Времето в София

Въздухът в София

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване
comment 0
visibility 6633
Затварят за движение улици в центъра на София за 3 март

Затварят за движение улици в центъра на София за 3 март

Столична община създава организация на движението  по повод тържественото честване на Националния празник на Република България - 3-ти март, съоблщиха от Московска 33.  Забранява се спирането и паркирането на МПС по улици в центъра на София. Забраняват се престоят и паркирането на пътни превозни средства, с изключение на автомобилите осигуряващи мероприятията от 14.00 до 22.00 часа на 27.02.2024 г. и от 08.00 до 22.00 часа на 28.02.2024 г. на източната половина на паркинга на пл. „Кн. Александър І". изключение има само за местата в режим на платено паркиране „служебен абонамент". От 14.00 часа до приключване на мероприятието на 28.02.2024 г. се ограничава спирането и паркирането е на ул. „Аксаков" между ул. Г. Бенковски" и ул. „Дякон Игнатий". От 03.00 часа до 12.30 часа на 03.03.2024 г. на паркинга на пл. „Николай Гяуров"; От 03.00 часа до приключване на мероприятията на 03.03.2024 г.: - на паркингите на пл. „Народно събрание"; - на паркингите на пл. „Св. Александър Невски" и се закриват базарите за художествени произведения; - на ул. „Оборище" между пл. „Св. Александър Невски" и бул. „Васил Левски"; - на ул. „Аксаков" между бул. „Васил Левски" и ул. „Цар Шишман". Забраняват си влизането на пътни превозни средства в двете посоки, престоят и паркирането, с изключение на автомобилите осигуряващи мероприятията, както следва: От 18.30 часа до приключване на мероприятието на 28.02.2024 г. по ул. „Аксаков" между ул. „Г. Бенковски" и ул. „Дякон Игнатий". От 07.00 часа до 12.30 часа на 03.03.2024 г.: - по ул. „Оборище" между бул. „Васил Левски" и пл. „Св. Александър Невски"; - по ул. „Московска" между бул. „Васил Левски" и ул. „Г. С. Раковски"; - по ул. „11-ти август" между бул. „Княз Ал. Дондуков" и пл. „Св. Ал. Невски"; - по ул. „15-ти ноември" между бул. „Цар Освободител" и пл. „Св. Ал. Невски"; От 14.00 часа до приключване на мероприятията на 03.03.2024 г.: - по бул. „Цар Освободител" между бул. „Васил Левски" и ул. „Г.С. Раковски"; - по ул. „15-ти ноември" между бул. „Цар Освободител" и пл. „Св. Ал. Невски"; - по ул. „Аксаков" между бул. „Васил Левски" и ул. „Г. С. Раковски"; - по ул. „Цар Шишман" между ул. „Славянска" и пл. „Народно събрание"; - по ул. „6-ти септември" между ул. „Славянска" и бул. „Цар Освободител"; - по ул. „Хаджи Димитър" между бул. „Васил Левски" и ул. „Цар Шишман". От 11.30 до 12.30 часа на 03.03.2024 г. по ул. „Леге" между ул. „Съборна" и пл. „Атанас Буров". От 19.30 часа до приключване на мероприятието на 03.03.2024 г. се забранява влизането на пътни превозни средства по бул. „Цар Освободител" между ул. „15-ти ноември" и ул. „Г. С. Раковски", само при необходимост и по преценка на отдел „Пътна полиция" при СДВР.

