София с три болници с лицензирани хеликоптерни площадки

Медицински хеликоптер

Кадър: bgonair.bg

Над 6000 подписа се събраха в петиция, с която се настоява за закупуване на въздушни линейки

Три са болниците в София, които имат лицензирани хеикоптерни площадки - "Света Анна", Сити клиник - кардиология и "Лозенец". За съжаление обаче от миналата година в България няма въздушна линейка. Единственият медицински хеликоптер на Хели ер бе продадени преди повече от 6 месеца.

С площадка за хеликоптер е и ВМА, но тя е  за военни машини. Над 6000 подписа са събрани за борени днис в пуснатата петиция за закупуването на 4 медицински хеликоптера в България. Инициатор е журналистът Владимир Христовски от София. 

"Приятно съм изненадан от много хора, които се подписаха и споделят, че са загубили близки заради забавена реакция. Трогна ме писмото от Даниела Петкова, която през 2019 г. губи сина си, защото не е имало въздушна линейка", каза пред Столица.bg Христовски.

"Беше обещано от премиера, в края на миналата година, че медицински хеликоптер ще бъде закупен през 2020 г. и са осигурени 20 млн. лв. европейски средства. С петицията искам да напомним за този поет ангажимент от държавата и да кажем, че не искаме само един, а толкова колкото са необходими, за да може да се спасяват човешки животи и да могат мадицинските екипи да оказват помощ в така наречения "златен час", защото човешкият живот няма цена", каза инициаторът на петицията. Той припомни, че само преди дни алпинист бе спасен от пребиваващите на Световната купа по ски в Банско словашки хеликоптери и екипи.

С 25 - 30% намалява броя на жертвите, което е 180 спасени живота в България само от инциденти на пътя, цитира статистиката Христовски. Петицията ще бъде внесена във всички институции, за да се задвижи по-бързо процедурата. Северната ни съседка Румъния разполага с  11 бази, в Швейцария са 12, а в Словакия 7

"Идръжката на един хеликоптер е 55 000 евро на месец. Добрата новина е , че имаме хангар, база и техническо обслужване - машини за медицински хеликоптер. Летателен час излиза по груба сметка 3500 евро, но ако се лети по-рядко може да скочи и 10 000 евро. В Турция тази дейност е поета от военните. Моделът за финансиране в Европа е чрез държавния бюджет, както е във Франция, Испания и др., но има и частно финансиране", коментира Владимир Христовски.

Според него услугата с въздушните линейки трябва да е към Спешния телефон 112, но да може да се ползват и от ПСС на БЧК. 

 

Времето в София

Въздухът в София

Присъединете се
към нашата общност
във Вайбър

viber-button

Анкета

Ще избере ли СОС председател?
  • Да, ще избере (21%, 31 Гласове)
  • Няма да избере (25%, 37 Гласове)
  • Да, на ротационен принцип (12%, 18 Гласове)
  • Ще има нови избори (31%, 45 Гласове)
  • Ще почакаме до пролетта (11%, 16 Гласове)
Общо гласували: 147 Обратно към гласуване

Фиксинг на БНБ

  • EUR
    1.95583
  • GBP
    2,21747
  • USD
    2,00516
  • CAD
    1,48428
  • CHF
    2,04478
  • JPY
    1,40273
Реклама

Коментари

Реклама

Последни

Реклама

Виж също

close

Уролози от ВМА-София ще оперират на живо пред медици от цял свят...

Катедрата по урология и нефрология на Военномедицинска академия (ВМА) в София ще бъде домакин на 14-тия Симпозиум &bdquo...

Прочети още keyboard_arrow_right