Времето в София

Въздухът в София

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване
comment 0
visibility 1151
-

Столичната община връща такса “тротоарно право” в пълния ѝ размер

Столичната община връща такса “тротоарно право” в пълния ѝ размер от 1 април тази година. Таксата беше намалена през есента на 2019 г. заради мерките, свързани с епидемията от коронавирус, и оттогава се събира в непълен размер, съобщават от пресцентъра на общината. Във връзка с възстановяването на размера на таксата “тротоарно право” Главният архитект на София Здравко Здравков е изработил и изпратил специални указания, които да подпомогнат собствениците на заведения при изпълнението на изискванията на наредбата за преместваемите обекти. Собствениците на заведения е необходимо да подготвят и нови схеми за разполагане на преместваемите обекти. Целта е да бъде защитен интересът на гражданите и пешеходците, които трябва да могат да използват по-удобната и по-безопасна част от тротоара. Очакваните допълнителни приходи в хазната на Столичната община от връщането на пълния размер на такса “тротоарно право” са около 1.2 млн. лв. годишно. Данните от касовото изпълнение на бюджета на общината показват, че през 2020 г. и 2021 г. постъпленията от тази такса са били общо с 2,2 млн. лв. по-малко. Според Националния статистически институт броят на нощувките в София през 2022 г. се е изравнил с този през 2019 г., а туристическият бизнес - този на хотели, барове и ресторанти, е на нивата от преди пандемията Ковид-19. По данни на Националната агенция по приходите оборотът на сектор "Ресторанти и хотели" през 2022 г. е 4.6 млрд. лв., но внесените данъци и осигуровки намаляват - сектор "Ресторантьорство" е внесъл 383.7 млн. лв. през 2022 г., което е с 41.9 млн. лв. по-малко от преди епидемиологичната 2019 г.

comment 0
visibility 831
type-photo.svg
Премахват три незаконни постройки край яз. "Искър"

Премахват три незаконни постройки край яз. "Искър" (СНИМКИ)

Започна принудителното премахване на трите незаконни постройки край брега на язовир „Искър“, които са на територията на държавното ловно стопанство „Искър“ (Югозападно държавно предприятие ДП Благоевград). Това съобщи кметът на София Васил Терзиев. Премахването на сградите се извършва, след като петчленен състав на Върховния административен съд потвърди издадените от главния архитект на София Здравко Здравков заповеди за премахване на незаконни постройки. Изтекъл е и срокът, в който собственикът е имал възможност доброволно и за своя сметка да премахне обектите. Припомняме, че със заповеди на главния архитект на София от 2021 г. и 2022 г. е разпоредено на "Био майнинг" АД - София и на Югозападно държавно предприятие да премахнат незаконните постройки. Това са стоманобетонови монолитни сгради, изградени без одобрени инвестиционни проекти и без издадено разрешение за строеж. През 2023 г. ВАС разпореди премахването на обектите, представляващи три постройки, изпълнени през 2020 г. от "Био майнинг" АД в имот, публична държавна собственост – Югозпадното държавното ловно стопанство. Възможността за доброволно премахване от страна на собственика не е изпълнена и затова Столичната община предприе действия за принудително изпълнение и премахване. Дейностите по събарянето се извършва от общинско дружество. Общината ще търси възстановяване на вложените в дейностите публични средства по съдебен път. Ще бъдем безкомпромисни към незаконното строителство. За това е важно участието на всички институции. В нашата работа показваме  нулева толерантност към нарушенията на закона, още повече, когато това се случва на метри от язовир „Искър“.      

comment 0
visibility 746
Без паника: Тестват системата за ранно предупреждение и оповестяване в Софи

Без паника: Тестват сирените в София

Националната система за ранно предупреждение и оповестяване на населението на територията на Столична община ще бъде тествана на 1 април, съобщават от „Московска“ 33. Проверката ще се състои от 11:00 ч. Призовават се гражданите да запазят спокойствие и да не изпадат в паника. Тестът ще бъде за оповестяване при въздушна опасност. Ръководител на предстоящото задействане на системата за ранно предупреждение и оповестяване на населението е Главна дирекция Пожарна безопастност и защита на населението при МВР.

