Времето в София

Въздухът в София

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване
comment 0
visibility 892
Десетки цветни балони полетяха над София в подкрепа на хората с редки болес

Десетки цветни балони полетяха над София в подкрепа на хората с редки болести

Десетки цветни балони полетяха над небето на София днес в знак на съпричастност към хората с редки болести, съобщават от пресцентъра на столичната болница „Александровска“. „В днешният ден показваме необходимостта от разпространяване на информация за редките болести. Те засягат малък кръг от хора, но за да бъдат разпознати, трябва да има повече информация за тях и повече експертни центрове, които да работят в колаборация и да обгрижват пациентите от всички региони на страната“, обясни председателят на Националния алианс на хората с редки болести Владимир Томов.   Той допълни, че у нас има 29 регистрирани експертни центъра по редки болести и около 260 регистрирани редки заболявания. „В развитите страни обикновено се регистрират около 400-500 редки заболявания. Неонаталният скрининг у нас е слабо развит, като има само три заболявания, които се наблюдават по този начин“, каза още специалистът. По думите му при по-сериозен скрининг, ще се създаде възможност да се наблюдават 20-30 заболявания. „Пациентите ни принудително мигрират в чужбина, защото там терапиите за редки болести са достъпни“, заяви от своя страна проф. д-р Ивайло Търнев, дмн - ръководител на Експертния център за наследствени неврологични и метаболитни заболявания (ЕЦНММБ) и началник на Клиниката по нервни болести. Експертният център за наследствени неврологични и метаболитни заболявания в УМБАЛ „Александровска“ е първият по рода си, създаден преди осем години. „Той изпълнява огромна по обем профилактична, диагностично-лечебна, регистрационна, рехабилитационна, консултативна и научно-изследователска дейност на доброволни начала“, подчерта проф. Ивайло Търнев. И допълни, че до този момент екипът му не е получил никаква методична, финансова, техническа или административна помощ нито от държавните, нито от европейските институции. Водещият невролог припомни, че на базата на изводите в  миналогодишния одитен доклад на ЕК днес е налице сериозна заплаха за самото съществуване на експертните центрове по редки болести в България поради неизпълнени условия за въведени телемедицина и електронно здравеопазване. Той изрази надежда, че тази заплаха скоро може да отпадне с включването на експертните центрове по редки болести в европейска програма за безплатно осигуряване на телемедицина, което ще им позволи да продължат дейността и членството си в европейските референтни мрежи.

comment 0
visibility 675
Светила в ортопедията се събират на международен форум в София

Безплатни прегледи за глаукома в столичната ИСУЛ

Клиниката по офталмология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ организира безплатни очни прегледи за глаукома, съобщават от болницата. Прегледите ще се провеждат от 11 до 15 март 2024 г., от 13:00 до 15:00 часа на втория етаж в Клиниката по очни болести. Задължително е предварително записване на тел. 02/ 94 32 262 (в делнични дни между 13:00 и 15:00 часа).Прегледите ще включват измерване на вътреочно налягане с въздушен тонометър и оглед на очното дъно. Рецепти за очила не се планира да се изписват. При необходимост от по-задълбочени инструментални изследвания /компютърна периметрия или оптична кохерентна томография/, пациентите могат да се хоспитализират по клинична пътека в планов порядък.Прегледите ще се извършват от опитни специалисти от Клиниката по офталмология:11.03.2024 д-р Нора Великова12.03.2024 д-р Наталия Боцевска13.03.2024 д-р Мая Карагеоргиева14.03.2024 д-р Гергана Иванова15.03.2024 д-р Мирела Петрова - СиляновскаОт 11 до 16 март отбелязваме Световната седмица за борба с глаукомата. Глаукомата е група от дегенеративни заболявания, обединени от един общ признак – прогресивно  и типично увреждане на зрителния нерв и зрителното поле. Тя е втората причина за слепота в световен мащаб след катарактата и първа сред по-възрастните хора. Един от основните „виновници“ за възникването й е повишеното вътреочно налягане, което, когато е много високо, уврежда необратимо очния нерв и човек губи зрението си.Един на всеки 200 човека над 40-годишна възраст и всеки 8-ми над 70 години развива глаукома. Тя може да засегне и двете очи и води до необратим слепота. Съвременната медицина може да спре или забави процеса, но не и да го върне обратно. В повечето случаи болестта протича безсимптомно – половината от засегнатите изобщо не подозират, че имат такова заболяване. Засяга по-често жени.Лечението включва редовни медицински прегледи, за да се следи нивото на вътреочното налягане, дефектите в зрителното поле и промените в диска на зрителния нерв. При начална глаукома вътреочното налягане се контролира с локални медикаменти /очни капки/, а в по-тежките случаи се прилага лазерна, миниинвазивна или конвенционална хирургия, които се извършва успешно в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

