РЗИ София: Препаратите за кърлежи не унищожават яйцата

Паркове и градини са обработени срещу кърлежи

Снимка: Столица.bg

Вторият пик на кърлежите ще е през септември, след дни започва пръскането за бълхи и комари

Зелените терени, паркове, градини и междублокови пространства са под постоянно наблюдение и контрол, потвърдиха от РЗИ София пред Столица.bg. Още през март от Здравната инспекция са направили събиране на еколозите на всички 24 столични района и представители на Зелени системи. Тогава са направени препоръки и от началото на април т. г. е започнала обработката на площите в столицата.

Някои места в Столична община са обработвани двукратно и трикратно, зависи от сигналите на гражданите и по преценка на районните администграции. Препаратите, които се използват унищожават самите кърлежи, но е и яйцата им, обясни Цезаринка Илиева от РЗИ София. Химикалите нямали дълъг остатъчен ефект, както очакват много хора. Те не унищожават биолигичния вид, а целта е да се снижи числеността на кърлежите. Действието е до месец, но ако няма дъжд. При обработката на тревните площи препаратите започват да действат на втория час и до 24 часа трябва да повиляят на кърлежите. Сезонът продължава да е активен за кърлежи. най-сигурната превенция след разходка е огледът, предупреждават от РЗИ София.

От институцията заявиха, че не се наблюдава увеличение на ухапаните. Увеличена обаче е популацията на кърлежите тази година. Има по-голям брой свободно уловени живущи кърлежи по метода на Белия флаг, коментира специалистът. Сезонът е по-активен, тъй като имало по-благоприятни условия тази година. Нямало дълга зима с минусови температури, бързо настъпило затоплянето, тревата и влагата от дъждовете били благоприятни за акарите. Като численост били повече от 2018 г.

Статистиката, която водят от РЗИ София е само за ухапани и заболели от Лаймска болест. По този критерии нямало увеличение. За тази година до момента има 8 случая, а през 2018 са били 15. Инкубационният период за Лаймската болест бил 25 - 30 дни. В София почти е приключила плануваната обработка на зелените площи, а където се налага се повтаря. Пик на кърлежите се очаква и в началото на есента през септември, преди учебната година и тогава отново ще се пръска срещу паразитите. След борени дни в София започва пръскането срещу бълхи и комари.

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (30%, 44 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 146 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

В столична болница спасиха живота на пациент със сложна хибридна ......

Животът на 75-годишен пациент с голяма коремна и гръдна аневризми бе спасен посредством сложна хибридна операция, извърш...

Прочети още keyboard_arrow_right