Младата родилка Миланка, която в сряда стана майка на момиченце спази обичая за Бабинден и днес изпълни "Поливане" на акушер-гинеколога при когото е родила. Дъщеричката й се роди в общинската Първа АГ болница "Света София" в столицата.
Въпреки че днес се чества Бабинден по стар стил, празникът бе уважен и от зам.-кмета Дончо Барбалов, чиито ресори в Столична община са здравеопазване, финанси и транспорт.
"Символиката на ритуала „измиване на ръце“ е нашите колеги да посрещнат новия живот с чисти ръце и чисти души" – сподели главната акушерка на Първа САГБАЛ „Света София“ Светлана Ганева.
"Бабинден или Денят на родилната помощ е един от най-хубавите празници у нас. Затова и народът ни го отбелязва два пъти - на 21 януари по стар стил и на 8 януари - по нов. Благодарността към акушерки, гинеколози, неонатолози и всички медици, които помагат за раждането на новия живот, обаче е всекидневна", каза Барбалов пред екипа на АГ болницата.
Заедно с директора на САГБАЛ "Света София" д-р Гергана Коларова по традиция днешният празник беше отбелязан с ритуално измиване на ръцете на лекари и акушерки.
През миналата година в тази болница на бял свят се появиха общо 2114 деца, а от началото на т.г. - 111 новородени.
Честит празник на всички, които помагат на жените да поемат в ръце своите рожби. Бъдете здрави!
Коментари
Последни
Шофьор удари снегорин в София, опита се да избяга и заряза детето си в колата
Лек автомобил се е ударил в снегорин на кръговото на Четвърти километър в столицата снощи, съобщават... Прочети още...
Напусна ни голямата актриса Гинка Станчева
На 90-годишна възраст от този свят си отиде голямата българска актриса Гинка Станчева, съобщих... Прочети още...
Стотици разгледаха изложбата Етюдите на София в сградата на Столичната община (СНИМКИ)
Много хора посетиха откриването на изложбата Етюдите на София в сградата на Столичната община. В пър... Прочети още...
130 машини почистват пътищата в Софийско и страната
Близо 130 машини почистват пътните настилки в районите със снеговалеж, за да се осигури безопасното ... Прочети още...
Виж също
closeЛекарите от ИСУЛ – София с практички съвети как сами да открием о......
Нестандартен начин, по който да отбележат Световния ден за борба с рака – 4 февруари, избраха лекарите от Клиникат...
Прочети още keyboard_arrow_right