comment 0
visibility 547
-

Терапиите за редки болести се прилагат със закъснение в България

Има закъснение в прилагането на новите терапии за лечение на хора с редки болести. За това алармира проф. Ивайло Търнев от Клиниката по Неврология на Александровска болница пред БНР. Днес, в допълнителният 29-и февруари, отбелязваме световния ден в подкрепа на пациентите с редки заболявания. Има терапии, които в другите европейски страни са одобрени преди 4 години, а у нас не се предлагат на пациентите, посочи проф. Търнев. "След като Евро Медицинска агенция одобри дадена терапия, тя започва да се осигурява на пациентите, започва оценка на здравните технологии, след това медикаментът трябва да се включи в наредби на министерство, на каса, което се прави един път в годината и това отнема години. Например болестта на Нюман-Пик над 30% чакат тази нова терапия, която в света е одобрена, но не и в България. От 7000 редки болести, само 5-6% се лекуват, но дори и при тях понякога е трудно да се осигури терапия", поясни специалистът.Национален регистър на хората с редки заболявания в България няма, каза за БТА Моника Маринова, председател на Сдружението на пациентите с кисти на Тарлов.  “Toва означава, че държавата няма никаква представа колко са пациентите с редки заболявания и какви са те“, допълни тя. По думите ѝ  у нас има 29 експертни центъра, като всеки е за различно заболяване. От тях 26 от тях се намират на територията на столицата. В България са приети 260 заболявания като редки, а експертните центрове са само 29, подчерта тя. Маринова отбеляза още, че лекарите, които се занимават с диагностика и лечение на редки заболявания в България, са изключително малко. „Всеки един лекар, който работи с рядко заболяване, приема работата си като кауза, добави тя.

Реклама
comment 0
visibility 1882
-

Родителите на малката Амая ще съдят фирмата, отговаряща за медицинския транспорт

След като малката Амая, за която се събираха средства за спешна операция, не дочака ново сърце, родителите на детето смятат да съдят екипът, нает да транспортира семейството до Индия, където трябваше да се извърши сърдечна трансплантация. Това съобщава btv.Оказа се, че сме наели компания „убиец“, пише бащата Калоян Абрашев в профила си във Фейсбук. По думите му са направени два опита Амая да излети за Индия, но и двата са били неуспешни заради фирмата за транспортиране на пациенти, а детето е било връщано в Националната кардиологична болница в София.„Вторник е, към 10:00 и тръгваме от Националната кардиологична болница с линейка. В линейката сме аз, Амая, двама доктори от Националната кардиологична болница и двамата медици, които ще бъдат с нас на полета. Пристигаме всички на летище София и се започва организиране на преместване на Амая от линейката във самолета и получаваме въпрос от чуждестранните медици : „Къде е оборудването?”. Тези хора въобще не бяха на ясно къде е оборудването, с което щяха да работят. Настана паника и всички започнахме да звъним да намерим оборудването. Цялото летище беше организирано да търси животоспасяващото оборудване. След може би15, се установи, че същото е доставено в понеделник вечерта…на Централна жп гара в София. Компанията е наела някакъв младеж по бяла тениска с грейка, без абсолютно никакъв говорим английски да закара оборудването и той е объркал „летище” с „гара”, разказва Калоян Абрашев.Принудени са да се върнат с линейката обратно в болницата. Д-р Печилков, ръководещ организацията от българска страна ни каза, че това местене като парцалена кукла от системи в болницата към линейка, е изключително опасно и за пръв път става свидетел пациент да се връща обратно, пише още опечаленият баща.След около 5-6 часа следва втори опит, вече с оборудването при тях в болницата. При свързване на апарата за обдишване, който е абсолютно жизненоважен, турските медици установяват, че накрайникът свързващ апарата и самолета, не съвпадат. "Турските медици въобще не бяха на ясно какъв е необходимият накрайник и от къде да го вземат за да се свърже към самолета. Въпреки усилията на няколко служби на летището въпросният накрайник така и не успя да се намери. За втори път трябваше да се връщаме в болницата", пише още бащата. В 19:50 се връщат отново в Националната Кардиологична болница. По думите на Абрашев медиците заявили, че не знаят откъде да се вземе съответният накрайник и не могат да кажат кога ще се лети. "Попитах ги: „Добре де, вие сте медиците отговорни за апаратурата и за грижите за Амая , докато летим. Нито сте си направили труда да се позаинтересувате къде е оборудването ви, което също като вас пристигна от Истанбул, нито сте се заинтересували дали същото това оборудване ще работи във самолета, Защо?". Отговорът беше „Съжалявам“, разказва опечаленият родител. Малко след второто връщане в болницата момиченцето е починало. Семейството благодари на лекарите от Детското отделение на Националната Кардиологична болница в София. Хиляди българи се обединиха и дадоха надежда на Амая да оздравее. След последния апел за помощ за по-малко от ден бяха събрани над 700 000 лв., за да може момиченцето да лети до Индия за спешна трансплантация на сърце. Средствата, събрани за лечението на Амая ще бъдат дарени за други деца в нужда и за медицинска апаратура, обявиха родителите.