comment 0
visibility 925
-

Васил Терзиев: Предстои конкурс за нов главен архитект на София

София ще има нов главен архитект, това ще се случи след като бъде проведен конкурс. Това каза кметът на София Васил Терзиев пред БНТ. Не сме имали един ден спокоен, от както сме в управление, отбеляза Терзиев. Предстоящите четири години няма да бъдат никак леки, каза още той, като добави: "Няма да отстъпя от принципите си и това, за което се боря - за прозрачно и ефективно управление". Той добави категорично, че няма разделение в отношенията. По думите му "Спаси София" няма да са опозиция."Никой не се изживява като опозиция - нито в коалицията, нито в управлението. Ние многократно сме заявявали, че въпреки всички трудности, ще намерим решения, които са в интерес на софиянци. В крайна сметка за това ни е гласувано доверие, но сме длъжни да даваме контекст защо някои неща ще бъдат доста по-трудни, отколкото би ни се искало и защо зад лозунгите колко много обичат София и правят за София, някои от политическите партии няма никаква същност в действията им", каза кметът.По думите му поне има общински съвет, който работи, но отношенията между партиите в него пак са изострени. "Видя се колко различни са визиите ни за управлението на този град. То се вижда в самия процес - през цялото време как ние подходихме отворено, прозрачно", коментира Терзиев. "От всичките важни комисии, тези които имат 23-ма представители в общинският съвет, нямат нито една. Говорим как ще променим управленския модел на столицата (бел.ред.  БСП) , в същото време подкрепят представителите на ГЕРБ. Ние сме търсили справедлив начин, по който всички да бъдат ангажирани. Нашият топ приоритет трябва да бъдат гражданите на града", отбеляза кметът на София. Промени е имало и ще продължава да има, заяви той. Разликата извън управление и в управление е много голяма. В добри отношения сме с Любо Георгиев, голяма част от идеите му ще намерят реализация в този мандат.Когато бъдат направени промени в организационната структура на общината, ще бъде насрочен конкурс, за което се изисква решение на Общинския съвет, поясни Терзиев. Парите за увеличение на заплатите в градския транспорт са осигурени и предвидени в бюджета, каза още Терзиев. По думите му една част от средствата са от планираното увеличение на цената на билети и карти, друга част идва от държавата – от средствата, с които се компенсират картите за деца и пенсионери, обясни той. Реализирани са и икономиите , свързани с охрана в „Метрополитен“.

comment 0
visibility 970
Кметът на София: Ще впрегнем целия си ресурс гробищата да бъдат почистени п

Кметът на София: Впрягаме целия си ресурс гробищата да бъдат почистени за Задушница

„Софийските гробища са превърнати от място за покой за мъртвите в ад за живите. Нерегламентирани практики, лоша поддръжка и липсваща сигурност. Това е недопустимото наследство на едно безотговорно управление“, така кметът на София Васил Терзиев коментира гробищните паркове в столицата. Той подчертава, че на 9 март е Задушница и още преди тази дата екипи на  Общината и доброволци ще обединят усилията си, за да се възстанови „нормалността в гробищните паркове“. „За да ограничим достъпа на хора, за които има съмнения, че извършват вандалски прояви, нерегламентирана дейност и поругават гробовете на нашите близки, в общинското предприятие назначихме заместник-директор по сигурността. По време на предишното управление такава длъжност е имало само в продължение на две години“, казва още кметът. Той уточнява, че към общинското предприятие “Гробищни паркове” има 9 парка, които се състоят от 400 парцела, с обща площ 2900 декара. Шефът на „Гробищни паркове“ в София: Заварихме място, което се е превърнало в ад „Състоянието им е окаяно, от 30 години са занемарени и поддръжката им сведена до минимум. Поставяме началото на мащабна акция по почистване. Призоваваме да се включат и всички желаещи доброволци“, допълва столичният кмет.  Терзиев акцентира върху това, че част от територията на Централните софийски гробища е недвижима културна ценност. „Това е място, което сме длъжни да поддържаме в изряден вид, да пазим историческата и културна памет. В границите на парка се намират и гробовете на големи личности от българската история, политика и култура, сред които Стефан Стамболов, Елин Пелин, Елисавета Багряна и много други.“, посочва кметът на София. Той поема ангажимент, че до Задушница гробищните паркове в София ще бъдат почистени. „Хората, които идват да почетат близките си, могат да са спокойни, че ще впрегнем целия ресурс на общината, за да бъде почистено и да бъдат извозени клони и зелени отпадъци. Голямата ни цел е до следващата Задушница Централните гробища да имат съвсем нов облик - без кал, с чисти и подредени алеи, с подходящо озеленяване. Призовавам всички за нетърпимост към безобразията, които са се случвали на територията на гробищните паркове в миналото. Има ново управление със силна воля. Подавайте сигнали и не се примирявайте“, призовава кметът на София.

Реклама
comment 0
visibility 856
type-photo.svg
И сградата на Столичната община ще бъде осветена с цветовете на украинското

И сградата на Столичната община ще бъде осветена с цветовете на украинското знаме

По повод втората годишнина от началото на войната в Украйна днес 24 февруари и сградата на Столичната община ще бъде осветена в 18:30 ч. в цветовете на украинското знаме, съобщават от „Московска“ 33. “Изразяваме своята солидарност с Украйна и нейния народ и се прекланяме пред невинните жертви на войната,” каза кметът на столицата Васил Терзиев. Столичната община обнови с пролетни цветя алеята при паметника на известния украински писател и художник Тарас Шевченко в градини „Възраждане“. В общинския център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ са открити две изложби, посветени на събитията в Украйна. Едната е „Помагащият човек" - аудио разкази върху първите дни на войната през очите на помагащите хора. Другата експозиция, която може да се види в „Топлоцентрала“, събира в едно 6 артисти от България, Хърватия и Украйна, обединени в мисията да покажат силата и надеждата на хората, които живеят в Украйна, тези, които са отвъд новините. WE SEE UKRAINE е реализирана едновременно на три места: Топлоцентрала, КО-ОП, контейнер VOX POPULI между 20-ти февруари и 07 март. В Топлоцентрала ще могат да се видят творбите на: Ирина Ворона- Украйна Игор Грубич – Хърватия и Олга Филончук- Украйна/Германия. Кметът Терзиев изпрати писмо до министъра на културата да бъде осветена и сградата на НДК с цветовете на украинското знаме.

