Военноисторическият музей отбелязва годишнина от въздушните удари срещу София през 1943 г.

-

Снимка: НВИМ


Националният военноисторически музей в столицата представя пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“, съобщават от музея. На днешния 14 ноември през 1943г. е извършен първият от масираните въздушни удари срещу София.

Музейното пространство „потапя“ посетителите в периода преди, по време на и след бомбардировките от Втората световна война. Основната цел е хората да почувстват и преживеят войната, разказа пред БТА Славея Сурчева от музея. Припомняме историята и миналото, за да могат хората да избегнат същите грешки, казаха експертите.

„Бойният ред на противника включва 91 средни бомбардировача Б-25 „Мичъл“, прикривани от 49 тежки изтребителя П-38 „Лайтнинг“. Ударът е нанесен от изток около 12:30 часа с 606 фугасни бомби, пуснати над „Малашевци“, „Орландовци“, Централните гробища, кварталите „Хаджи Димитър“, „Надежда“, „Индустриален“ (между западния бряг на Владайска река и „Малашевци“), „Безжичен телеграф“, „Булина ливада“ („Красна поляна“), над Централната жп гара и гара Военна рампа“, разказа Лилия Криворова. Загиват 32-ма души, ранени са 120, разрушени са 44 и остават необитаеми 129 сгради. Падналите в района на Централна гара 26 бомби разрушават железопътната и телеграфната работилница, прекъсват всичките четири коловоза източно от моста над шосето София – Орландовци, повреждат 23 вагона", припомни Лилия Криворова, главен експерт в музея.

„Пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ не е изложба в традиционния смисъл на думата, това не е изложба, която сме свикнали да виждаме в българските музеи“, каза още Славея Сурчева. „Една от целите ни беше да покажем тежкото лице на войната, реалността такава, каквато е била“.

Прекрачили пространството, посетителите влизат в столицата такава, каквато е била тя през 20-те и 30-те години на миналия век - млада и жизнена. „След като видят красивата столица, идва време посетителите да се „потопят“ и във Втората световна война. Чуват воя са сирените, виждат потресаващи кадри, които показват какво са преживели хората. С много аудио и визуални ефекти сме направили това пространство. Поглеждайки нагоре, се виждат самолети, хвърлящи бомби“, разказа Сурчева. Според нея един от най-ценните приноси на изложбата е, че посетителите могат да чуят разказите на съвременници, които са преживели бомбардировките. „Те са разказани от известни български актьори. Спомените са на писателя Боян Болгар, археолога Магдалина Станчева, художника Никола Танев, историка Вера Мутафчиева и др.“, каза тя.

Проектът на Националния военноисторически музей в партньорство с Българска национална филмотека, финансиран от програма „Култура" на Столична община. Всеки желаещ може да посетите изложбата от сряда до неделя, от 10:00 до 18:00 ч. в Националния военноисторически музей.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Орлин Горанов отбелязва 50 години на сцена с турне и спектакъл в ......

Орлин Горанов ще отбележи 50 години на сцената с турне в страната и впечатляващ концерт-спектакъл в зала 1 на НДК. Обич...

Прочети още keyboard_arrow_right