comment 0
visibility 572
Светила в ортопедията се събират на международен форум в София

Светила в ортопедията се събират на международен форум в София

Водещи български и чуждестранни ортопеди се събират на Международна конференция по ревизионно протезиране на тазобедрената става. Целта на форума е да се намали честотата на усложненията, като се повиши квалификацията на специалистите, съобщават от столичната болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Събитието ще се проведе на 5 и 6 април 2024 г. Организатор е Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, Катедрата по ортопедия и травматология на Медицински университет София и Фондация за ортопедични изследвания и обучение под егидата на БОТА (Българска ортопедична и травматологична асоциация). По време на конференцията водещи български и европейски хирурзи ще споделят своя опит в лечението на комплексните случаи на ревизионно протезиране. В България се повишават случаите на усложнения след ендопротезиране на колянна или тазобедрена става, особено инфекции, които могат да бъдат и фатални, лечението им е много трудно и сложно, а успехът не е гарантиран на 100%. За това алармира проф. д-р Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и ръководител на Катедрата по ортопедия и травматология на МУ-София. Според него, за да се намали честотата на усложненията и да се подобрят резултатите след лечение е необходимо да се повишава квалификацията на специалистите, а болните да се лекуват в специализирани центрове за такава хирургия с подходяща организация и компетенция. „Доказано е – центровете с голям обем дейност имат по-малко усложнения“, категоричен е проф. д-р Кинов. Форумът ще е интерактивен, с акцент на дискусиите и обмяната на опит. Ще бъдат представени най-новите концепции при реконструкция на неуспешната тазобедрена артропластика. Предвидени са и практически занятия - workshop hands-on. Първото от тях ще се проведе още на 5 април преди обед в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, под ръководството на проф. Д-р Пламен Кинов, който ще проведе курс по миниинвазивно ендопротезиране с директен преден достъп. „Ревизионното протезиране е най-сложната ортопедична интервенция, честотата й нараства поради големия обем на първично протезиране. Темата е социално значима, тъй като в България лечението на тези пациенти не е оптимално и се извършва в центрове без достатъчно опит и квалификация. А лечението на болните с неуспешна тазобедрена протеза е сложно, скъпо и продължително“, обяснява проф. д-р Кинов. Той се надява повече ортопеди, които имат интереси в ендопротезирането, да се включат в конференцията и по този начин да повишат квалификацията си. 

comment 0
visibility 946
Александровска болница извършва безплатни прегледи за глаукома

