Времето в София

Въздухът в София

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване
comment 0
visibility 987
-

Фандъкова: Надценява се ролята на председателите на комисии, нужно е мнозинство

За да можеш да реализираш своите политики, трябва да осигуриш мнозинство. Това става с диалог и взаимни компромиси, препоръча бившият кмет на София Йорданка Фандъкова. Тя коментира пред btv ситуацията в Столичния общински съвет, изборът на председател и продължаващата, според нея, криза.  "От политическата сила, която няма мнозинство, се очаква да води диалог и да убеждава. Това е задачата на кмета", сподели опита си Фандъкова.Решението за избор на председател е политическо, но кризата в СОС ще приключи, когато има ясно мнозинство, подчерта бившият кмет на София. Да умееш да привличаш подкрепа е ключово. Разговорите не могат да се водят от позицията на силата, подчерта тя. По думите ѝ за управлението на столицата трябват знания, опит и диалог - нещо, което в момента не виждаме. "Очаквам управляващите да проявят разум, да успокоят тона, който отново се взриви", отбеляза тя.Йорданка Фандъкова предупреди, че продължаващата криза и скандали в общинския съвет може да спре темпа на развитие на столицата, наложен от бившите управляващи.Тя даде примери от своята работа, в които се е налагало да провежда разговори с всеки общински представител поотделно и да го убеждава в своята позиция, за да получи подкрепа за политиката, която води.Много силно се надценява работата на председателите на комисии. Много се спекулира. Ако председателят не разпредели един доклад, той няма как да стигне до комисията и няма как да се гледа. Решенията се взимат с мнозинство както в СОС, така и в самите комисии, припомни Фандъкова. Кметът има правото да върне решението на Общинския съвет, ако не е съгласен с него. Връщане на решението за избор на председател на комисиите само би забавило допълнително работата на Общинския съвет и това ще е отговорност на най-голямата партия в СОС, предупреди бившият кмет на София.

comment 0
visibility 937
Мъж стреля с пушка по съсед в с. Редина

Мъж стреля с пушка по съсед в с. Редина

Мъж е стрелял с пушка по съсед в с. Редина, община Своге, съобщават от Областната дирекция на МВР-София. Около 18:25 часа вчера жителка на селото съобщила в полицията, че съсед е стрелял с пушка по сина ѝ. На адреса незабавно били изпратени служители на РУ-Своге. Пострадалият е настанен в болница за изваждане на две подкожно заседнали сачми. Мъжът е без опасност за живота. След бързи оперативно-издирвателни действия извършителят е задържан. От него е иззето въздушно оръжие. Работата по изясняването на всички факти и обстоятелства по случая продължава.

comment 0
visibility 964
-

Комисия в Народното събрание ще проучва дейността на убития в Горна баня Божанов

Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаност на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, създадоха депутатите. Решението беше взето със 192 гласа "за" и само един "против". Парламентът избра зам. председателя  Никола Минчев за председател на комисията. Мануил Манев от ГЕРБ-СДС и Хамид Хамид от ДПС бяха определени за зам. -председатели. Комисията ще работи 3 месеца. Полицията проверява имал ли е Божанов частен клуб на магистратиПоводът за създаватено на комисията са твърденията за зависимости на магистрати от убития на 31 януари Мартин Божанов, известен като Нотариуса и изнесените от Антикорупционния фонд твърдения за частен клуб, собственост на убития, който е използнан за нерегламентирани връзки на магистрати от средно и високо ниво. Комисията ще проучва и твърденията относно осигуряване на чадър за противоправната дейност на Божанов, ще изяснява фактите, дали той е подпомогнат действително и ако да, от кого.

Реклама
comment 0
visibility 920
Стачките в Германия отмениха полети на Луфтханза от и до София

Стачките в Германия отмениха полети на Луфтханза от и до София

Заради стачките на наземния персонал на авиокомпанията Луфтханза част от полетите от и до София са отменени, съобщават от Летището. Днес и утре – 7 и 8 февруари, има отменени полети на авиокомпанията от и до Франкфурт и Мюнхен. Отменените полети са: 07 февруари: LH1429 излитащ за Франкфурт в 06:25 ч. LH1702 кацащ от Мюнхен в 13:00 ч. LH1426 кацащ от Франкфурт в 13:20 ч. LH1703 излитащ за Мюнхен в 13:45 ч. LH1427 излитащ за Франкфурт в 14:05 ч. LH1428 кацащ от Франкфурт в 22:35 ч. LH1706 кацащ от Мюнхен в 22:45 ч. 08 февруари: LH1707 излитащ за Мюнхен в 06:05 ч. От Летище София съветват пътниците да се свържат с авиокомпанията възможно най-скоро, за да получат подробности, кой следващ полет могат да ползват.  

comment 0
visibility 1193
Министър Калин Стоянов: Умишлено престъпление е когато шофьор с алкохол и д

Министър Калин Стоянов: Умишлено престъпление е когато шофьор с алкохол и дрога причини см...