Реклама
comment 0
visibility 922
Ограничения на движението в центъра на София заради честването на 20 г. от

Без коли в центъра на София заради честването на 20 г. от членството ни в НАТО

Заради честването на 20 години от членството на Република България в НАТО се налага временна промяна на организацията на движението в центъра на София, съобщиха от Столична община. От 12 часа на 28 март до приключване на събитието на 29 март се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства, съответно на: - на паркинга на пл. „Кн. Александър I“. От 8:00 часа до приключване на събитието на 29 март на: - на пл. „Николай Гяуров“; - на югоизточната дъга на пл. „Св. Александър Невски“. Изключение се допуска за автомобилите на гостите поканени на събитието. От 14:00 до 22:00 часа на 28 и от 7:00 на 29 март до 2:00 часа на 30 март се забранява влизането на пътни превозни средства по бул. „Цар Освободител“  между ул. „Г.С. Раковски“ и пл. „Независимост“, само при необходимост и по преценка на отдел „Пътна полиция“ при СДВР. От 14:00 часа на 28 март до приключване на събитието на 29 март се разрешава престоят и паркирането на пътни превозни средства, превозващи участниците в събитието от Национална гвардейска част пред Археологическия музей. Столична дирекция на вътрешните работи осигурява охрана на мероприятието, постове за контрол и регулиране на движението на възлови кръстовища за горепосочените време и места.  

comment 0
visibility 884
-

Вдигат заплатите на работещите в детското и училищното здравеопазване с 35 %

От 1 април ще има увеличение на заплатите на работниците в областта на детското и училищното здравеопазване с 35 %. Това каза на брифинг в Столична община кметът на София Васил Терзиев след вчерашните протести на работещите в системата. Здравни служители от училища и градини опитаха да влязат в Столична община "Ще има увеличение от 35 %. Договорихме с Министерския съвет увеличението да се случи от първи април", каза Терзиев. Вече се правят всички формални постъпки за това.  "Държахме парите да дойдат от държавата. Най-важното е всяка институция да си поеме ролята, а не постоянно да се създават кръпки", добави кметът на София. По думите му големият проблем е бил не само да се намерят парите, а и да не се отвори системен проблем.  Общинските съветници на ГЕРБ обявиха контрапредложение - 20% увеличение на заплатите от 1 януари, което според тях е реалистично и ще струва на общинския бюджет 10 млн. лв. годишно. Според Георги Георгиев средствата ще се вземат от рекордния по план на Терзиев резерв на кмета. Предложението ще бъде внесено за разглеждане от Столичния общински съвет. "По необясними за нас причини, господин Терзиев е предвидил в бюджета за тази година два пъти повече пари за представителни разходи. 40 000 лева на месец за пътувания, цветя, обяди и прочие.Това са два пъти повече пари. Предлагаме от тези пари за обяди на кмета и представителни да купим облекото на медицинските сестри и на фелдшерите", предлагат още общинските съветници. Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ и Медицинска федерация "Подкрепа" излязоха на протест пред Столичната община вчера с искания за увеличение на възнагражденията поне до 1800 лева. На протеста медицинските работници се заканиха дори да затворят детските ясли и градини в София.

