Измамни сайтове дебнат онлайн потребителите

Главна дирекция "Национална полиция" (ГДБОП) предупраждава за фалшиви сайтове, които дебнат потребителите по време на "Черния петък" и предстоящите коледини и новогодишни празници. Ето и някои от белезите, по които можете да разпознаете кой сайт е фалшив. Броят на излъганите от сайтове нараства над 10 пъти преди големи празници според статистика на специализирания отдел “Киберпрестъпност” при ГДБОП. Сред най-честите капани, на които стават жертва онлайн клиентите са тези с големи отстъпки. Те често рекламират своята дейност. Друг основен белег на фалшивите интернет страници, които мамят е, ако е нова или току що регистрирана За историята на всеки сайт лесно може да бъде направена проверка от всеки чрез откритите източници на Интернет. Пример за такъв източник е www.centralops.net. Потребителите на онлайн търговията трябва да внимават и за интернет страници,  които продават фалшификати (т.нар. реплики) на световно известни защитени търговски марки на облекла, устройства, екипировка за зимни и други спортове.

Трябва да се внимава и със сайтовете, които имат една празна страница без посочен реален търговец или дейности, която е рекламирана на много места - "кухи" интернет страници. Те имат къс живот - до два месеца. През този период киберпрестъпниците създават широка рекламна кампания - чрез банери в други сайтове и реклами в социални мрежи. Обикновено за високите отстъпки обяснението е, че ниските цени се дължат на дългия период на доставка - над 40-50 дни.

По този начин, след като  “кухата” страница събере финансовите средства от извършените към нея “покупки”, тя се изтрива и повече не може да бъде намерена. Пазарувалите в нея започват да очакват получаването на стоките, за които вече са платили и когато те не бъдат доставени разбират, че са измамени.

Финансовите средства за мнимите покупки на жертвите обикновено постъпват в банкови сметки в Китай и други континенти, което затруднява тяхното възстановяване. Затова от ГДБОП съветват, след като клиентите изпратят средствата за дадена покупка да проверят, къде точно са получени и ако имат съмнения, да поискат отказване на превода на парите в определените за това срокове.

Практиката на киберпрестъпниците е фалшивите страници да са  на няколко езика, както с цел по-висока достоверност, така и за да имат по-широко поле на действие.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (22%, 30 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 36 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 17 Гласове)
  • Ще има нови избори (29%, 40 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 15 Гласове)
Общо гласували: 138 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Военноисторическият музей в София с изложба за 20 г. от членствот......

  В Националния военноисторически музей на ул. „Черковна“ № 92 в София ще бъде открита изложбата &bdqu...

Прочети още keyboard_arrow_right