Трябва да бъде умишлено престъпление, когато има причинена смърт на пътя с наличие на алкохол или наркотици, или убийство на пешеходна пътека, или с превишена скорост. Това каза министърът на вътрешните работи Калин Стоянов при представянето на фондация "Ангели на пътя" днес в София. Мъж е с опасност за живота от катастрофа на столичния "Ал. Малинов", ударът е като на Милен Цветков (СНИМКИ) Организацията обединява родители, които са загубили децата си при пътни произшествия. Шофьорът, прегазил младеж в центъра на София, и преди е хващан с алкохол Вътрешният министър заяви, че е засилен "изключително много контрола по пътищата". "Голяма част от дирекциите значително вдигнаха резултатите за установени шофьори с наличие на алкохол или наркотици в кръвта", сподели министърът. Пиян шофьор блъсна и уби 15-годишно момче на пешеходна пътека на столичната ул. „Гурко“ "За тези няколко месеца Министерството на вътрешните работи направи малки, но сигурни, стабилни крачки по пътя към победата, която искаме да постигнем в битката с войната по пътищата. Позицията на МВР е да работим за превенция и справедливост. И тази позиция защитаваме всеки ден – със завишен контрол по пътищата, довел до нараснал брой на образувани бързи производства, до множество отнети автомобили, до повишаване на санкциите и тяхната събираемост, до закупуване на мобилни и стационарни камери", казва пред родителите министър Калин Стоянов. Бащата на загиналото момче на столичния бул. Сливница: Явор и Ани готвеха сватба Пред БТА той съобщи, че продължава събирането на доказателства във връзка с извършеното през миналата седмица убийство на Мартин Божанов с прякор Нотариуса. "Работи се много активно, бих казал - денонощно. Събират се факти, доказателства, които следва да се анализират, да бъдат прикрепени или съответно отхвърлени към някоя от версиите, които са изведени. Колкото по-малко говорим, толкова по-голяма е вероятността да достигнем до някои от извършителите", обясни Стоянов. А до поръчителите?

comment 0
visibility 973
-

Столичната полиция отчете спад в престъпността

Има спад в нивото на регистрираните престъпления с около 2 пункта и увеличение на разкриваемостта с около 4 %. Това отчете главният секретар на МВР Живко Коцев. По думите му полицейските служители са постигнали добри резултати. Той отбеляза, че столичните полицаи са изправени пред огромни предизвикателства, заради големия обем на мероприятия и събития в София. Това провокира полицейския състав да бъде отговорен, за да може гражданите и гостите на столицата да се чувстват сигурни, каза Коцев. Главният секретар отбеляза още, че по всички направления на дейността се отчитат добри резултати. Има спад на извършените умишлени убийства и опитите за убийства, добри резултати се отчитат и при кражбите на автомобили - над 10% е разкриваемостта. Трябва да се обърне внимание на проблема с домашното насилие, който е актуален в цялата страна, отбеляза той. Проблем е и агресията сред децата, изобщо престъпленията, свързани с деца. Регистрирани са повече пътнотранспортни произшествия, въпреки, че има спад в броя на жертвите, отчете още Коцев.Получихме една добра оценка от ръководството на МВР. Тя е резултат на неимоверен труд на колегите от СДВР, подчерта шефът на СДВР Любомир Николов.

comment 0
visibility 1272
-

Рекет или безопасни асансьори в София?