comment 0
visibility 635
Столичната община и УНИЦЕФ с проекти за жените и децата

Столичната община и УНИЦЕФ с общи проекти за жените и децата

Столичната община и УНИЦЕФ ще реализират общи проекти в подкрепа на децата и жените, съобщават от „Московска 33“. „Най-добрият начин да осигурим бъдеще за децата ни и да им помогнем да бъдат успешни хора, е като създадем за тях възможно най-добрата основа - среда, в която да растат здрави, свободни, образовани и да вярват в себе си“. Това каза кметът на София  Васил Терзиев по време на срещата си с  представителя на УНИЦЕФ - България Кристина де Бройн. Столичният кмет Терзиев посочи, че се стреми Общината да насочва повече инвестиции в инфраструктура за децата - детски площадки, безопасна среда около училищата и детските градини. Според него е важно общината да обръща внимание не само на базовите нужди на децата, а да осигури повече места за спорт и творчески пространства - в образователните институции, в местните общности, за да им помогне да бъдат здрави и да развиват своя потенциал. По време на срещата заместник-кметът по социалните дейности Надежда Бачева сподели че подкрепата на УНИЦЕФ за работата с деца в т.нар. “сини стаи” е била изключително ценна за децата.  Столичната община е изградила четири “сини стаи”. Това е щадящ метод за разговори с деца, преживели травма, които разказват за преживяното в защитена среда, а спецалистите имат възможност да наблюдават и анализират поведението и реакциите им, за да окажат възможно най-адекватната подкрепа. Столичната община и УНИЦЕФ ще засилят своето партньорство в различни области като борбата с насилието над деца и жени, детското правосъдие и социалното приобщаване. Регионалният офис на организацията изрази готовност да помогне за създаването на екшън план за децата на София, който е част от националния план за изпълнение на Европейската гаранция за детето на Европейския съюз.

comment 0
visibility 7761
type-photo.svg
Възстановяват емблематичния хотел „Париж" в София  (СНИМКИ)

Възстановяват емблематичния хотел „Париж" в София (СНИМКИ)

Емблематичният за София хотел „Париж“, намиращ се на бул. „Княгиня Мария Луиза", ще бъде напълно възстановен, съобщават от Столична община. Главният архитект Здравко Здравков издаде разрешение за реконструкция на зданието и за реставрационно-консервационни работи по фасадите. В момента сградата е в лошо състояние, неизползвана от дълги години вследствие на поредица от дела по отношение на собствеността. "Новият ѝ собственик със съдействието на Направление „Архитектура и градоустройство" предприе действия за възстановяването на обекта и запазване на неговата автентичност, архитектурно-градоустройствена и историческа ценност като част от недвижимото културно наследство на София. При реставрацията на фасадите ще се възстанови автентичният вид на сградата и нейното обемно-пространствено възприятие", посочват от СО. Сградата е проектирана от един от най-значимите български архитекти на ХХ век – арх. Наум Торбов. Хотелът е построен в периода 1909 – 1912 г. Той има четири надземни етажа с характерната за периода надлъжна схема на хотелските стаи. Декоративната фасадна система е разработена чрез мазилкова техника в стил „сецесион", характерен за първите сгради на арх. Торбов. Фасадите са разчленени чрез тънки лизени (плоски вертикални издадени ивици), декорирани в горния си край със сецесионови картуши. Прозорците са поставени в хлътнали навътре полета между лизените. На главната фасада има четири балкона в кръстовидна композиция, подпрени с по две богато орнаментирани конзоли. Партерният етаж е подчертан с редица мощни колони, декорирани с типични сецесионови елементи.  

comment 0
visibility 920
Кметът Терзиев: Новото мнозинство в СОС саботира програмата за саниране