comment 0
visibility 570
-

Още една сграда в центъра на София ще върне характерния си образ

Институтът по балканистика с център по тракология на Българската академия на науките, разположен на ул. „Московска“ № 45, ще бъде основно ремонтиран, съобщават от НАГ. Издадено е разрешение за строеж, включващ основен ремонт, преустройство и консервационно-реставрационни работи от главния архитект на Столична община Здравко Здравков. Изготвянето на инвестиционните проекти, по които е издадено разрешението за строеж, както и всички подготвителни дейности – заснемане и обследване на сградата, изготвяне на технически паспорт, задание за проектиране и др., са финансирани по Програма „Културно наследство“ на Столична община. Сградата притежава статут на недвижима културна ценност с категория местно значение. Построена е през 1925 година като жилищна сграда на Зора Дорст – сестра на Никола Мушанов, като на втория и таванския етажи е била свързана с неговата къща, разположена в съседния имот. Тя е типичен пример на богато жилище от началото на ХХ век, подобно на много от сградите по улиците „Московска“, „Врабча“, „11-ти август“ и др. в района. Поектирана е от арх. Г. Кунев и е решена в характерния за времето „модерен“ стил, с вертикално членение на фасадите и обединяващи рамки на прозорците от първия и втория етаж. Изпълнени са каменни и мазилкови декоративни елементи, като най-богато украсен е главния вход – с каменни рамка и пластика във формата на венец. Интериорите са с богато и интересно решение - украси по таваните, дървено стълбище с дърворезба, врати, вградени шкафове, радиаторни решетки и др., голяма част от които са запазени в автентичния си вид. Основната цел на Програмата е подкрепата на усилията на гражданското общество за опазване на недвижимото културно наследство на територията на Столична община и насърчаването на собствениците на недвижими културни ценности за извършване на необходимите дейности по опазването, реставрацията, консервацията и социализацията им. Програмата финансира изцяло обследване на сградите, съставяне на технически паспорт и изготвяне на инвестиционните проекти, заплащане на такси за съгласуване/одобряване на същите, издаване на разрешение за строеж и разходите по авторски надзор на проектантите по време на строителството, а собствениците им се задължават в тригодишен срок да изпълнят необходимите ремонтни дейности. Предстои провеждане на нова сесия за набиране на проектни предложения по Програма „Културно наследство“, като информацията за това ще бъде публикувана на сайта на Направление „Архитектура и градоустройство“ и на останалите информационни канали на Столична община.

comment 0
visibility 561
-

За младите хора с креативно мислене: Стартира Академия за визионери - 2024

Стартира четвъртото издание на инициативата, която подкрепя младите хора в смелите им планове за града, съобщават от Столична община. През 2024 г. Академията ще подкрепя идеи в 5 направления:- Наука и иновации;- Изкуство и култура;- Екология и градска среда;- Спорт и здравословен начин на живот;- Животни в риск Ще бъдат финансирани проекти до 5 000 лв. Проектните идеи ще се оценяват от комисия, съставена от доказани професионалисти в различните направления, както и експерти на администрацията на Столична община. В рамките на четвъртото издание на Академията младежите ще участват в обучения и практики. Програмата предвижда менторските сесии и практиките да се провеждат в периода 20 април - 29 юни 2024 г., най-често в съботните дни, в Софийската лаборатория за иновации /Sofia Lab, ул. Сердика № 1, ет. 3/. Предвидена е и възможност за отдалечен достъп. Участниците могат да разчитат на професионална менторска подкрепа от създаването на проектната идея, през реализацията, до нейното отчитане. Екип на администрацията ще съдейства с организацията, логистиката и популяризирането на проектите. "Академията" е отворена за всеки на възраст от 15 до 29 г., който живее в София и има добри идеи с кауза. Записването e до 17 април и се случва с подаване на Информационна карта и Декларация за обработване лични данни на e-mail mladi@sofia.bg.  

comment 0
visibility 726
Цветана Манев и Георги Тодоров – Жоси садиха дървета в столичния парк „Заим

Цветана Манева и Георги Тодоров – Жоси садиха дървета в столичния парк „Заимов“

Голямата българска актриса Цветана Манева и художникът и сценограф Георги Тодоров – Жоси се включиха в засаждането на нови дървета в столичния парк „Заимов“. Фиданките са част от гората на “София филм фест”. Двамата обичани творци са носителите на наградата на София за изключителен принос към киното, съобщава кметът на София Васил Терзиев, който също взе участие в залесяването днес. Част от инициативата бяха още членовете на международното жури на филмовия фестивал – Саболч Хайду – председател, Димитър Маринов, Зорница София, Тинатин Кайришвили, Денис Ру, както и режисьорите Радивое Андрич и Виталий Мански и продуцентът Джим Старк. „Благодаря на Стефан Китанов за инициативата и всички, които се включиха, за да засадим заедно седемте дървета - японски вишни и червенолистна джанка. Заедно можем да направим така, че парковете на София винаги да бъдат едно от най-предпочитаните места за разходка.“, посочва кметът Терзиев. Той уточнява, че от тази седмица в продължение на няколко месеца служители от “Зелени системи” на Столичната община ще засаждат млади фиданки в целия град. „За този сезон само по протежението на улици и булеварди ще засадим около 700 нови дървета. Всички знаем думите, че всеки през живота си трябва да засади поне едно дърво. Надяваме се заедно да засадим повече и да се грижим и пазим зеленината в нашия град“, казва още кметът на София.