След като от 1 януари 2024 г. влезе в сила задължението под всеки асансьор да бъде монтиран предпазен щит, множество граждани на столицата се оплакаха, че има опити за злоупотреба от страна на фирмите, които поддържат асансьорите. ДНСК: До края на годината под всеки асансьор трябва да има предпазен щитЖителка на 13-етажен блок разказа пред БНР, че фирмата, извършваща техническата проверка на асансьорните уредби в блока е поискала близо 24 000 лева за ремонт. "Става въпрос за асансьори, които са в експлоатация от 1989 г. Те са в относително добро състояние. Не са от най-старите и най-притеснителните за ползване", разказва жената. По думите ѝ съобщението на домсъвета гласяло, че сумата трябва да бъде събрана до края на март, което прави по 600 лева на апартамент. Тя определя това като "извиване на ръце".  Поставянето на предпазен щит под кабината се отнася за всички асансьори, монтирани преди 2003 г., коментира Григор Къшов от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Срокът за административните сгради изтече през 2018 и там всичко е направено 100%, увери експертът. До февруари ще се извършват масови проверки на територията на цяла България за жилищните сгради. От 953 проверени до момента асансьори 15 нямат монтиран щит и са спрени, за други нередности са спрени още 40 асансьора, съобщи Григор Къшов. Къшов уточни, че цената на един щит е 300-400 лева. Той потвърди още, че в агенцията също имат "сигнали за извиване на ръце". Според него там, където асансьорът не е годен, фирмата, която го поддържа, дава оферти на живеещите в съответния вход. "Но да се дава срок от 1-2 месеца, малко безумно ми се вижда", коментира експертът. Над 90 хил. са опасните асансьори у нас, каза пред БНР Валентин Маринков, председател на Българската асансьорна асоциация. По думите му това е неофициална информация, а официалната такава се крие. "Прокрадва" се информация, че на около 20% от старите асансьори не е поставен необходимият предпазен щит, каза още той."Средната възраст на масовите асансьори в България е 45-50 години. Основният проблем е, че тези асансьори вече са на 40-50-60, има и на 70 години, всичките са с изтекъл срок на годност и всички те трябва да бъдат незабавно модернизирани или подменени. А оригинални резервни части за тях няма", коментира Маринков. Според него те трябва задължително да бъдат включени в програмата за саниране и задължително да бъдат подменени.

comment 0
visibility 1397
Столичната полиция задържа петима мъже и две жени за притежание дрога

Столичната полиция задържа петима мъже и две жени за притежание дрога

7 души са задържани в столицата при акция на полицията срещу разпространението на наркотици, съобщават от МВР. Униформени арестуваха мъж и жена в квартал „Модерно предградие“ за притежание на наркотици. В хода на полицейските действия е извършена проверка на 42-годишна жена и мъж на 48 години. Последвало претърсване в жилищата им, откъдето били иззети 2 везни, 4 радиостанции, 4 плика с бяло прахообразно вещество, други 4 - с растителна маса и 2 - с кафяво вещество и 2 сгъвки от същото вещество. Резултатът от назначената експертна справка показал, че намерените вещества са коноп, метамфетамин и хероин. След доклад на събраните материалите в Софийска градска прокуратура, двамата са привлечени като обвиняеми. Наложена им е мярка за неотклонение „задържане под стража“. Още четирима мъже и жена са задържани за притежание на наркотици в хода на тридневни полицейски действия. На 23 януари в ж.к. „Изток“ е проверен 43-годишен мъж, известен на полицията и осъждан. При личен обиск и предприетите в дома му процесуално-следствени действия са намерени и иззети буркан с растителна маса, прекурсори от различно естество, пластмасови бутилки с киселина, стъкленици, плик с бяло вещество и електронна везна. На адреса е установено и помещение, пригодено за производство на синтетична дрога. Резултатът от експертната справка сочи, че иззетите вещества са метамфетамин и коноп. Събраните материалите са докладвани в Софийска районна прокуратура и 43-годишния мъж е привлечен като обвиняем по чл. 354 от НК. Наложена му е постоянна мярка „задържане под стража“. На следващия ден, в момент на покупко-продажба на наркотични вещества, са задържани клиент и 24-годишния му продавач, осъждан за подобен вид престъпления. При извършения обиск от дилъра са иззети мобилни телефони и плик с растителна маса. При последвалото претърсване в дома му са намерени 38.5 грама коноп, 2.3 грама амфетамин и две електронни везни. На 24-годишния мъж е наложена постоянна мярка „задържане под стража“. Над 230 грама наркотик са иззети в хода на полицейската операция, проведена на 25 януари. Около 11 часа същия ден, служители на Първо РУ спрели за проверка лек автомобил, управляван от 28-годишна жена, с която пътувал неин познат, и двамата с криминални прояви. В хода на проверката са иззети три топчета с растителна маса, а при последвалите процесуално-следствени действия в обитаваното от жената жилище са намерени две хладилни чанти с растителна маса, плик с вещество на бучки, пари и две електронни везни. Данните от анализа на веществата показват, че съставът им е съответно коноп - 233.2 грама коноп и амфетамин - 3.6 грама. Материалите са докладвани в Софийска районна прокуратура. Задържаният мъж е разпитан като свидетел и освободен, на 28-годишната жена е наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“ за срок до 72 часа.

