Турци, италианци и французи питат за минералната баня в Банкя (СНИМКИ/ВИДЕО)

photo_library
  • Банята в Банкя

    Снимка: Столица.bg

  • Банята в Банкя

    Снимка: Столица.bg

  • Банята в Банкя

    Снимка: Столица.bg

  • Банята в Банкя

    Снимка: Столица.bg

До пролетта на 2020 г. балнеолечебницата отваря, реставрацията и възстановяването вървят с бързи темпове, убеди се кметът Йорданка Фандъкова

Турски, италиански и френски фирми, с опит в балнеолечението, вече се интересуват от минералната баня в Банкя. Чужденците имат интерес към мениджмънта и управлението на една от наи-известните в България балнеолечебници. Едни от кандидатите са турска фирма, която управлява големи СПА центрове в Истанбул и Бурса, каза пред Столица.bg кметът на район Банкя Рангел Марков.

Той обаче уточни, че в момента се правят анализи и има 5 варианта за управлението, но ще бъде пусната процедура за избор на стопанин на банята. "В Будапеща и Баден има и басейн за плуване. Ние също ще направим такъв, закрит, 25-метров. Той ще е на ниво -1. За него ще търсим външна инвестиция", каза Марков.

С бързи темпове върви реставрацията, възстановяването и адаптацията на на емблематичния за Банкя обект. Вече е към приключване грубата строителна дейност. "Хванахме последния момент за спасяване на банята. Още няколко дни и от едната страна щеше да рухне покрива и конструкцията, каза Марков. Обновяването на обекта започна в началото на ноември 2018 г. Покриваъте изцяло подменен, нова е дограмата и фасадите са готови. 

"Банята ще е готова през 2020 г. и догодина по това време вече ще работи. Столична община е инвестирала над 20 млн. лв. в минералните води на София. В Банкя е най-знаковата баня като архитектурна стойност. Увеличен е и капацитетът на подземните помещения за СПА. Стратегията ни е да се използва максимално минералната вода", каза кметът на София Йорданка Фандъкова.

Тя заедно с депутата Красимир Велчев, кмета на Банкя Рангел Марков и общинските съветници Анна Стоикова и Николай Стойнев, зам.-председател на СОС направиха проверка за напредъка на строителството на минералната баня в Банкя. Минераланата вода ще се изполва вторично, като след басейните ще влиза в специален енергиен център, в подземието на сградата. Така използваната вече вода ще отоплява банята, а лятото ще я охлажда.

Столичният кмет похвали районния Рангел Марков, благодарение на когото възстановяванета на банята върви с бързи темпове. Изпълнител на проекта е Консорциум Банкя 2020. "Работата на обекта е прецизна и възстановяваме всички архитектурни детайли, а те трябва да бъдат реставрирани", обясни Рангел Марков. Проектът за възстановяване, реставрация и адаптация на банята изцяло е съгласуван с Института по паметниците на културата. В оригиналния си вид се запазват фасадата, басейните, подовете, голямото централно фоайе и дървените кабинки.

Майстори почистват оригинлани плочки от подовата настилка и те отново ще бъдат поставени, видя Столица.bg. Изцяло е запазена и дърворезбата на дървените прегради между кабинките. Те вече са изшлайфани и са подготвени за лакиране.

След като изцяло бъде завършен покривът на минералната баня, тогава ще започне възстановяването на централното фоайе. В момента там най-много си личи разрухата от изоставянето на банята преди 20 години. Куполът е пропит от влага, а стените са на юфка.

Реставраторите обаче са категорични, че след новия покрив напълно ще възстановят фоайето. Вече са реставрирани и коритата в големия басейн и предстои да бъдат поставени. Най-важното обаче е, че сполучливо е възстановена емблемата на минерланата баня в Банкя - морска мида. Огромна такава има над централния вход, а по-малки са в дърворезба над всяка врата на кабинетите.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 148 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

За 3 месеца: 1755 стари автомобила са стикирани в София...

1755 моторни превозни средства са стикирани на територията на Столична община, които отговарят на критериите за излязло ...

Прочети още keyboard_arrow_right