Детската онкология в столичната "ИСУЛ" получи ценни придобивки от „Българската Коледа“

-

Снимка: УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София получи лабораторен микроскоп с цифрова Wi-Fi камера и софтуер, както и преносим ехограф с три трансдюсера.

Техниката е дарение от инициативата „Българската Коледа“ и ще послужи за подобрение лечението на деца с онкохематологични заболявания, както и такива с вродени кръвни заболявания, съобщават от болницата.

Високотехнологичният микроскоп дава възможност за изпращане на образи с много висока резолюция и поддържане на едновременна безжична връзка с експерти, които се намират в различни точки на света. Уредът е поредната стъпка към осигуряване на най-високо качество на лечение на българските деца с онкохематологични заболявания. Понякога тези заболявания са изключително редки и крият предизвикателства, за които се налага българските специалисти се консултират с лекари от големите центрове в Европа, които имат повече опит в подобна патология. Наскоро един от тях - проф. д-р Пол-Герхард Шлегел, беше на посещение в българската болница във връзка със затегнат случай на малък пациент. Благодарение на съвременната технология специалистите от клиниката вече ще имат възможност не само да се консултират със световни експерти в реално време, но и да обсъждат от разстояние получените образи.

„Образът от светлинния микроскоп винаги е първото средство, с което поставяме диагнозата при злокачествени, а и не само злокачествени заболявания на кръвта при децата. Той е и основното средство за проследяване състоянието на тези пациенти. Микроскопът, за който използвам случая да благодаря от сърце на „Българската Коледа“, дава възможност и за съхраняване на образите, при това с много висока резолюция, така че да можем да ги използваме за консултация и след време“, обяснява проф. д-р Добрин Константинов, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Специализираният преносим ехограф, който вече също е на разположение на лекарите в детската онкохематологична клиника, е съобразен изцяло с изискванията за изследване и наблюдение на пациенти със злокачествени заболявания в детска възраст. „В ръцете на специалиста този уред е изключително полезен, защото може да бъде средството за първа точна диагноза при особено спешни състояния. Затова и изисквахме оборудването да е компактно и мобилно, за да се достига до леглото на болния максимално бързо“, разказва проф. д-р Константинов.

Между 100 и 120 деца с онкохематологични заболявания годишно биват диагностицирани по спешност и лекувани в столичната клиника. Дори и след края на лечението си те се проследяват с години в специализираната структура. Към нея има и амбулаторен кабинет, в който се извършват общо между 1600 и 1700 прегледа годишно, включително и на деца, насочени от други лечебни заведения.

През 1997 г. лекарите от Клиниката по детска клинична хематология и онкология под ръководството на проф. д-р Др. Бобев, създадоха първия в България Център за костномозъчна трансплантация. В клиниката и понастоящем се извършват автоложни и алогенни (донорни) трансплантации при болни деца и младежи до 18-годишна възраст от цялата страна. Процесът на въвеждане на най-съвременни диагностични методи и терапевтични схеми в областта на детската онкохематология е постоянен, като постигнатите резултати се приближават до тези на водещи детски онкологични центрове по света.

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 44 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 146 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Виж също

close

В столична болница спасиха живота на пациент със сложна хибридна ......

Животът на 75-годишен пациент с голяма коремна и гръдна аневризми бе спасен посредством сложна хибридна операция, извърш...

Прочети още keyboard_arrow_right