comment 0
visibility 1283
-

В Софийския университет представят рекордния бюджет на столицата

Рекордният бюджет от 2 576 202 377 лв. за столицата представят кмета на София Васил Терзиев и екипа му в Софийския университет. В тази сума не се включват стоте милиона, които са по проекти от държавния бюджет.При пълна зала и голям интерес започна общественото обсъждане на бюджета. Аулата се оказа тясна за многобройните граждани, общинари и кметове на райони, желаещи да чуят подробности за бюджета на столицата. В никоя сфера няма бюджет, от който всички да са доволни, отбеляза Терзиев във встъпителните си думи. Той поясни, че съставителите на бюджета са се водили от няколко основни приоритета: децентрализация на средствата, прозрачност и включване на гражданите, инвестициите да бъдат реалистични, а не да останат само на хартия, и децата да бъдат на първо място. Той отбеляза и, че при разпределението на средствата се е целяло да не се обръща внимание само на центъра, а да има предвидени средства за развитие на северните райони и за решаване на проблемите с презастрояването и липсата на инфраструктура в южните части на града. Около 1 114 939 780 лева се предоставят от държавата, като те са предназначени предимно за издръжка на персонала в детските градини и училищата. 10% увеличение на заплатите е предвидено за някои от общинските дружества, а от 1 март се предвижда да се вдигнат с 15% заплатите на работещите в транспорта. С 40% са увеличени парите за ремонти на детски градини и училища. С тях ще бъдат ремонтирани 19 сгради на детски градини, 20 общински училища, а цялата тази дейност ще покрие 3200 деца, посочи кметът на София. Ще бъдат продължени и големите пътни проекти, обновяването на тротоарната мрежа, изграждането на метрото. Предвидени са и рекордни инвестиции в трамвайната мрежа, като ще бъдат подменени релсовите пътища по ключови булеварди, като "Ал. Стамболийски" и "Ген. Скобелев". Предвидени са също средства за три нови големи паркинга. За ключови сектори, като култура, има 50% увеличение на средствата, отбеляза още Васил Терзиев. Ще има пари и за нови светофари и осветление, ще се разшири и видеонаблюдението. Гражданите ще разпределят по 200 000 лева във всеки район и 500 000 за цяла София."Виждаме много неща в процеса, които могат да се подобрят, и се ангажираме в следващия цикъл да започнем още по-рано и да започнем с бюджета за догодина през юли или август, за да имаме още повече време да работим с партиите, районните администрации, отделните ресори, неправителствения сектор", обясни кметът. Той добави, че не се предвижда увеличение на таксите и данъците. На 29 януари бюджетът трябва да бъде разгледан от Столичния общински съвет. "Ако нямаме общински съвет - няма да мине, така че рекордният бюджет ще почака малко и ще трябва да работим с този от 2023 г.", посочи още Терзиев.

comment 0
visibility 2781
Дупчат и изливат 18-метрови пилоти на метростанцията при Арена София

Дупчат и изливат 18-метрови пилоти на метростанцията при Арена София (СНИМКИ/ВИДЕО)

