Нов проект на общинското предприятие "Софияплан" ще защити и съхрани гледката на емблематични сгради в София. С развитието на града и строителството много от знаковите сгради, които са архитектурни забележителности и акценти в различни зони на града, могат да бъдат закрити от нови сгради.
Целта на "Визуални коридори" е всеки един от тях да е с акцент да защити определена старинна сграда. Те могат да остават зебележими само, ако около тях няма ново високо строителство, което да ги закрива изгледа към тях.
Както е известно в много от кварталите на район Лозенец, където има ново строителство, вече е закрита гледката към Витоша. С панорама към планината се простиха и много сгради в центъра на София. Така се получи с НДК, от което се виждаше Витоша до издигането на високата сграда на бул. България и бул. Витоша.
Във визуалните коридори ще попаднат терени, за които има намерения за строителство и то трябва да бъде съобразено със знаковата сграда. Така според проекта на Софияплан ще се направи регистър - защитен списък, на такива здания, а също и на панорамни изгледи към планините, заобикалящи столицата.
Издигането на високи сгради е предизвикателство за опазване и спасяване на красиви и ценни гледки за переспективата на София. А запазването им ще осигури идентичност и разпознаваемост на тези зони в столицата.
От "Софяплан" са направили анализ и предлагат с "Визуални коридори" да се създаде инструмент за защита на важните гледки, както в самия град, така и от София към околните планини и най-вече към Витоша.
Използвани са съвременни технологии в сферата на пространствения анализ, които позволяват да бъдат оформени триизмерни призми, определящи точните параметри и граници на визуалните коридори. Идеята е инструментът да стане част от новия Общ устройствен план на Столична община.
Изследването е съвместно на общинското дружество с арх. Евгений Ширинян, от Московския архитектурен институт. Проучването стъпва върху предхождащ анализ на тема “Високи сгради”, изготвен през 2019 година. Разработката преминава през различни етапи, като в процеса на работа е анализиран чуждият опит при опазването на ценните гледки.
В пилотния проект са определени основните зони на теоретична видимост на планинските контури от града. Това са значими транспортни и пешеходни връзки, инфраструктурни обекти, публични пространства, градски паркове и градини.
За столицата ключови са ,например, оста Лъвoв мocт - бул. "Mapия Лyизa" – пл. "Cв. Heдeля" – бул. "Bитoшa". Вече е определен и приоритетен списък с обекти, с най-голям потенциал за изграждане на визуални коридори. Шестте обекта са храм-паметник "Св. Александър Невски", църквата "Света Неделя", джамията "Баня Баши“", Министерство на земеделието, сградата на ДЗИ (Чиновническо осигурително дружество) и бившият Партиен дом, сега Народно събрание.
Коментари
Намерете ни във Фейсбук