comment 0
visibility 1856
В. Терзиев: Заплатите в Общината са скандално ниски, районен кмет взема 250

В. Терзиев: Заплатите в Общината са скандално ниски, районен кмет взема 2500 лв.

Заплащането, което получават общинските служители в София, е недостойно и скандално. Това заяви столичният кмет Васил Терзиев в ефира на радио „Дарик“. „Общината като цяло не е най-атрактивният работодател, но моята амбиция е да го променим. Заплащането не е единственият фактор, но е доста важен. Целта е да постигнем нормални нива на заплащане. В монета те са недостойни. Не може зам.-кметове и районни кметове да вземат по-малко, отколкото е средната заплата за София. 2700 лв. е средната заплата за града, а районен кмет се подписва под 2500 лв. Това е човек, който отговаря за 70 – 80 000 жители и за над 100 човека администрация, за милиони левове бюджет и всеки един подпис може да го вкара в затвора. Така че нивото на отговорност и съответното заплащане си е направо скандално“, обясни Терзиев. Той подчерта, че заместник-кметовете в районите вземат 80% от заплатата на районния кмет, а още по ниски са заплатите надолу по веригата. „Така че имаш хора, които носят огромна отговорност, но получават много ниско заплащане, а това е един от най-сигурните пътища към корупция. За да имаме работеща администрация, тя трябва да бъде добре платена. Тя никога няма да получава толкова, колкото в частния сектор, но не може да се разминава в пъти. Когато тази разлика е по-малка и се компенсира с една наистина добра работна среда, тогава си струва“, допълни кметът на София. Кой и защо иска заплатата на столичния кмет да стане над 9000 лв.? Васил Терзиев подчерта, че не е решил да увеличи заплатата си неколкократно, за да се облагодетелства лично. Той припомни, че откакто е на този пост, дарява своето месечно възнаграждение за различни каузи. „Едно от нещата, които можем да правим по-добре, е да разказваме за многото неща, които се правят и защо се правят. Ние споделяме доста, стараем се, но не знам колкото от това достига до масовата аудитория, а е важно.“, каза още кметът. Терзиев коментира още, че няма бърза стъпка, чрез която да се реши окончателно проблемът с местата в детските градини и училищата. „През 2024 г. 19 сгради за детски градини ще се ремонтират, както и 20 училища. Строят се 41 нови детски градини със 160 нови групи за над 3200 деца, както и 8 ясли за 36 групи и 600 деца. Много неща се строят. И предишната администрация е направила много, за да се реши този проблем. Нашата цел е започнатото да го довършим“, каза той. Софийският кмет коментира още темите свързани с нередностите в гробищните паркове, презастрояването в града, работата на главния архитект, бюджетът за 2024 г., както и възможността от нови кметски избори в София.

comment 0
visibility 898
Кой и защо иска заплатата на столичния кмет да стане над 9000 лв.?

Кой и защо иска заплатата на столичния кмет да стане над 9000 лв.?