Сняг, студ и равномерно бучене на машини се чуват от новостраящата се метростанция на столичното метро край зала Арена София. Не много, но достатъчен брой работници са на строителната площадка и в почивните дни. Минусовите температури не ги стряскат. С подходящо и безопасно работно облекло са и продължават да дупчата земята, пускат сонди и изливат 18-метрови колони, видя Столица.bg.  Бетонните стълбове - пилоти, са елементи от носещата конструкция за изграждането на метростанцията, преди да започне копаенето на тунела. И в събота и в неделя работата на обекта не спира, видя Столица.bg. "Ние си знаем кога ще почиваме", споделят работниците. Вече има няколко излети бетонови стълба с диаметър около 60 см. Снегът е покрил разкопаната строителна площадка, направен е и изкоп на нивото на пътя. От пробитата земя помпа изхвърля вода и финна кал, бентонитов разтвор. Той се налива в шахтата, предназначена за пилотите и държи стените, докато се пусне армопакета и отгоре да се излее бетона.  Все още се извършват подготвителни дейности по монтажа на големи помпи, които ще отводняват обекта от подпочвените води от тунела, докато се изгражда. На 40% е строителството на новата метростанция "Георги Аспарухов" (ВИДЕО/СНИМКИ) Строителството на новата 6-километрова отсечка на третата метролиния, ВА "Г. С. Раковски" до Цариградско шосе, започна в края на ноември 2023 г., а откриването бе точно на бъдещата метро станция на Арена София. Заради началото на строителство на другите метростанции по "Гео Милев" и в Слатина ще се направи и нова организация на движение, която ще продълги 2 години и половина. Организацията ще влезе в сила от 28 януари т. г.и се затварят за движение на автомобили три участъка на ул. "Гео Милев", която е една от основните връзки. Промени ще има на три от ключовите кръстовища по ул. "Гео Милев". В "Слатина" се предвижда пълно затваряне на ул. "Гео Милев" в зоната на кръстовищата с бул. "Ситняково", с ул. "Николай Коперник" и с ул. "Иван Димитров – Куклата", както и нова организация за движението по вътрешнокварталните улици, предупредиха от район "Слатина". Ще има и промяна в маршрутите на градския транспорт в района. На 20 м дълбочина ще е метрото по "Гео Милев", не застрашава сградите Другата строителна площадка е 6-километровата метролиния е на Цираградско шосе, между бензиностанцията и верига за бързо хранене, преди отбивката за Младост, и там започна сглобяването на гигантската тунелопробивна машина - къртица, Витоша, която ще копае по земята трасето. Къртицата реално ще тръгне под земята през есента на 2024, обясниха от Метрополитен. Машината е в София и на части ще бъде закарана до стартовата площадка.Първият етап е реконструкция на засеганите инженерни мрежи в района, за да може да започне изграждането на конструкцията на стартовата шахта, която е с размери 30 на 20 метра, на метростанцията и на изтеглителя след нея, върху който ще има и подземен буферен паркинг за 250 коли.Следващата стъпка е изграждане на конструкцията на стартовата шахта. Реконструкцията на инженерните мрежи и изграждането на голямата стартова шахта ще продължи около 3 месеца, а около 5 след това ще продължи транспортирането и монтажът на машината. Започва строителството на още 6 км от софийското метро през Слатина до Цариградско Къртицата е дълга 86 метра и тежи 1600 тона. Към нея се и 6 платформи. Някои от дейностите ще се правят паралелно – като се изкопае шахтата, може да започне доставката на части на машината, а през това време ще се довършват работите по шахтата – пробиване на т.нар. "око", в което ще влезе машината, то е с диаметър 9,5 м. Тъй като шахтата е малка, машината ще навлиза в тунела постепенно, докато цялото й тяло и платформите към нея се монтират. Тези 86 метра зад нея включват електроподстанция, която трансформира тока, който ще задвижва много съоръжения - работния орган на машината, инжекционните машини, помпени станции. Платформите с оборудването, които са общо 6, ще се монтират постепенно, докато се направи цялата машина. След това пък трябва да се изградят съоръженията на транспортната лента, която ще пренася почвата във временната шахта, в която ще се отцежда. Едва след това ще започне да работи тунелната машина с нормален темп. През есента ще започне изграждането на тунела от 6 км, което ще продължи около 1,7 г. Общо цялото строителство на тази част трябва да продължи 2,5 години. След това ще започне възстановяването на пътното платно отгоре, а строителните работи – релсови пътища, елчасти и автоматика, ще продължат до пълното изграждане на отсечката с 6 метростанции през „Слатина”. Цялата 6-километрова отсечка ще бъде готова до 42 месеца, считано от октомври 2023 г., обясняват от Метрополитен на страницата си във фейсбук. Тунелопробивната машина Витоша прокопа цялата трета линия от "Овча купел" до "Хаджи Димитър", а през февруари 2019 г. излезе при театър София.

comment 0
visibility 1925
Пързалки и без кънки в центъра на София

Пързалки и без кънки в центъра на София (СНИМКИ)

Безплатно пързаляне по центъра на София осигури замата този уикенд. Тротоарите са заледени и столичани могат да се пързалят централно и без кънки, видя Столица.bg. Зимата "препоръчва" пешеходците да са внимателни, за да не паднат, да пази Господ, че боли. Вчера столичани определиха като "клинична пътека" заледените стълби на подлеза на "Иван Асен" при Румънското. И в центъра на София тази сутрин има доста "клинини пътеки". В голяма снегът превърна централния бул. Витоша от "Патриарха" до Съдебната палата. Настилката е около 2 см лед и няма минаване, само пързаляне, кой както може - на крака, на колене, видя Столица.bg тази сутрин. Който премине успешно, без да го боли, стига до СЪдебната палата. А там висулки застрашават главата му. Има ги по стрехите на сградата, по дърветата. И там да се чуди човек къде да гледа. Покрай сградата пързалка, а отгоре висулки. Ако работниците на фирмите по чистота почиват в снежната неделя, през юни ли ще чистят леда в центъра на София? Диана Юсколова

comment 0
visibility 1765
  Кметът на София обеща 15% увеличение на заплатите в градския транспорт