Александровска болница извършва безплатни прегледи за глаукома

"Александровска Болница" организира безплатни, скринингови и консултативни прегледи за глаукома на пациенти над 45 години и без направление оп здравна каса, съобщиха от лечебното заведение. Кампанията е традиционна и е по повод Световната седмица за превенция на глаукомата. Прегледите ще се извършват от 5 март 2024 г., в очните кабинети на ДКЦ ,"Александровска", входът откъм бул. „Пенчо Славейков”, до бариерата, в делничните дни от 14.00 до 17.00 ч. Пациентите могат да се запишат на тел.: 02/9230 295, всеки делничен ден от 13.00 до 15.00 ч.  Иновативно лечение спира прогеса на глаукомата При необходимост пациентите ще бъдат изследвани безплатно с очен скенер от най-ново поколение (ОСТ-А). Апаратурата предоставя възможност за комплексна оценка на кръвоносните съдове в ретината и състоянието на нервните влакна и представлява един от най-новите подходи за диагностика и проследяване на широк кръг на очни заболявания, включително и на глаукомата. Глаукомата е хронично, прогресиращо, дегенеративно заболяване, което настъпва безсимптомно и уврежда зрителния нерв и нервните клетки в ретината. С напредване на болестта настъпва необратима загуба на периферно зрение, а на по-късен етап и на централното зрение. Към рисковите фактори спадат повишено вътреочно налягане, съдови промени, хипертония, захарен диабет, напредване на възрастта, заболявания на щитовидната жлеза, наличието на късогледство и др. Липсата на ранна симптоматика при повечето форми на глаукома е причина заболяването да се установява късно във фаза на напреднало увреждане, когато голяма част от зрението е загубено необратимо. Безплатни прегледи за глаукома в столичната Александровска болница В резултата на заболяването, сравнително високата честота, се получава тежката инвалидизация на пациентите поради трайната загуба на периферно и централно зрение. Глаукомата се определя като социално значимо заболяване. Правилното и навременно диагностициране, адекватното и своевременно лечение е ключово за съхранението на зрението на пациентите. В Клиниката по очни болести на УМБАЛ "Александровска" функционира най-старото в страната и единствено в България отделение, обособено като индивидуална структура, специализирано в диагностика, проследяване на прогресията, консервативно, лазерно и хирургично лечение на различните видове глаукома. Клиниката разполага с богат арсенал от ново и модерно оборудване за диагностика, проследяване и лечение на глаукомата.

comment 0
visibility 923
-

Спешно: Малката Амая се нуждае от помощ за ново сърце

Малката Амая Абрашева от София се нуждае спешно от помощ. Детето е диагностицирано с тежко сърдечно-съдово заболяване и спешно се нуждае от трансплантация на сърце.В момента детето е в реанимация в столична болница. Родителите, които са полицаи от ГПУ-София, очакват оферта от индийска клиника, която може да извърши животоспасяващата операция. Сумата, която трябва да бъде събрана до 25 февруари, неделя, обаче е непосилна за семейството. Тя е в размер на 750 000 лева. Остава да се съберат още около 250 000 лева, които не достигат, съобщават близките на детето. Желаещите да помогнат на детето могат да го направят по следната сметка: Банка: Алианц Банк БългарияIBAN: BG41BUIN95611000707352,както и в платформата: https://pavelandreev.bg/campaign/novo-sarchice-za-bebe-amaya

comment 0
visibility 682
След проверката в столичната „Пирогов“: Няма престъпление, няма корупционни

След проверката в столичната „Пирогов“: Няма престъпление, няма корупционни практики

Приключи проверката на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), инициирана от министъра на здравеопазването проф. Хинков, и присъединената към неговия сигнал прокурорска преписка в столичната болница „Пирогов“, съобщават от здравното заведение. В 93 страници Одитният доклад отразява цялостната проверка в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов" за дейността ѝ в периода от началото на юли 2022 г.  до края на юли 2023 г. В Доклада на АДФИ и в неговите констатации няма данни за извършени престъпления, злоупотреби, корупционни практики и/или нанасяне на щети в лечебното заведение. Въз основа на този доклад са издадени 4 акта за административни нарушения. Първите три са за забавяне от няколко дни на качване на информацията в специализираната информационна система ЦАЙС. „В практиката на АДФИ това забавяне се определя като маловажно“, посочват от болницата. Последният акт е за закупуване на медицински консумативи в ситуация на непроведен от предходното ръководство търг и неприключила процедура по нов. „Това е извършено от ръководството в  ситуация на крайна необходимост поради непрекъснатия 24/7 режим на работа с най-тежките пациенти от София и цялата страна. Тази практика е установена в повечето лечебни заведения в страната. Според чл. 8 от ЗАНН  „Не са административни нарушения деянията, които са извършени при неизбежна отбрана или крайна необходимост.", допълват от „Пирогов“. Като заключение Одитния доклад на АДФИ постановява, че няма престъпление, няма корупционни практики. „Сега остава да разберем дали въз основа на констатациите на АДФИ министърът на здравеопазването ще оттегли решението за смяна на ръководството, аргументирано с извършени финансови злоупотреби и престъпления“, допълват от здравното заведение.

comment 0
visibility 593
ВМА-София с апел: Бъди един от нас: Дари кръв - дари живот!