Заплатата на столичния кмет Васил Терзиев ще скочи с няколко пъти и ще стане над 9000 лв. По закон след тази промяна автоматично ще се увеличат възнагражденията и на общинските съветници в СОС, както и на зам.-кметовете и районните кметове. Предложението е внесено с доклад на Цветомир Петров, председател на Столичния общински съвет (СОС), Вили Лилков от "Синя София", Севделина Петрова, отцепник от "Възраждане", Борис Бонев от "Продължаваме промяната-Демократична България-Спаси София", Иван Таков от БСП и Пламен Данаилов от "Има такъв народ". Мотивът е, че възнагражденията не са актуализирани от 2014 г., а инфлацията оттогава е нараснала сериозно. Идеята е месечната заплата на кмета на София да се приравни с тази на министър, което е максимално допустимото според Закона за местното самоуправление. След преизчислението Васил Терзиев трябва да получава над 9100 лв., като досега той вземаше около 2900 лв. Заплатата на общинските съветници ще се вдигне до над 5800 лв., вместо досегашните 1800 лв. Към момента общинските съветници получават допълнителни възнаграждения като членове в Постоянни комисии, за участие в комисии по ЗОП, за наем на офис, в който се провеждат приемни с граждани. Новата заплата на председателя на Столичния общински съвет става около 8500 лева. Възнагражденията на зам.-кметовете и на 24-те районни кметове ще е над 7500 лева, което е 80% от новата заплата на Терзиев. Промяната трябва да влезе в сила от 1 април, ако предложението се приеме на заседанието на СОС другата седмица.

comment 0
visibility 552
Цветана Манева и Георги Тодоров – Жози с „Наградата на София“

Цветана Манева и Георги Тодоров – Жози с „Наградата на София“

Кметът на София Васил Терзиев се срещна с голямата българска актриса Цветана Манева и художника и сценограф Георги Тодоров – Жози. Двамата са носителите на „Наградата на София“ на Столичната община за изключителен принос към киното, съобщава Терзиев във Фейсбук страницата си. „Да разговаряш с голям талант е винаги неповторимо. В София се провежда едно от най-значимите филмови събития в света - “София филм фест”. Събитието е признато за най-успешния международен кинофестивал в България. За мен е чест, че тази година Столичната община връчва наградата на София на актрисата Цветана Манева. Церемонията ще бъде на 23 март в рамките на Фестивала. Заедно с Цветана Манева и Георги Тодоров – Жози ще засадим дървета в градината на „София филм фест“ в парка „Заимов“. Ще ви очакваме там!“, казва Терзиев. Столичният кмет разговаря още с носителите на „Наградата на София“ от предишни години Иглика Трифонова, Руси Чанев, Радослав Спасов. „С нас бяха и актьорите Явор Милушев и Илиана Китанова, както и директорът на „София филм фест“ Стефан Китанов, Мира Сталева, ръководител на „София Мийтингс“,  Петър Тодоров -  изпълнителен директор на Национален филмов център и заместник-кметът по култура на Столичната община Яна Генова.“, допълни кметът на София. През 2024 г. Столичната община продължава своята подкрепа за развитието на културата, като предлага по-голям бюджет в направление култура. „Работим да осигурим двойно повече финансиране за общинските програми, които предоставят подкрепа на проектен принцип. Така общината ще подпомогне работата на активните културни организации и творци в София, и ще разшири партньорствата“, посочва Васил Терзиев.

comment 0
visibility 1176
Шефът на Гробищни паркове в София: Край на търговията с кости, камъни и кръ