 Кметът на София обеща 15% увеличение на заплатите в градския транспорт

Кметът на София обеща 15% увеличение на заплатите на работещите в градския транспорт, считано от 1 март. Това стана ясно след среща на Васил Терзиев с протестиращите служители днес. „Имахме продуктивна среща с представителите на Конфедерацията на независимите синдикати в България и Конфедерацията на труда „Подкрепа“, на която успяхме да ги запознаем с нашето предложение, което е от няколко точки.“, обясни столичният кмет пред журналисти. Той допълни, че ще се търси възможност за още едно увеличение през годината, което да бъде обвързано и с развиване на бонусна система за всички служители в отделните дружества. "Целта ни е да намерим трайно решение, за да можем да стимулираме младите водачи да се присъединят към транспортните дружества", каза още Васил Терзиев. Синдикатите обаче настояват увеличението на заплатите да бъде 30%. "В момента постигнахме единомислие за условията на труд и намаляване на извънредния труд. Не намерихме допирни точки в искането за увеличаването на заплатите. Нашите искания са повече от 15%. Ще обсъдим със синдикалните структури дали това предложение ги устройва. Ще продължаваме да настояваме държавата в лицето на управляващите в МС да вземат решение за допълнително субсидиране на Столична община за увеличение на заплатите в градския транспорт, включително и за увеличение на субсидиите и в други градове, където зрее изключително напрежение", каза Тодор Капитанов. вицепрезидент на КНСБ.

comment 0
visibility 1301
-

Срокът за кандидатстване за саниране на сгради се удължава до края на февруари

До края на февруари ще бъде удължен първоначално определеният срок за кандидатстване по Етап две за обновяване на жилищни сгради, съобщават от МРРБ. За Етап II от програмата е предвиден бюджет в размер на 282 470 400 лева. Одобрените сгради за участие в този етап на процедурата сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта. Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинските или районните администрации. Допустими за участие и тук са всички многофамилни жилищни сгради в страната, управлявани по реда на ЗУЕС и проектирани преди 26 април 1999 г. Крайният срок за кандидатстване беше днес, 16.01.2024 г., но поради малкото подадени проекти на по-малка стойност от предвидения бюджет се предвижда той да бъде удължен до края на месец февруари 2024 г. 756 многофамилни жилищни сгради в 102 общини са одобрени за саниране със средства в размер на близо 1,13 млрд. лв. в първия етап на процедурата за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд. Над 3 хиляди бяха подадените предложения.

comment 0
visibility 9454
-

26 училища в София обявиха конкурси за нови директори

Общо 26 общински училища в столицата обявиха, че търсят нови директори. Сред тях има елитни гимназии, като Първа и Втора английски гимназии и 91 немска езикова гимназия. Конкурсът е обявен със заповед от Регионално управление на образованието – София-град. Конкурсът ще се провежда в два етапа:1. писмен изпит, който включва решаване на тест;2. събеседване с кандидата, което включва и решаване на казуси, и защита на концепция за стратегическо управление на институцията. Писменият тест за кандидатите за директори е променен така, че да измерва на само знанията им за нормативните документи, но и техните компетентности – възможностите за развитие на екипи и справяне с кризисни ситуации, съобщи министърът на образованието Галин Цоков. В устния изпит са включени казуси, които са свързани с характеристиката на съответното училище. Предвижда се процедурите да бъдат аудио и видео записвани. Министърът отбеляза, че ще се търсят директори визионери и лидери, а не само администратори. Желаещите да кандидатстват могат да подават документи от 11.01.2024 г. до 17:30 ч. на 12.02.2024 г. включително в Регионалното управление на образованието – София-град, адрес: София, ул. „Антим I“ № 17. : Документите могат да бъдат подадени и по електронен път – на електронна поща:  konkursi_direktori@edusofia.bg (подписани с електронен подпис от кандидата). Ето и списъкът на училищата в столицата, за които се търсят директори: 64 основно училище „Цар Симеон Велики“175 основно училище „Васил Левски“ с. Мрамор, район „Връбница“91 немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“18 средно училище „Уилям Гладстон“105 средно училище „Атанас Далчев“Професионална гимназия по хранително-вкусови технологии „Проф. д-р Георги Павлов“17 средно училище „Дамян Груев“28 средно училище „Алеко Константинов“36 средно училище „Максим Горки“118 средно училище „Акад. Людмил Стоянов“39 средно училище „Петър Динеков“125 средно училище с изучаване на чужди езици „Боян Пенев“102 основно училище „Панайот Волов“141 основно училище „Народни будители“179 основно училище „Васил Левски“ с. Доброславци, район „Нови Искър“177 основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ с. Световрачене, район „Нови Искър“Първа английска езикова гимназияВтора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“66 средно училище „Филип Станиславов“192 средно училище „Христо Ботев“ с. Бистрица, район „Панчарево“199 основно училище „Св. апостол Йоан Богослов“ 59 обединено училище „Васил Левски“100 основно училище „Найден Геров“138 СУ за западни и източни езици „Проф. Васил Златарски“94 СУ „Димитър Страшимиров“23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ Междувременно Министерство на културата обяви конкурс и за директор на Националната гимназия за древни езици и култури "Константин-Кирил Философ". Конкурсът ще се проведе чрез разглеждане на представените документи и концепция за развитието на Националната гимназия, и събеседване. Документи могат да се подават до 09.02.2024 г., кандидатите да представят в  Министерство на културата, бул. ”Ал. Стамболийски” № 17. Кандидатите следва да представят концепция за развитието на НГДЕК за срок от 4 /четири/ години.