Кметът Терзиев: Новото мнозинство в СОС саботира програмата за саниране

София може да изгуби шанса си да получи европейски средства за саниране на многофамилни сгради. За това предупреждава кметът Васил Терзиев. Притеснението му идват, след като мнозинство в Столичния общински съвет вчера отказа да разгледа доклада му, свързан с програмата за безплатно саниране. Вчера беше решено следващият вторник (27 февруари) СОС да проведе извънредно заседание за санирането. В решението ще може да се запише, че то влиза в сила веднага.  „Удълженият от МРРБ срок за кандидатстване даваше възможност на общинските съветници да постъпят отговорно и парите да не бъдат загубени. Но новото опозиционно мнозинство отново саботира софиянци. Последният срок изтича на 29 февруари“, посочва Терзиев. Според него добруването на София за пореден път става заложник на политическото говорене. „Вместо да предприемат реални действия в услуга на гражданите, опозиционното мнозинството прикриха бездействието си с политиканстване. Въпреки това ние като общинска администрация ще намерим решение за финансирането за саниране на сгради. Но е крайно време изпратените от гражданите общински съветници да започнат да съдействат на същите тези граждани“, казва още столичният кмет. Той се обръща и с няколко риторични въпроси към част от общинските съветници в местния парламент: И да отговарят на въпросите: заслужават ли софиянци да плащат по-ниски сметки за отопление? Заслужава ли европейска столица да получи еврофинансиране? Ако отговорите са “да” - защо днес (б.а. – вчера) отхвърлихте тази възможност? Надявам се, че идната седмица докладът ще си остане в дневния ред и ще може да продължим програмата за саниране с подкрепата на европейските фондове.    

comment 0
visibility 659
-

В Столична община най-много са административните разходи

Най-голям е размерът на административните разходи в Столична община. Това показва графика с всички плащания, които общината е направила за месец януари, публикувана от кмета на София Васил Терзиев. Общата сума на разходите на общината за първия месец от годината е 21,542,021.65 лева. От тях административните разходи са 36,4%, или 7,831,099.70 лева. Следват разходите за транспорт - 28,5% (6,137,056.22 лева), и за сметоизвозване - 10,8% (2,331,350.64 лева)."В частта “Административни разходи” не влизат само заплатите на служителите в Столичната община. Тук са и други дейности на администрацията за предоставяне на услуги за гражданите и за самото функциониране на администрацията. На пръв поглед е странно това перо да е 30% от всички плащания през януари. Но причината е лесно обяснима – заради това, че няма приет бюджет, има ограничения върху много от останалите плащания. Когато бъде приет бюджетът, ще започнем изпълнението и на големите инфраструктурни проекти и този процент няма да е толкова висок", обяснява кметът Васил Терзиев.За погасяване на заем общината е изразходвала 6,7%, или 1,432,546.60. Правните услуги са 2,9%, поддръжката на светофари и уличното осветление са съответно 2,4 и 2,2 на сто. Охраната на столицата е 2,1% от разходите. Най-малко - под 1% от разходите за месеца са похарчени за поддръжка и сметосъбиране - и двете дейности заемат по 0,9% от плащанията на общината.

comment 0
visibility 653
София и Баку обмислят меморандум сътрудничество

София и Баку обмислят меморандум сътрудничество

Столичният кмет Васил Терзиев и посланика на Азербайджан Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов обсъдиха възможностите за общ меморандум за сътрудничество между София и Баку. Това съобщи Терзиев на страницата си във Фейсбук. Подобен документ вече съществува между историческата азерска столица и Велико Търново. Резултатът е инвестиции в старопрестолната столица и общи проекти за над 10 млн. евро. „Азерското посолство е активно в столицата и подпомага инициативи като залесяване в паркове, подкрепа на общности, медицинско оборудване за болници.“, посочва столичният кмет. Терзиев е поканен от посланик Хюсейнов да участва в 13-та сесия на Новия градски дневен ред на ООН, която ще се състои в Баку. „За мен като кмет е важно да имаме добри условия за инвестиции в града ни и да привличаме азерски компании да работят тук. Наред с това можем и да си сътрудничим в областта на високите технологии, където София има сериозен опит с множеството технологични бизнеси, които работят тук. Също така градът ни предлага много възможности за туризъм и културни събития и с посланика ще продължим да работим за повече общи дейности“, казва още кметът на София.

comment 0
visibility 781
Мият всички подлези в София (СНИМКИ)

Мият всички подлези в София (СНИМКИ)

Подлезите в районите „Надежда“,“ Триадица“, „Сердика“, „Подуяне“ и „Лозенец“ бяха измити вчера, съобщават от Столичния инспекторат. В следващите дни екипите на фирмите по чистота ще продължат с дейностите в районите „Слатина“ и „Триадица“. До края на месец февруари ще бъдат измити всички 70 пешеходни подлеза в града. Инспекторатът е възложил на фирмите да започнат миене на пешеходните подлези в столицата с оглед на благоприятните атмосферни условия. За да не се възпрепятства свободното преминаване на пешеходците, миенето се изпълнява и в дневна, и нощна смяна, след създадена организация за това. Контрол по качеството на изпълнението се осъществява от екипи на Столичния инспекторат на терен.