Прокуратурата разследва търговия с „кости, камъни и кръв“ на софийските гробища

Сигнал за фрапиращи нередности в столичните гробища е подаден в прокуратурата. Това съобщи Румен Димитров, изпълняващ длъжността директор на Общинското предприятие "Гробищни паркове". Той уточни, че е поел ангажимент към кмета Васил Терзиев да се изправи срещу проблемите, натрупвани десетки години. „Аз определям днешния ден като край на промоцията на търговията с кости, камъни и кръв. Звучи силно, но зад всяка една думичка стои тежест, тъй като години наред е допускано да се поругава мястото за вечен покой на нашите близки“, каза още Димитров. По думите му гробищните паркове са превърнати в ад. „Установихме търговия с гробни места, която е свързана с местене на костите на покойници от малки населени места в България, придобивайки места в гробищните паркове на София с цел продажба. Установихме, че на кремирани хора са им изравяни „костите“ – образно казано, защото такива няма – и са вземани гробни места с цел продажба и препродажба“, допълни той. Димитров поясни, че цената на гробно място на Централните софийски гробища заради дефицита там е десетки пъти повече, отколкото цената, която по наредба се заплаща към Столичната община. „Става въпрос за стотици такива случаи. Подали сме сигнали за десетки“, каза шефът на „Гробищни паркове“. Той подчерта, че разчита на прокуратурата и институциите да си свършат работата и ще им окаже пълно съдействие. Димитров поясни, че новото ръководство е спряло няколко лоши практики, като погребване на хора в алеите и в санитарните пространства между алеите. Той обърна внимание, че общинското предприятие "Гробищни паркове" не е търговско дружество и не е създадено с цел печалба. „Мога да поема ангажимент, че всичко, което трябва да бъде споделено с институциите и обществото, ще бъде споделено. Това не е последният сигнал, който ще подам“, заяви Румен Димитров. Директорът на „Гробищни паркове“ подчерта, че е получавал и заплахи във връзка с промените, които прави. „Липсата на адекватна охрана позволява да се организират едни хора в престъпна група. Престъпната група си има ръководител“, заяви Димитров, но отказа да посочи имена. Той поясни че в общинското предприятие работят общо 190 души по щат, като 35 са освободени от него и на тяхно място са назначени нови служители.  

comment 0
visibility 734
-

Пръскането срещу кърлежи тази година започва от столичния Южен парк

Започват обработки срещу  насекоми, кърлежи и гризачи на зелени площи в паркове, градини и междублокови пространства в София, съобщават от Столична община.Предвид ранното затопляне на времето е предвидено през тази година обработките да се извършат  по-рано. Общинските  зелени площи се третират по възлагане от Столична община, а дейнстите се контролират от дирекция „Зелена система“ или районните администрации. Специализираният контрол  се осъществява  от експерти на Столичната РЗИ.От днес, 21 март, се извършват дейности в Южен парк 3 и в районите „Витоша“ и „Панчарево“, както и в гробищните паркове и зелени площи в близост до улици , булеварди и спирки на обществения транспорт. От 25 март екипите ще започнат работа в районите „Подуяне“ , „Оборище“ и „Средец“, както и във всички паркове на града. Поетапно ще бъдат включени и зелените площи във всички райони на столицата.Обработките се извършват рано сутрин до 10.00 часа като графиците ще се  изпълняват при благоприятни климатични условия. При дъжд, мъгла или други неподходящи условия, третирането ще се извърши в следващите дни. Биоцитите, които се използват, са разрешени за употреба на открити площи. Третираните терени се обозначават предварително с табели за вида обработка – използван препарат, карантинен период, фирма изпълнител и телефон за контакт. В средата на април ще бъде извършена повторна обработка.  

comment 0
visibility 643
София черпи опит от Лондон за чистотата на въздуха

София черпи опит от Лондон за чистотата на въздуха

Делегация на Столичната община се срещна с представители на местна власт в Лондон и Фондация Clean Air Fund, за да обсъдят добри практики, довели до повишаване на качеството на въздуха и облекчаване на трафика, съобщават от „Московска“ 33. От българска страна в срещата взеха участие Надежда Бобчева, заместник-кмет по направление “Зелена система, екология и земеползване”, Иван Гойчев, заместник-кмет по направление “Дигитализация, иновации и икономическо развитие”, и Борис Бонев, общински съветник от “Продължаваме Промяната – Демократична България (Спаси София)”. От срещата стана ясно, че за да се подобри въздухът в града, Столична община трябва да продължи с усилията си в посока налагане и разширяване на нискоемисионната зона, не само в центъра. В тази зона достъпът на превозни средства, които не отговарят на определени екологични показатели, е ограничен, а също така се забранява употребата на твърди горива за битово отопление. По време на разговора стана ясно, че трябва да се работи върху точността на измерването на замърсяването от официалните и станции, но също така и върху и методологията, за да може данните – официални или граждански – да се ползват за вземане на бързи решения и предприемане на адекватни мерки от страна на Общината. Местната власт в Лондон е въвела нискоемисионни зона в целия град с редица ограничения за движение на моторни превозни средства в зависимост от вредните емисии, които отделят, както и в зависимост от това дали става въпрос за лекотоварни или тежкотоварни автомобили. Лондон цели до средата на века половината столица да бъде зелена – около града се изгражда зелен ринг, който да бъде естествена бариера срещу замърсяването. Освен това се поставя цел всеки гражданин да има зелено пространство на максимум 10 минути пеша.  

