Безплатно тестване за хепатит С , което се извършва от 18 май в болница „Св. Иван Рилски“ ще бъде удължено с една седмица. Така пациентите ще имат възможност да се изследват до 29 май 2020 (вкл.) Запазва се изискването за предварително записване на тел. 0876 01 39 13, а пробите ще се вземат от 11:00 до 14:00 часа. Причината за удължаване на срока е в големия интерес към инициативата.
„Заради епидемичната обстановка, в която все още се намираме, сме принудени да правим тестовете на по-голям интервал, за да няма натрупване на пациенти, а това намалява броя на хората, които могат да се възползват“, обяснява д-р Ирена Иванова, ръководител на Клиничната лаборатория. Затова от болницата са решили да удължат кампанията с още една седмица. Както и в първоначалния етап, методът за тестване, който ще се използва, няма да е от типа на т. нар. бързи тестове, а серологичен, който е с най-висока чувствителност и специфичност
Пациенти, при които се установи инфекция, ще бъдат пренасочвани за безплатна консултация и назначаване на терапия в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, където се намира най-големият център за лечение на вирусни хепатити в България. От 2016 г. безинтерфероновата терапия, която осигурява над 99,4% изчистване на вируса, се покрива напълно от НЗОК.
Кампанията, е насочена към:
Хора, които в миналото (преди 1992 г.) са имали кръвопреливане или са били подложени на оперативни интервенции;
Такива, които смятат, че са имали рискови ситуации (например използване на нестерилни инжекционни прибори), които би могло да са довели до инфектиране.
Инициативата е в рамките на пролетната Европейска седмица за тестване за ХИВ и хепатити и се провежда в партньорство със Сдружение ХепАктив.
Коментари
Намерете ни във Фейсбук