comment 0
visibility 754
Готов е Оздравителният план за столичния Завод за отпадъци

Готов е Оздравителният план за столичния Завод за отпадъци

Управленският екип на ОП „Столично предприятие за третиране на отпадъци“ финализира Оздравителния план. Той е разработен вследствие на получения през януари одитен доклад, след който кметът на София Васил Терзиев подаде сигнал в прокуратурата, съобщават от „Московска“ 33. „Планът е резултат от извършената изчерпателна проверка на функционирането на общинското предприятие и състоянието на всички машини и съоръжения. Той определя стъпките и начините за отстраняване на констатираните нередности, за да бъде възстановена нормалната работата на СПТО“, посочват от СО. Създаването на план за действие за възстановяването на ОП „СПТО“ е вторият етап от действия, които управленският екип предприема за модернизирането на предприятието. Първата стъпка бяха интензивни действия по възстановяване работата на завода, като се минимизира времето на аварийно спиране и престой. „Целта на плана е да бъдат възстановени напълно нормалната работа на предприятието и да се произвежда продукт с качествени показатели, така както заводът за третиране на отпадъци е проектиран“, коментира кметът Терзиев. В третия етап ще бъде представен пълен план за модернизация, който ще е базиран на Оздравителния план. „Модернизацията на производството ще обхваща промяна на част от технологичните параметри, което ще позволи внедряването на нови технологии, автоматизация и роботизация на отделни технологични процеси. За целта ще бъдат изготвени съответните проекти, инвестиционни намерения и изменения на Комплексно разрешително“, добавят от Столична община. Основните приоритети на плана за действие включват повишаване на контрола, чрез въвеждане на допълнителни контролни процедури, въвеждане на всички машини и съоръжения в нормален работен режим, оптимизиране на организационно-управленската структура, отстраняване на констатираните нередности и възстановяване на проектния капацитет на инсталацията. Търси се оптимизиране на производството и начините на работа. „Въпреки похарчените от предишното управление близо 114 млн. лева за последните три години, повече от 2/3 от машините и съоръженията са за основен ремонт, а предприятието не е могло да работи нормално. Липсата на поддръжка, съчетана с неработещите системи за обезпрашаване, са довели до поетапно дефектиране на основни съоръжения. А без тях няма как да има работещ производствен процес“, казва още столичният кмет. За Оздравителния план Самият Оздравителен план е съсредоточен в три етапа – предприемане на спешни, краткосрочни и дългосрочни мерки. На първо място се търсят решения за намаляване на времето за реакция чрез регламентирането на системни обходи и ежедневни инспекции. Предложени са мерки за справяне с честите аварии, блокажи и други проблеми, които намаляват ефективното работно време на машините и е стартиран процеса по попълването на недостигащия персонал в ключовите области на производството. Заварената ситуация, в която изолирането на конкретни екипи от координация помежду си е преустановена и взаимодействието между тях е възстановено и поставено на преден план, което решава много от проблемите с персонала. “През последните два месеца предприехме стъпки за подобряване на работната среда, създадохме строга организация на отчетност и ежедневни оперативки. Работният процес се следи отблизо, като се създаде процес за ежедневни инспекции, които дават информация за реалното състояние на машините и съоръженията във всеки момент на работния процес. Предприети са действия за намаляването на времето за реакция при възникването на запалвания, причинени от изхвърлени литиево-йонни батерии, инсталирани са монитори за термовизионните камери. За да предотвратим порочните практики, които наследихме, в момента са предприети действия за подобряване на начините на изписване на резервни части от склада, като се търси пълна отчетност на заявените, получените и изписаните  такива”, коментира Николай Савов, и.д. директор на СПТО.