comment 0
visibility 1678
type-photo.svg
"Надежда" отбеляза 146 години от Освобождението на София с мащабна историче

"Надежда" отбеляза 146 години от Освобождението на София с мащабна историческа възстановка

Ген. Йосиф Гурко влезе победоносно на бял кон в Северен парк по време на историческа възстановка на Освобождението на град София. Стотици гости на днешното събитие аплодираха доброволците от Национален съюз "Единение" и Сдружение "Обединени Балкани". Доброволците, патриоти по душа, пресъздадоха в Северен парк историческата битка между Западния отряд на ген. Гурко и Османската армия от 4 януари 1878 г., преди 146 години, когато нашата столица отново е свободна. С пукот на оръдия, артистичност и автентични костюми, участниците ни пренесоха в славните мигове на победния ден. Възстановката беше и своебразен поклон пред паметта на загиналите в битките за София. Кметът на район "Надежда" инж. Димитър Димов отправи специална благодарност към доц. д-р Георги Маринов, председател на Н.С. "ЕДИНЕНИЕ" и Андрей Маринков, председател на Сдружение "Обединени балкани" за вдъхновяващото партньорство. "Сигурен съм, че отворихме вратата на миналото за стотици деца от нашия район", каза той. "Блесналите очи на децата от "Надежда" ме изпълниха с вяра в бъдещето. Цитирах една от великите мисли на великия поет и революционер Христо Ботев, който е казал: "Човек, който не обича децата, майка си, и баща си, не обича отечеството си". Нека пазим традициите и християнските ценности, за да пребъде България.", добави инж. Димов. "Сред големите предизвикателства, пред които сме изправени днес е да помним кои сме, да пазим своя род и език, и да отстояваме българщината. Нека възпитаваме децата, че са потомци на горд и велик народ. Поздравявам всички участници и инж. Димов за най-родолюбивото събитие, което се организира от районен кмет днес!", каза общинския съветник в Столичен общински съвет Георги Валентинов Георгиев. Част от празника бяха и прекрасните танцьори от Клуб за народни хорА и танци МоЙто либе , с ръководител Анета Вълканова. Техните танци ни показаха, че корените на един народ могат да бъдат открити в неговия фолклор и история. Историческата възстановка завърши с победен залп за свободата на София и всеобщо празненство със стотиците гости в Северен парк.

София

София – административен център на 

страната

София – административен център на страната

София е не само административен център на България, столица, но е и градът с най-голяма площ и население в страната. Според статистиките, в края на 2018 г. столицата ни се нарежда на 14-то място по големина сред градовете в Европейския съюз. Населението на столицата е 1 241 675 души към края на 2018 г.

София е позиционирана в централната част на Западна България. Тя е обградена от красиви планини. На юг се намира Витоша. На запад е Люлин, а в северната част достига Стара планина. В Европа се нарежда на четвърто място по височина столица. София се намира върху четирите Искърски речни тераси. Нейните притоци също са в пределите на столицата: Перловска и Владайска река. Минералните извори, разположени на софийска територия са впечатлявали още древните римляни.

Като главен административен, транспортен, технологичен, индустриален, университетски и културен център на държавата, в София е концентрирано 1/6 от промишленото производството на страната. Тук е съсредоточена интелектуалната мощ на страната - БАН, водещите български университети, множество кина и театри, Националната галерия, както и всякакви научни и исторически ценни музеи. Целия център на София е изпълнен със уникални археологически паметници и артефакти още от римско време.

История 

на столицата София

История на столицата София

София е провъзгласена за столица на страната през 1879 г. на 3 април. Предложение прави проф. Марин Дринов, а Учредителното народно събрание го приема. Основание за това решение е факта, че това е стар български град, разположен далеч от турската граница и почти в средата на родните земи по това време.

Девизът, който има столицата, „Расте, но не старее“, определено ѝ приляга.

Местоположение на София

Местоположение на София

Софийският исторически център е на юг от центъра на Софийското поле. Днешна София се разпростира върху по-голямата част Софийското поле, предимно на югоизток и югозапад от историческия център като докосва ниските части на планината Витоша, а най- североизточните квартали са буквално по склоновете на Стара планина.