ВМА-София с апел: Бъди един от нас: Дари кръв – спаси живот!

Столичната ВМА отново организира кръводарителската кампания „Бъди един от нас: Дари кръв – спаси живот!“. Всеки, който желае да се включи, може да го направи всеки ден от 8:00 до 16:00 часа в Кръвния център на ВМА – София, съобщават от здравното заведение. „Необходимостта от кръв и кръвни продукти е постоянна. От Вашата добра воля – на кръводарителите, понякога зависи нечий човешки живот. Кръводаряването променя живота на хиляди пациенти на ВМА всяка година. Нуждите са ежедневни. За различни тежки операции, за пострадали при пътни инциденти, за пациенти с онкологични заболявания... Ситуациите са колкото разнообразни, толкова и повтарящи се.“, посочват от болницата. Насърчаване на безвъзмездното кръводаряване е и една от мисиите на ВМА. „Това е един акт на солидарност, който олицетворява основни човешки ценности, като алтруизъм, уважение, състрадание и доброта“, коментира проф. Румен Попов, началник на Центъра по трансфузионна хематология на ВМА. Всеки човек, между 18 и 65-годишна възраст, с тегло над 50 кг. и липса на противопоказания, може да дарява кръв. А самият процес отнема не повече от 30 минути. Според "правилата" мъжете могат да даряват кръв до пет пъти в рамките на една календарна година, а жените - четири. Интервалът между две кръводарявания трябва да бъде поне 2 месеца. Допълнителна информация може да се намери на тел.: 02/ 92 25 506.

comment 0
visibility 716
-

Завършващите лекари от Медицинския университет в София полагат Хипократова клетва

Рекорден брой млади лекари – 62,5%, желаят се реализират в България. Това сочат резултатите от традиционната анкета сред българските абсолвенти от Випуск 2023 на Медицинския факултет към МУ –София, съобщават от университета.Тази година Хипократова клетва ще положат 596 души – 239 български и 357 чуждестранни студенти от 31 държави. По данни от проучването като аргумент да изберат България младите лекари сега посочват на първо място националното самосъзнание, на второ семейството и приятелите, на трето – моралното задължение към родината. 87,11% искат да работят в болнични заведения и само 8,99% като общо практикуващи лекари. Към научна кариера са се насочили само 2,73% от завършващите.Най- желаната специалност е Анестезиология и интензивно лечение, посочена като предпочитана от 12,22% от завършващите. На второ и трето място се нареждат хирургия (9,97%) и акушерство и гинекология (9,36%). Следва кардиология (8,39%).  Спешната медицина продължава да е на последно място в класацията за желани специалности от младите лекари (0,64%).Церемонията по дипломирането на младите лекари от МУ-София ще се състои днес, на 20 февруари 2024г., в Зала 1 на НДК от 10:00ч.

comment 0
visibility 787
-

В София и в страната: Още протести под надслов "Вън мафията от здравеопазването!"

Демонстрации под надслов "Вън мафията от здравеопазването!" ще се проведат отново в София, Пловдив и Варна, както и в нидерландския град Хага, съобщава БНР.Протестите се организират от фондация "Даная" след изтичането на запис от заседание на Медицинския съвет на столичната болница "Пирогов". На заседанието се обсъжда натискът върху болницата във връзка със смъртта на 15-годишната Даная Кулева. Чува се и изречението "Просто трябва наистина да се направи всичко възможно да усетят болката тия хора". "Свидетели сме на чудовищна деградация в системата на здравеопазването в нашата родна България, а най-добрата спешна болница в България - Пирогов се управлява от "лекари", които вместо да лекуват искат да наказват с причиняване на болка родители и граждани, които искат подобряване на системата и търсят истината за смъртта на едно дете!", отбелязват организаторите на протеста.Майката на момичето Ани Стоянова призова за обществена подкрепа. "Ние живеем в страната на мутрите. Лекари си позволяват да заплашват. С болка. И чакат ротацията. и адвокати стоят там и нахъсват. Вече не става въпрос за Даная. Вече става въпрос за всички ни. Става въпрос за децата ни, за тези живите, които са живи и са тук, за тях го направете, важно е!", призова тя.Протестиращите настояват за незабавното отстраняване на директора на столичната УМБАЛСМ „Пирогов“ до приключване на всички проверки в болницата, както и за становище от Централната комисия по професионална етика на БЛС за предприетите действия относно недопустимите и рушащи авторитета на цялата лекарска гилдия действия и изказвания по време на медицинския съвет на УМБАЛСМ „Пирогов“, проведен  на 01.02.2024 г.Демонстрацията в София ще се проведе днес, 16 февруари, от 17:00 часа пред Министерски съвет.

comment 0
visibility 667
Изписаха първия за годината сърдечно трансплантиран пациент в столичната бо

Изписаха първия за годината сърдечно трансплантиран пациент в столичната болница „Св. Екат...