comment 0
visibility 659
-

Над 81 млн. лв. местни данъци и такси внесоха софиянци за месец и половина

81, 161 млн. лв. местни данъци и такси са внесли столичани в бюджета на София от началото на януари до средата на февруари. За същия период на миналата година приходите от налози за недвижими имоти и МПС са били 74, 478 млн. лв., уточниха от дирекция „Общински приходи“ на Столична община.До 30 април собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства могат да платят годишните си данъци с 5% отстъпка, ако цялата сума се внесе наведнъж. До края на април е крайният срок и за първата вноска на такса битови отпадъци.Ако плащате местните налози на части, сроковете за това са:- Данък недвижими имоти и данък МПС: 30 юни - първа вноска и 31 октомври - втора вноска.- Такса битови отпадъци - четири вноски: 30 април, 30 юни, 30 септември и 30 ноември.Гражданите могат да плащат бързо и лесно през интернет страницата на Столичната община https://szp.sofia.bg/OnlineReportWSClient/pages/login.jsf Освен с ПИН-код, издаден от общината, или ПИК, издаден от НАП, физическите лица могат да влизат в системата и с електронен подпис. Друга възможност е да заплатят своите данъци по банков път, чрез финансови посредници ли на едно от 22-те данъчни отдела на Столичната община, независимо от адреса на имота или на задълженото лице.Печатането на данъчните съобщения за София вече започна и разпращането им до собствениците на недвижими имоти в столицата ще стане в края на този месец. По същото време ще бъдат изпратени и електронните писма до 25 455 софиянци, които предпочитат да получават съобщенията по имейла, вместо в пощенската кутия на блока си.В съобщенията е изчислен размерът на данък сгради и такса смет, които собственикът дължи за имотите си на територията на Столична община. На отделен ред е информацията за наличие на стари задължения, ако има такива. По закон, при плащане на местни данъци и такси, постъпилите средства покриват задълженията по реда на тяхното възникване. Така че, ако имате забравен данък за минали години, при плащане сега ще се погасят първо старите дългове, а не този за 2024 г.

comment 0
visibility 694
Кметът на София: Името на Васил Левски ще остане завинаги символ на несломи

Кметът на София: Името на Васил Левски ще остане завинаги символ на несломимия български д...

Кметът на София Васил Терзиев взе участие във възпоменателната церемония пред паметника на Васил Левски. Пред насъбралото се множество той произнесе слово по повод 151 години от гибелта на Апостола на Свободата. Ето какво каза столичният кмет в своето слово: Преди 151 години тук губи живота си Апостола на свободата, за да превърне в безсмъртен идеала за България. Идеалът за чистата и свята република - свободна, независима, горда. Всички ние, в този град, и всяко кътче на България, живеем върху завета на Левски. Преди век и половина, Левски казва, че “днешният век е век на свободата”. Свободата често има недоброжелатели. Понякога външни, понякога вътрешни. Свободата обаче започва тогава, когато живеем думите на Апостола: “Нашата работа зависи от нашите собствени усилия.” Никога не бива да забравяме това. Всичко зависи от всеки от нас. Всички ние трябва да продължим делото на Апостола, като го преоткриваме и живеем всеки ден, всеки един от нас, във всяко свое действие. Да обединим усилия и да работим за страната и града си в духа на Левски - с вяра и решителност; да бъдем граждани, които се гордеят с историята и работят за бъдещето. “Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи”, казва Апостола. Васил Левски е образ на обединение. Виждаме това и днес с всички събрани представители на институциите в България на едно място, в почит на един символ, с всички хора. Щом можем да се обединяваме в почит към миналото, можем да отдадем значимото към него като работим безрезервно за бъдещето. Пожелавам на всеки един от нас, българските политици, да е отговорен и достоен пред народа си, независимо от обстоятелствата и ролята си. Името на Васил Левски ще остане завинаги символ на несломимия български дух и на неговия стремеж към справедливост, независимост и обществено благополучие. “Всичко се състои според нас в нашите задружни сили. Против тях не може противостоя и най-силната стихия” Дълбок поклон пред паметта и делото на Апостола на свободата!