Въздухът на 

София

Въздухът на София

До голяма степен виновна за честото замърсяване на въздуха в София е местоположението в Софийската котловина. Тя е заобиколена от планини, а това възпрепятства способността за самопочистване на столичния въздух. Замърсяването се генерира главно от фини прахови частици и азотни оксиди. „Кремиковци“ вече не работи, така че те идват главно от трафика, отоплението с печки, работещи с твърдо гориво, мръсните настилки и ТЕЦ-овете.

Според статистиките, София се нарежда на тридесет и трето място сред 157 града по замърсяване на въздуха през 2015 г.

Население на 

София

Население на София

Столицата София към днешна дата е градът с най- голямо население на територията на страната. София от 1870 г. може да се похвали само с 19 000 жители, а след Руско-турската война оцеляват 11 684. През 1880 г. се извършва първото официално преброяване на българското население. То установява, че София разполага с 20 501 души население. Етническото разделение е следното: 56% българско население, 30% еврейско, 7% турско и 6% циганско население.

Известно време след Освобождението София бавно започва да увеличава броя на жителите си. Идват преселници от всички части на страната. Най-значителен ръст населението на София претърпява между 1900 до 1946 г. Приблизително 68 000 души през 1900 г. достига повече от половин милион през 1946 г.

Икономика на 

София

Икономика на София

София има огромен потенциал заради голямата територия, голям брой население и огромната наситеност на инвестиционната дейност. В последните години все повече чужди инвеститори и модерни технологии намират почва в София.

Разрастването на строителството в София е пряко подчинено на потребностите на града и неговите мащаби.

Столичани са доста чувствителни на тема презастрояване. Все повече жилищни сгради се проектират и издигат на мястото на квартални градинки и междублокови пространства. Строителството на различни предприятия и на сгради за обществени нужди е снижено до минимум. Много от старите и ценни сгради в София се реконструират, за да оцелеят за поколенията. Много усилия се хвърлят за поддръжката на градската инфраструктура с използване на бюджетното финансиране и финансиране по редица европейски проекти. София разполага със 17 обособени индустриални зони, които независимо от промените, продължават да изпълняват своето предназначение. Изключително важно е плавното повишаване на чуждестранните инвестиции в икономиката в София, а това е логичен резултат от стартиралите радикални промени.

Управление в 

София

Управление в София

Районен кмет стои начело на всеки район в София. Той бива назначаван от Столичен общински съвет и се ангажира с решаването на всички въпроси, проблеми, които са следствие от ежедневните нужди на населението в съответния район. Той е отговорен за административното обслужване на хората, благоустрояването, хигиенизирането и всичко, касаещо нормалния живот в района. Общински съвет, който се избира на всеки 4 години, управлява Столична община.

Административно деление на София

Административно деление на София

София има 24 района, три от тях - Панчарево, Нови Искър и Банкя – са подчинени на СОС и на столичния кмет, но всъщност са извън територията на град София.

Образование и здравеопазване в София

Образование и здравеопазване в София

София разполага с голям брой общообразователни, специализирани, средни професионални училища, гимназии, техникуми, колежи и университети. Статистиката сочи, че приблизително 37,5% от българското население, имащо висше образование, живее в София област. През последните години почти всички учебни заведения и забавачки бяха ремонтирани, преобзаведени, разширени за нуждите на нарастващото население на София. Строят се нови детски градини и ясли, тъй като в момента има огромен недостиг на места за децата. Все още се налага родителите да подават молби за прием в детските градини докато децата са все още в бебешка възраст. В последната година се изградиха редица спортни игрища в училищните дворове. Много училища получиха своя толкова жадуван спортен салон. Така се осигурява възможността всички деца да спортуват свободно и да се занимават с наистина здравословна дейност. София разполага с 45 болници и 102 поликлиники. Столицата е обект на изключителен интерес от страна на туристи от цял свят заради огромното си историческо наследство. Навсякъде в София има следи и останки от древна Сердика. Ясно е, че София е една необятна тема. В категорията с това наименование в медията ни присъстват новини, свързани с всичко, изброено по-горе и още повече. София непрекъснато се развива, а това води до взимането на редица решения, осъществяване на грандиозни проекти. Всичко ново и голямо е съпроводено неминуемо и с грешки, но и с много положителни емоции. Затова новините в тази медийна категория са многобройни.

София – административен център на страната

История на столицата София

Местоположение на София

Въздухът на София

Население на София

Икономика на София

Управление в София

Административно деление на София

Образование и здравеопазване в София

Прочетете още