Лекарите от столичната УМБАЛ „Св. Екатерина” изписаха първия за годината сърдечно трансплантиран пациент. Той е в добро общо състояние, възстановен физически и напълно готов за ресоциализация в обществото, съобщават от лечебното заведение. Трансплантацията беше извършена на 2 януари 2024 година от екипа на проф. Димитър Петков, кардиохирург и изпълнителен директор на УМБАЛ “Св. Екатерина”, след като пациентът е живял 6 месеца с изкуствено сърце. Трансплантацията след изкуствено сърце е значително по-сложна операция в сравнение с пациент, който не е бил сърдечно опериран преди това. Продължилият едномесечен престой е бил наложителен, тъй като трансплантираният орган е показал признаци на отхвърляне и се е наложила серия от биопсии, промяна в терапията до стабилизиране на общото му състояние. Грижите затова бяха поверени на доц. Филип Абединов и реанимационния екип на болницата. Заслуга има и Клиниката по патоанатомия, която с бързите и точни резултати от хистологичните изследвания, в резултат на биопсии насочваха лекуващите лекари към правилното доуточняване на терапията. Пациентът изказа своята благодарност към екипа на болницата при изписването си.  

comment 0
visibility 593
-

Столичната РЗИ организира пункт за изследване на ХИВ/СПИН

По повод 14 февруари, Столичната Регионална здравна инспекция традиционно организира анонимен и безплатен пункт за всички желаещи да се изследват за ХИВ/СПИН, съобщават от здравната служба.Пунктът ще бъде разположен в пространството пред пилоните на Националния дворец на културата и ще работи от 11.00 до 16.00 ч. На място експерти от СРЗИ ще консултират всеки, който пожелае допълнителна информация и съвместно с Българския младежки Червен кръст ще се раздават информационни материали.Инициативата е част от Националната АНТИСПИН кампания: „Отговорността е секси“.

comment 0
visibility 730
-

Допълнителни часове за безплатна ехомамография в столичната ИСУЛ

Клиниката по образна диагностика на столичната УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ обявява допълнителни часове за безплатна ехомамография при рак на гърдата през месеците февруари, март и април.Освен във вторник и сряда от 14:00 до 16:00 часа, образните специалисти ще преглеждат безплатно и в четвъртък от 14:00 до 18:00 часа. Задължително е предварително записване на тел. 02/9432481 (всеки делничен ден от 08:00 до 16:00 часа). Това съобщават от болницата.Ехомамографията се осъществява с нов ехографски апарат от премиум класа на Canon Medical Systems, който отскоро е въведен в експлоатация в Клиниката по образна диагностика на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Новият апарат разполага с по-обширен набор от софтуерни приложения, което му позволява възможност за прецизна диагностика на обширен спектър от заболяванията на коремните органи, малкия таз, шията, меките тъкани, вкл. опорно-двигателния апарат. Тук се включват големи слюнчени жлези, щитовидна жлеза, гърди (ехомамография), лимфни възли, мускули, стави, сухожилия, паренхимни и кухи органи на коремната кухина.   Уникалната технология Beam+ предоставя изображения с висока разделителна способност, усъвършенствано проникване в дълбочина на тъканите и по-малко артефакти. С пълен набор от клинични приложения, както и за извършване на по-сложни изследвания, Aplio a-series предоставя  автоматични измервания, подпомагани от изкуствен интелект, осигурява увеличен контраст на изображението и намален шум от петна за подобряване на визуализацията.В УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ функционира един от големите центрове за комплексно лечение на рак на гърдата в България. Той обединява специалисти от клиниките по хирургия, образна диагностика, онкология и лъчелечение и Отделението по обща и клинична патология. 

comment 0
visibility 835
Медицинска сестра от Спешна помощ: Болници в София отказват прием на спешни