comment 0
visibility 720
S&P: София повиши оценката си до „положителна“

S&P: София повиши оценката си до „положителна“

Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings повиши перспективата пред рейтинга на София – от "стабилна" на „положителна“ поради подобрените перспективи за икономически растеж на столицата. Агенцията също така потвърди  дългосрочния кредитен рейтинг на София – "BBB", посочват от „Московска“ 33. Положителната перспектива отразява мнението на S&P Global Ratings, че икономическият растеж в София може да се подобри повече от очакваното благодарение на влизането на България в еврозоната, което се очаква през 2025 г. "Присъединяването към еврозоната би подкрепило ръста на приходите и равнището на благосъстояние в града", смятат от Агенцията. И допълват, че приемането на еврото би могло да разшири източниците на финансиране на града и да подобри достъпа му до капитали. В съобщението на S&P Global Ratings се казва още, че София ще запази сравнително доброто изпълнение на бюджета благодарение на силната местна икономика, която подкрепя силния ръст на данъчните приходи. „Важното за мен и екипа на общината в следващите месеци е да работим усилено, за да оправдаем доверието, което ни се гласува, като направим нужните реформи и в търговските дружества, за да предоставяме по-качествени и ефективни услуги на хората на София. Заедно с Иван Василев, заместник-кмет по финансите, вече работим върху анализ на финансовите резултати, управленските практики и ефективността на търговските дружества. В следващите седмици ще споделим резултата и нашите препоръки към принципала им СОС.“ Според S&P Global Ratings, Агенцията би могла да преразгледа надолу перспективата до "стабилна" при по-слаби управленски практики като например тези, отнасящи се до дружествата в града, които са довели до увеличаване на рисковете до момента. Преразглеждане на перспективата на София до "стабилна" може да има и в случай, че бъде преразгледана перспективата и по отношение на България. Изпълнението на политиките на новата администрация може да бъде възпрепятствано от структурни предизвикателства, смята Рейтинговата агенция. Агенцията счита управлението на София до момента за сравнително слабо в международен контекст, без дългосрочна видимост на финансовото планиране, и консервативно и счита, че изпълнението на капиталовите планове на града и надзорът над общинските дружества като цяло са слаби. “Смятаме, че новата администрация на града, след изборите в края на октомври 2023 г., може да промени политиката, като се съсредоточи върху повишаване на ефективността,” казва S&P Global Ratings. “Новият кмет Васил Терзиев, който е подкрепян от проевропейска коалиция, води кампания за подобряване на прозрачността и ефективността на общината и нейните дружества. Според нас това би могло да намали риска в някои от общинските дружества, които отдавна страдат от слаби финанси, включително изпитващото затруднения дружество "Топлофикация". Въпреки това прилагането на политиката може да бъде бавно поради фрагментирания характер на Общинския съвет и институционалните предизвикателства в българския сектор на местното и регионално управление, поне в краткосрочен план”, се казва в анонса на S&P Global Ratings. “София се възползва от благоприятната си икономическа позиция в сравнение с други градове. БВП на глава от населението в България остава скромно, докато производителността на труда в София е над два пъти по-висока от средната за страната. Освен това, увеличението на броя на населението и структурата на заетостта в София се развиват по-благоприятно, отколкото в България като цяло. Градът е административен и финансов център на България и има добре диверсифицирана икономика, базирана на услугите, включително местната фондова борса, големи банки и стабилен сектор на услугите,“ смята  S&P Global Ratings.

comment 0
visibility 792
Жители на кв. Факултета се включиха в почистването на квартала

Жители на Факултета се включиха в почистването на квартала

Жители на столичния кв. „Факултета“ излязоха и почистиха замърсени пространства в квартала. Инициативата започна миналата събота – 10 февруари, но продължи и в тези почивни дни, съобщават от Столична община. Дейностите се проведоха с активното съдействие на секторния инспектор, който след няколко срещи с жителите е създал организация и е подпомогнал работата. Почистени са площи около общинските жилища на бл. 023 и бл. 464 в район „Люлин“, както и пространствата под Околовръстен път при кв. „Филиповци“. „Хората изразиха своята удовлетвореност от резултата и се надяват, че почистеното ще се пази“, посочват от СО. Столичен инспекторат ще подпомага желаещите да се включват в инициативи за по-чиста среда като част от превенцията опазване на кварталните пространства.

Столична община

Столичани са изключително активно ангажирани с благоустрояването на София, работата на общинската управа, стопанисването на различни ценни архитектурни, исторически, културни обекти и др. Тази тяхна активна гражданска позиция превръща новините, пряко свързани със Столична община, особено четени и коментирани.

Територия на Столична община

Територия на Столична община

Факт е, че в област София се намира единствената община – Столична община. Столична община се разпростира на площ от 1348.902 кв. км. Ако трябва да направим сравнение с останалите общини в страната, Столична община е на втори място по големина. Най-голямата община е Сливенската. Гранични на Столична община са следните общини: В северозападната част са общините Божурище, Костинброд и Софийска област; В северната част са община Своге и Софийска област; В източната част се намират община Елин Пелин и Софийска област; В югоизточната част са разположени община Ихтиман и Софийска област; В южната част са община Самоков и Софийска област; в западната част се намират община Перник и област Перник.

История на Софийска община

История на Софийска община

Според историческите сведения, общината става законен орган на местното самоуправление по примера на семейната и племенна общност. Като самостоятелна административна единица общината се формира през Първата българска държава. Управлява я княз или кмет. През феодализма общините са подчинени представителите на централната власт. По време на турското владичество общините съществуват, но не са самостоятелни единици. Основните функции на общината са религиозни и просветни. След Освобождението се възвръща дейността на старите общини, формират се и нови такива. След 1944 г. общинското управление се състои от кмет, помощник - кмет, наместници и представители на ОФ. В Столична община те са 9, за градове с повече от 30 000 души население са 7, за всички други са 5, а за селата 2.

