Софийски лекари спасиха живота на мъж с 12-сантиметрова киста на панкреаса

Софийски лекари спасиха живота на мъж с 12-сантиметрова киста на панкреаса

Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост

Животът на 50-годишен мъж, страдащ от диабет тип 2, беше спасен благодарение на професионалната работа на лекари от болница Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост в София.

Мъжът е бил лекуван от остро възпаление на панкреаса в родния му град Кюстендил. Поради влошаване на състоянието му е пренасочен към Клиниката по Гастроентерология и хапатология в столичната болница. Пациентът постъпва със силни оплаквания за дискомфорт и тежест в стомаха, отпадналост и липса на апетит.

След извършени преглед и образни изследвания екипът на клиниката установява наличие на 12-сантиметрова инфектирана псевдокиста на панкреаса, която е животозастрашаваща. Счита се, че острият панкреатит е основната причина за образуването на псевдокисти, както е в конкретния случай.

“Подобно състояние е много специфично и трудно за овладяване със стандартна хирургична интервенция, поради наличието на бактериална инфекция в кистата. Разпространението ѝ в кръвотока на пациента, би довело до фатален край. Това са едни от най-рисковите пациенти”, коментира проф. Стоян Ханджиев, завеждащ клиниката по Гастроентерология и хепатология.

След обсъждане екипът на проф. Ханджиев прилага ехоендоскопско дрениране на псевдокистата чрез поставяне на покрит метален саморазширяващ се стент, последван от назо-кистичен стент за постигане на дрениране на цялата възпалена течност. Благодарение на тази манипулация от тялото на пациента е отстранена над 1 литър течност.

Такъв вид процедура изисква изключителна прецизност поради наличието и на голям венозен съд със силно нагънат ход по коремната стена.

Ендопротезирането преминава без усложнения, а лабораторните и ехографски изследвания непосредствено след него показват видимо подобрение на пациента.

“Ехоендоскопското ендопротезиране е най-иновативният метод за имплантиране на стентове в гастроентерологията и има широко приложение. Могат да свързват жлъчен мехур със стомах или псевдокисти на панкреас със стомах, общ жлъчен канал с тънко черво и ляв дял на черен дроб със стомах. По този начин се създава нехирургична анастомоза - т.н. дренаж между тези органи при пациенти със злокачествени или доброкачествени заболявания на черен дроб, жлъчен мехур и панкреас. Това спестява тежки, отворени интервенции при тези високорискови пациенти”, обясни д-р Борис Крумов, гастроентеролог в клиниката.

Мъжът е изписан само 6 дни след процедурата в добро състояние, а извършеният контролен скенер на корема няколко месеца по-късно показва отличен резултат от ехоендоскопското ендопротезиране – изцяло резорбирана киста, нехирургично.

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (26%, 38 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 46 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 149 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Със 7% се вдигат заплатите на лекарите в столичната „Пирогов“...

Новият Колективен трудов договор (КТД) в „Пирогов" беше подписан днес, съобщават от пресцентъра на болницата. Спор...

Прочети още keyboard_arrow_right