comment 0
visibility 641
Над 189 млн. лв. са разходите на Столична община за февруари

Над 189 млн. лв. са разходите на Столична община за февруари

Столична община представи данни за всички плащания, които е направила през февруари. 189 334 211 лв. са общите разходи на СО, като от тях 60 438 864 лв. (32%) са извършените плащания от Общината. "Държим на прозрачността, защото това са парите на всички нас, софиянци, а Общината само ги управлява", съобщават от „Московска“ 33. Най-голямото перо през февруари е транспортът. За него са отишли 23 014 607 лв. (38%). От СО подчертават, че сумата за транспорт е в пъти по-висока от тази за януари, тъй като в нея влизат и плащания по линия на субсидията от държавата. В перото „Заплати и осигуровки“ са влезли 4 203 115 лв. Там влизат и заплатите на общинските съветници за период от 3 месеца. За чистотата на София са похарчени 5 477 007 лв. (9.06%). А погасяването на заеми е струвало 8 600 064 лв. Този месец са публикувани и всички плащания, които са направени към районните администрации и към всички второстепенни и третостепенни разпоредители на средства – дирекции и предприятия под управлението на Столична община. За разходи към районите са отишли 106 162 020 лв. (56%). Най-много средства са получили район „Младост“, „Люлин“, „Красно село“ и „Триадица“. Най-малко са дадени на район „Банкя“. Текущите разходи са в размер на 31.14% или 33 059 115 лв. Разходите за училища и детски градини са 68.86% или 73 102 905 лв.  

Столична община

Столичани са изключително активно ангажирани с благоустрояването на София, работата на общинската управа, стопанисването на различни ценни архитектурни, исторически, културни обекти и др. Тази тяхна активна гражданска позиция превръща новините, пряко свързани със Столична община, особено четени и коментирани.

Територия на Столична община

Територия на Столична община

Факт е, че в област София се намира единствената община – Столична община. Столична община се разпростира на площ от 1348.902 кв. км. Ако трябва да направим сравнение с останалите общини в страната, Столична община е на втори място по големина. Най-голямата община е Сливенската. Гранични на Столична община са следните общини: В северозападната част са общините Божурище, Костинброд и Софийска област; В северната част са община Своге и Софийска област; В източната част се намират община Елин Пелин и Софийска област; В югоизточната част са разположени община Ихтиман и Софийска област; В южната част са община Самоков и Софийска област; в западната част се намират община Перник и област Перник.

История на Софийска община

История на Софийска община

Според историческите сведения, общината става законен орган на местното самоуправление по примера на семейната и племенна общност. Като самостоятелна административна единица общината се формира през Първата българска държава. Управлява я княз или кмет. През феодализма общините са подчинени представителите на централната власт. По време на турското владичество общините съществуват, но не са самостоятелни единици. Основните функции на общината са религиозни и просветни. След Освобождението се възвръща дейността на старите общини, формират се и нови такива. След 1944 г. общинското управление се състои от кмет, помощник - кмет, наместници и представители на ОФ. В Столична община те са 9, за градове с повече от 30 000 души население са 7, за всички други са 5, а за селата 2.

Управление на Столична община

Управление на Столична община

Днес Столична община се управлява от Столичен общински съвет, за по-кратко наричан СОС. Членовете на общинския съвет са изборни длъжности. Те се избират от жителите на общината при провеждане на местни избори. Столичният общински съвет определя какъв ще е бюджета на общината всяка година, както и с какви пари ще разполагат отделните столични райони.

Столична община има кмет. Кметските му правомощия са не само в София, но във всичките 38 селища в границите на общината. Това е изборна длъжност, за която решават живеещите в Столична община на местните избори.

Столична община се състои от 24 района. Всеки район се оглавява от районен кмет. Той управлява само своя район. Може да разпределя бюджета за района. Районните кметове се избират от Столичния общински съвет.

