георги Илиев, кмет на Слатина, на едно от големите подземни скривалища. Още на 28 февруари т. г. той свика Районен съвет по безопасност и стана ясно, че в Слатина до голяма степен има готовност и план, и всички институции ще си сътрудничат, за да идентифицират има ли липси, за да бъдат отстранени.

Както преди това съобщи и премиерът Кирил Петков йодираните таблетки за пречистване на вода от радиация са с изтекъл срок на годност в Държавния резерв и трябва да се подменят.

Същото установиха и в бомбоубежището в Слатина, че йодираните таблетки били с изтекъл срок и са унищожени, а сега трябва да се закупят нови. В дългия подземен коридор на ул. Слатинска, зад бл. 46, има санитарни възли, сектор за медицинска помощ, нещо като столова, помещения за складиране на храни и материали и дървени пейки. Безкрайно дългия тунел е разделен на сектори - с метални врати, така че да може да се изолират един от друг. А доколко са в изправност системите - електрическа, вентилационна и др., за функицонирането на съоръжението не е ясно.

В район Средец има 52 подземни скривалища, съобщи кметът Трайчо Трайков. Вероятно защото в центъра на София има най-много учреждения.

"Проверихме състоянието на част от скривалищата на територията на района. След като бившата Гражданска защита се вля в пожарната, сега те са на отчет към СДВР. Ще изпратим доклад с констатациите си - има много какво да се направи. Все още не публикувам списъка, за да има общо решение на ниво столица как да се процедира, но мнението ми е, че местоположението им трябва да е публично известно и добре обозначено", коментира районният кмет.

От вчера екип от район Красна поляна обикаля и проверява бомбоубежищата. Те са 4 и се намират в училища. Четири са и в район Искър. Не всички столини райони обаче имат скривалища за укриване на хора при война. Към момента няма точна информация колко са бомбоубежищата на територията на София. След закриването на Гражданска отбрана подземните съоръжения в столицата са на отчет към СДВР.

За всички подземни укрития е необходимо да има вода, храна, лекарства, хигиенни материали и екип за поддръжка на съоръженията.

 

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Двуетажен автобус от пл. "Александър Невски" до НИМ за годишнинат......

Атракционна линия ще вози столичани и гостите на града от пл. "Александър Невски" до Националния исторически музей. Пъту...

Прочети още keyboard_arrow_right