Медицинска сестра от Спешна помощ: Болници в София отказват прием на спешни пациенти

До края на март трябва да е готова проверката на състоянието на Спешната помощ у нас, каза директорът на агенция "Медицински надзор" Иванка Динева, цитирана от БНР. На форум, организиран от медицинската федерация към КТ "Подкрепа", за Спешната помощ у нас медицинска сестра е съобщила, че заради липса на места в реанимационните отделения болници в София отказват прием на спешни пациенти, предаде БНР. Държавни и частни болници връщат пациенти, въпреки че нормативно са задължени да осигурят място за спешен пациент, твърди Кристина Манчева от столичната Спешна помощ, но не посочва конкретно кои са тези болници. "Започва екипът да обикаля - първа болница, втора болница, трета болница, четвърта болница. Подпис след подпис, стигало се е и до пациента да бъде върнат вкъщи, ако не почине през това време в линейката", казва Манчева. От Българския лекарски съюз предлагат връщане на държавната неотложна помощ. "Държавни кабинети, които се финансират в общините трябва да има такъв неотложен кабинет, който обслужва през нощта, събота и неделя", коментира д-р Иван Маджаров, предаде БНР. Пред Столица.bg директори на общински болници в София обясниха, че най-бързо се заемат местата в реанимациите, но никой не би си позволил да върне пациент в тежко състояние.  

Здраве

София събира в себе си едни от най-елитните здравни заведения. В тях всеки български гражданин може да получи качествено, ефективно и модерно лечение, за да се наслаждава на добро здраве дълго време. Темата за здравето е особено чувствителна тема за мнозина. Логично е всеки да иска да е в добро здраве през целия си живот, но малцина могат да се похвалят с това. В здравните заведения на територията на столицата за здравето на болните се грижи истинска елитна армия от лекари и здравни работници. 

Университетска многопрофилна болница „Александровска“ за здравето на пациентите

Университетска многопрофилна болница „Александровска“ за здравето на пациентите

Това е една от най-големите държавни болници, грижеща се за здравето на населението не само в София, но и в цялата страна.  Още от самото си начало, 1879 г, българите са се доверявали на елитната болница за здравето си. През 1884 г. се разполага в пет сгради и получава името си – Александровска. Още от началото болницата е многопрофилна и лекарите са се грижели за здравето на пациенти от цялата страна. Днес болницата поддържа здравето на пациентите си 24 в денонощието. Те е университетска база и в нея се извършват уникални изследвания и пациенти със сложни проблеми възвръщат здравето си под грижите на висококвалифицирани лекари. Тук медицинските кадри провеждат специализацията си и следдипломната си квалификация. 

МБАЛ „Национална кардиологична болница“ за здравето на пациентите

МБАЛ „Национална кардиологична болница“ за здравето на пациентите

Болницата започва дейността си през 1961 г. Основното направление, в което се развива от началото до сега е кардиологичното здраве на пациентите. Лекарите тук са специализирани в три основни области: кардиология за възрастни и деца, сърдечна и съдова хирургия. Националната кардиологична болница за сърдечно здраве е най-голямото заведение за лечение на сърдечно-съдови заболявания в страната. Болницата има водещо значение в цялата страна по отношение на лечението на периферните съдови заболявания. За да гарантира максимална грижа за здравето на пациентите, клиниката приема спешни случаи от цялата страна денонощно. Тук се намира и единствената в страната клиника по детска кардиология, кардиохирургия и сърдечно здраве.

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ за здравето

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ за здравето

Друго елитно лечебно заведение с национално значение в София, което се грижи безрезервно за здравето на пациентите, е УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. В болницата се правят редица сложни и високотехнологични интервенции на световно ниво. Заведението разполага с модерна медицинска техника и отлични специалисти в услуга на нашето здраве

Лечебното заведение разполага с една от най-големите клиника по неврохирургия в цялата страна. Според фактите, първото неврохирургично лечебно заведение е основано през 1952 г.. Над 2000 сложни операции се извършват в клиниката. Тук се намира и клиниката по ревматология. Специалистите в нея се грижат за здравето на пациентите от 1976 г насам. Разполага със 75 легла.

Уникална и особено ценна за здравето на хората е Клиниката по гастроентерология. Тук се прави пълна диагностика на болни с хроничен вирусен хепатит B, C и D, както и с порфирия.