Община София и област София-град се припокриват. Кметът и Столичният общински съвет са с 4 – годишен мандат. Общината има собственост и бюджет. За да функционира ефективно администрацията на Столична община, СОС избира различни постоянни и временни комисии, които в момента са 13. Изпълнителната дейност в общината се ръководи от кмета. Кметът носи отговорност за изпълнението на общинския бюджет, за спазване на обществения ред, за изпълнението на поставените програми. Зам.-кметовете в Столична община отговаря за различните отраслови направления. Зам.-кметовете се избират от Столичен общински съвет, но се предлагат от кмета на общината.

Районните кметове се грижат за решаването на всички въпроси, касаещи потребностите на жителите на съответния район, за благоустрояването на техния район, поддържане на хигиената му, както и за компетентното административно обслужване на жителите на съответния район.

Транспорт в Столична община

Транспорт в Столична община

Изключително натоварена е транспортната система в Столична община. Тя е добре развита и е ключова част от транспортната система на страната. В Столична община функционират всички видове транспорт без водния. През Столична община минават части от 6 железопътни линии от ЖП мрежата на страната. Столична община разполага с 8 гари, вагонни и локомотивни депа.

Автомобилният транспорт е изключително натоварен. Основният стремеж на Столична община е намаляването на интензивният транзитен трафик през столицата.

Най-голямото летище в България е Летище София. В момента то се отдава на концесия. Предстои разширение и реконструкция на терминалите, както и изграждане нов терминал. Ремонт на пистата е правен неколкократно

Общественият транспорт на Столична община се модернизира непрекъснато. Целта е да се намали замърсяването на въздуха от превозните средства на градския транспорт. Автобусите се подменят с нови електробуси. Тролеите и трамваите също се подменят с нови, ефективни модели.

Софийското метро се разраства планово. До голяма степен то улеснява придвижването на столичани до различни точки от града.

Природа на Столична община

Природа на Столична община

Софийската котловина, известна още като Софийското поле, заема централната част на Столична община. Това е най-ниската и равна част на общината. На север от Софийското поле е разположена Софийска планина с най-високата си точка връх Готен.

Планина Мургаш се намира на североизток от Софийска котловина. Най-високата ѝ точка е връх Мургаш.

Планина Люлин пък е разположена югозападно от Столична котловина, с най-висока точка връх Дупевица. Планина Витоша е на югоизток, като най-високата ѝ точка е Черни връх. Това е и най-високото място в цялата Софийска община. На територията на Столична община се намират и части от Плана планина, чийто най-висок връх е Манастирище.

Води в Столична община

Води в Столична община

Река Искър се води основна водна артерия на Столична община. 665 км от реката преминават през територията на Столична община. По-значителни източници на Искър в пределите на Столична община са Перловската река, Лесновската река, река Блато, Витошка Бистрица, Железнишка река, река Планщица и река Шипочаница.

Райониране на Столична община

Райониране на Столична община

В пределите на Столична община се намират 38 селища, от които 34 села и 4 града – София, Банкя, Бухово и Нови Искър, разпределени в 24 административни района. Това са районите Люлин, Младост, Красно село, Подуяне, Студентски, Надежда, Слатина, Триадица, Искър, Витоша, Красна поляна, Овча купел, Лозенец, Връбница, Сердика, Възраждане, Илинден, Средец, Оборище, Изгрев, Нови Искър, Панчарево, Кремиковци, Банкя.

Видно е, че категорията сама по себе си обхваща широк диапазон от теми, които живо интересуват читателите и често комуникацията след публикуване на новина е доста оживена. Това е добър знак, че столичани не са безразлични към добрите и лошите практики в управлението и стопанисването на общината. Мнението им е важно и то би могло да накара администрацията да се насочи към проблеми, които не са били забелязани или решени в миналото. Медията ни отразява обективно всяка новина свързана с общината, а гражданите са свободни да споделят своето мнение, положително или отрицателно.

Територия на Столична община

История на Софийска община

Управление на Столична община

Транспорт в Столична община

Природа на Столична община

Води в Столична община

Райониране на Столична община

Прочетете още