Управление на Столична община

Управление на Столична община

Днес Столична община се управлява от Столичен общински съвет, за по-кратко наричан СОС. Членовете на общинския съвет са изборни длъжности. Те се избират от жителите на общината при провеждане на местни избори. Столичният общински съвет определя какъв ще е бюджета на общината всяка година, както и с какви пари ще разполагат отделните столични райони.

Столична община има кмет. Кметските му правомощия са не само в София, но във всичките 38 селища в границите на общината. Това е изборна длъжност, за която решават живеещите в Столична община на местните избори.

Столична община се състои от 24 района. Всеки район се оглавява от районен кмет. Той управлява само своя район. Може да разпределя бюджета за района. Районните кметове се избират от Столичния общински съвет.

Община София и област София-град се припокриват. Кметът и Столичният общински съвет са с 4 – годишен мандат. Общината има собственост и бюджет. За да функционира ефективно администрацията на Столична община, СОС избира различни постоянни и временни комисии, които в момента са 13. Изпълнителната дейност в общината се ръководи от кмета. Кметът носи отговорност за изпълнението на общинския бюджет, за спазване на обществения ред, за изпълнението на поставените програми. Зам.-кметовете в Столична община отговаря за различните отраслови направления. Зам.-кметовете се избират от Столичен общински съвет, но се предлагат от кмета на общината.

Районните кметове се грижат за решаването на всички въпроси, касаещи потребностите на жителите на съответния район, за благоустрояването на техния район, поддържане на хигиената му, както и за компетентното административно обслужване на жителите на съответния район.

Транспорт в Столична община

Транспорт в Столична община

Изключително натоварена е транспортната система в Столична община. Тя е добре развита и е ключова част от транспортната система на страната. В Столична община функционират всички видове транспорт без водния. През Столична община минават части от 6 железопътни линии от ЖП мрежата на страната. Столична община разполага с 8 гари, вагонни и локомотивни депа.

Автомобилният транспорт е изключително натоварен. Основният стремеж на Столична община е намаляването на интензивният транзитен трафик през столицата.

Най-голямото летище в България е Летище София. В момента то се отдава на концесия. Предстои разширение и реконструкция на терминалите, както и изграждане нов терминал. Ремонт на пистата е правен неколкократно

Общественият транспорт на Столична община се модернизира непрекъснато. Целта е да се намали замърсяването на въздуха от превозните средства на градския транспорт. Автобусите се подменят с нови електробуси. Тролеите и трамваите също се подменят с нови, ефективни модели.

Софийското метро се разраства планово. До голяма степен то улеснява придвижването на столичани до различни точки от града.

Природа на Столична община

Природа на Столична община

Софийската котловина, известна още като Софийското поле, заема централната част на Столична община. Това е най-ниската и равна част на общината. На север от Софийското поле е разположена Софийска планина с най-високата си точка връх Готен.

Планина Мургаш се намира на североизток от Софийска котловина. Най-високата ѝ точка е връх Мургаш.

Планина Люлин пък е разположена югозападно от Столична котловина, с най-висока точка връх Дупевица. Планина Витоша е на югоизток, като най-високата ѝ точка е Черни връх. Това е и най-високото място в цялата Софийска община. На територията на Столична община се намират и части от Плана планина, чийто най-висок връх е Манастирище.

Води в Столична община

Води в Столична община

Река Искър се води основна водна артерия на Столична община. 665 км от реката преминават през територията на Столична община. По-значителни източници на Искър в пределите на Столична община са Перловската река, Лесновската река, река Блато, Витошка Бистрица, Железнишка река, река Планщица и река Шипочаница.

Райониране на Столична община

Райониране на Столична община

В пределите на Столична община се намират 38 селища, от които 34 села и 4 града – София, Банкя, Бухово и Нови Искър, разпределени в 24 административни района. Това са районите Люлин, Младост, Красно село, Подуяне, Студентски, Надежда, Слатина, Триадица, Искър, Витоша, Красна поляна, Овча купел, Лозенец, Връбница, Сердика, Възраждане, Илинден, Средец, Оборище, Изгрев, Нови Искър, Панчарево, Кремиковци, Банкя.

Видно е, че категорията сама по себе си обхваща широк диапазон от теми, които живо интересуват читателите и често комуникацията след публикуване на новина е доста оживена. Това е добър знак, че столичани не са безразлични към добрите и лошите практики в управлението и стопанисването на общината. Мнението им е важно и то би могло да накара администрацията да се насочи към проблеми, които не са били забелязани или решени в миналото. Медията ни отразява обективно всяка новина свързана с общината, а гражданите са свободни да споделят своето мнение, положително или отрицателно.

Територия на Столична община

История на Софийска община

Управление на Столична община

Транспорт в Столична община

Природа на Столична община

Води в Столична община

Райониране на Столична община

Прочетете още