Достъп до най-модерните и ефективни методи за лечение имат пациентите на Клиниката по хематология и онкология. Изключително модерно и ценно за здравето на пациентите е оборудването на Отделението по лъчелечение с център по радиохирургия. 

Болницата разполага с 405 легла, а всяка болнична стая има собствен санитарен възел. Леглата разполагат със Смарт модул, който свързва болните с болничната информационна система, за да се следи здравето на всеки пациент. 

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ за здравето на пациентите

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ за здравето на пациентите

Това е университетска болница с изключително висок капацитет за обслужване пациенти с проблеми със здравето. Тя започва дейността си през 20-те години на миналия век. Тук, освен диагностична и лечебна дейност, се осъществява и преподавателска и научна дейност, касаеща здравето на човека. 

УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ЕАД за здравето на хората

УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" ЕАД за здравето на хората

Няма българин, който да не знае за това лечебно заведение. То поема най-сложните и спешни случаи от цялата страна. Тук пациентите могат да разчитат на квалифицирана медицинска помощ и лечение с модерна апаратура. Здравето на пациента е най-важното за медицинските работници. Лечебното заведение е създадено в средата на миналия век с идеята да бъде център за спешна помощ за цяла България. С годините базата на заведението се разширява значително, за да отговори на нуждите на населението и да се пази здравето на нуждаещите се от специализирана помощ. 

СБАЛАГ „Майчин дом“ за здравето на хората

СБАЛАГ „Майчин дом“ за здравето на хората 

Още през 1883 г. възниква идеята да бъде обособена специализирана болница. Тя е на Княгиня Мария-Луиза. Строежът стартира през 1896 г., а откриването е през 1903 г. От този момент насам болничното заведение се грижи отговорно за здравето на българските жени. 

На практика, това е най-старата АГ болница в България, но и най-голямата и модерната. Тук се осъществяват приблизително 4000 раждания годишно. Гинекологичните операции, направени в трите клиники на болницата, достигат 8000, повече от които тежки. „Майчин дом“ е лидер в цялата страна с възможността за правене на оценка на перинаталния риск и възможностите на Националната генетична лаборатория и опазване на здравето.

Специализирана болница за активно лечение по сърдечно-съдови заболявания „Св. Екатерина“ за здравето на хората

Специализирана болница за активно лечение по сърдечно-съдови заболявания „Св. Екатерина“ за здравето на хората

Лечебното заведение стартира в началото като клиника Клиниката по сърдечно-съдовата хирургия към Медицинската академия в края на 70-те години на миналия век с грижа за сърдечното здраве на българина. През 1984 г. проф. д-р Александър Чирков се заема с изграждането на съвременна кардиохирургия в страната, а база става специализираната клиника. Монтира се модерно медицинско оборудване и през 1986 г първата сърдечна трансплантация на Балканския полуостров е факт. Днес болничното заведение е едно от водещите не само в страната, но и в Европа в специализираната грижа за сърдечното здраве на населението.

Военномедицинска академия за здравето на хората

Военномедицинска академия  за здравето на хората

 През 1891 г. в столицата се създава Софийската обща гарнизонна болница, която по-късно прераства в Народното военномедицинско училище, след това във Висш военномедицински институт и накрая във Военномедицинска академия. Прилагайки всички модерни методи за лечение през всичките години, болничното заведение се грижи за здравето на населението. Тук работят едни от най-добрите специалисти в медицината и се използва най-модерното медицинско оборудване, за да се прилага качествено лечение и опазване здравето на пациентите. 

Това е една малка част от здравните заведения на територията на София. Те са с национално значение и обслужват пациенти от цялата страна. Лекарите се стремят да прилагат най-модерните и напредничави методи за лечение, познати в световен мащаб. Те се стремят да пазят здравето на всички ни като прилагат и редица методи за профилактика на различни заболяваниВсеки иска да се радва на отлично здраве. Добре управялваните лечебни заведения ще могат ефективно да се грижат за нашето здраве.

Университетска многопрофилна болница „Александровска“ за здравето на пациентите

МБАЛ „Национална кардиологична болница“ за здравето на пациентите

УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ за здравето

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ за здравето на пациентите

УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ЕАД за здравето на хората

СБАЛАГ „Майчин дом“ за здравето на хората

Специализирана болница за активно лечение по сърдечно-съдови заболявания „Св. Екатерина“ за здравето на хората

Военномедицинска академия за здравето на хората

Прочетете още